Zdravím všetkých.

Rád by som Vás poprosil o názor alebo logické vysvetlenie.

Precital som knihu pána Karaska ohľadne zúbkovania CS známok a mam zopár otázok k tej časti knihy v ktorej sa autor intenzívnejsie venuje 30h Hradcany str. 31-32 :

1) prečo sa uvádza v knihe, že zmenšenie perforácie je vždy v tej vodorovnej časti známky (horná a spodná strana) a zvacsenie perforácii je vždy v tej svislej časti známky (lava a pravá strana), lebo priamy dôvod tam neuvádza? A prečo to nie je naopak? Dosiahol by som opačný výsledok ak by som známku v albume otočil z bežnej pozície o 90stupnov doprava ci do lava?

2) v 1946 (28rokov od vzniku prvej ČSR známky v roku 1918) bolo namerané na vodorovnej perforácii mínus 0,015mm a na svislej plus 0,015mm a moja otazka je: preco tieto hodnoty sa presne 20 nasobne zvysili v case vydania knihy v roku 1984 (38rokov od roku 1946) na minus 0,3mm na vodorovnej perforacii a plus 0,2mm na svislej perforacii? Teraz 32 rokov od 1984 by relatívne podla toho vzoru ma 30 h známka mat mínus 0,45mm na vodorovnej perforácii a plus 0,3mm na svislej?

3) toto (zmenšovanie vodorovne a zväčšovanie vertikálne) platí generálne alebo je to iba v prípade znamky Hradčany 30h svetlo fialovej?

Ta kniha je perfektná a veľmi mi pomohla, a nedovolil by som si kritizovať ani autora ani knihu a ani spochybňovat informácie v nej, je to iba moja zvedavosť a chuť to lepšie pochopiť.


Dakujem