
Dobrý den, objevila jsem u sebe stokorunu vzor z r. 97, ale znak, který je na obrázku zakroužkovaný, má žlutou barvu. Přijde mi to zvláštní. Je teda hodně opotřebovaná, ale podle mého laického názorů je na 99% pravá. Tak by mě zajímalo co vy na to.... 😃
Obrázky:

Jedná se o téma, které se stále vrací. Když pohledáte na tomto fóru (hlavně se to týká 200, žlutá kniha) zjistíte, že nejpravděpodobnější závěr je ten, že jde o reakci na něco (někdo ji vypral, nosil někde, kde s něčím zreagovala - peněženka?, něco v peněžence?, rifle?). Už jsme se na to ptali v ČNB, odpověď tu taky někde je. Potíž s těmito žlutými znaky je ta, že je nikdy nikdo neviděl na úplně nové bankovce (to by naznačovalo, že jde o chybotisk). Vždycky je to bankovka v hodně "jetém stavu", která má svoji dlouhou oběhovou historii - a během ní se "něco" stalo a znak zežloutl.


Další věc, která ukazuje na to, že by mohlo jít o ochranný prvek takového druhu, je velká plocha barvy. Všechen ostatní tisk na bankovce, kromě průhledové značky, jsou jemné čáry. Jen ten zelený znak má velkou barevnou plochu, která je možná nutná pro ověření pravosti.

Navíc pro všechny hodnoty jsou použity jen dvě barvy, modrá a zelená, nebo ne? Nemám ty bankovky a tak barvy nemohu porovnat. To by také napovídalo, že jsou to nějaké speciální barvy.
No, snad mě nepřijdou navštívit agenti kvůli tomu, co tady jen tak povídám. :-)

no mě pořád nejde do hlavy proč jsou to jen hodně oběhové kusy ... kdyby to bylo na principu - potři něčím a barva se změní, tak by to šlo udělat i na UNC bankovce. Nebo je na UNC bankovce třeba nějaká jakoby ochranná vrstva, která se oběhem "ošoupe" a až pak ta chemická změna může proběhnout? To jsou ale teorie ...😃

Zanechte planých teorií. Ona loga jsou tištěna barvou s kovovou příměsí, protože jsou určena pro strojní zpracovávání bankovek. Stroj tak pozná orientaci bankovky a její nominál.
Nějaký koumák oprášil chemii ze základky a zjistil, že chrom s oxidačním činidlem změní barvu do žluta.
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.