Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Drobné peniaze grošového obdobia

Vykupminci.cz
Numisargo

Drobné peniaze grošového obdobia

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 136 137 138 139 140 141 142 143 144 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Díky, některé tyhle drobáky jsou hodně drahé, ale dřív mi přišly dost nesehnatelné a teď se jich pár slušných na trhu objevilo....
Registrovaný uživatel
Krásný lev. Paráda. Gratulace.
Registrovaný uživatel
Těch slezských haléřů, dříve těžko dostupných, se teď na polském Allegru vyrojilo tolik, že to vypadá na nějaký rozpouštěný depot.

Ale ještě z jiného soudku. Když porovnám tvar hlavy, vidím velkou podobnost. Vlevo čtyřráz, vpravo kruhový střížek.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Haléř města Volov, dlouho jsem si na něj brousil zuby...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
velmi pěkný - gratuluji
také jsem se párkrát o nějaký pokoušel, ale zatím neúspěšně
« Poslední úpravu provedl(a) jacx v 12. 5. 2015, 10:26. »
Registrovaný uživatel
Ještě mi dopadly tyhle dva malé haléře brakteátového typu, dřív Tošek, dnes se to připisuje někomu jinému ve Slezsku

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
ad Volov: hezký kousek. Troufám si říct, že jejich cena už klesla. Pamatuju doby, kdy chodily mezi 7 - 10 tisíci a není to tak dávno.
Registrovaný uživatel
Tenhle vyšel asi na čtyřku, mám levné zlotky. Hlavně se mi líbil, že je docela slušně naražený
Registrovaný uživatel
Taky jsem se dočkal tohoto drobáku, na Aurea se mi nechtělo dávat pět, tak teď už vyšel na čtrnáct stovek.
Haléř Kladsko, nejstarší, první mince Nech. č 1, ryzost jen 350/1000, ražba kolem roku 1422

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Podle mého názoru byly tyto haléře raženy ještě za Hynka Krušiny z Lichtenburka....a mám takový skromný dojem, že se od starších ražeb Půty dají i odlišit ;)
Registrovaný uživatel
Václav IV. portretní haléř/parvus, má moc pěkný, zdravý kov a 0,47 gramu. Mám i ten s perlovcem, ale ten váží jen 0,25 gr., má ale opisy, zde chybí, tak to má být?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
no já tam opis vidím, pouze vpravo od hlavy (z pohledu pozorovatele) je dle mého názoru část opisu (REX) asi slabě vyražená a již setřelá
Moderátor
jak píše kolega kucera - zbytky opisu na straně s portrétem jsou vidět a strana se lvem je bezopisová
může být lehce ořezaný, nebo ražený na střížek menšího průměru a vzhledem k váze asi trochu silnější
tehdy se s tím moc nepárali
Registrovaný uživatel
U pravé tváře portrétu je opis BOEMIE, REX se nachází vždy u levé tváře.
Moderátor
Po dlouhé době jsem si konečně zase pořídil nějakou drobnůstku. Není sice úplně super, ale nemohl jsem na ni dlouho narazit. Střelil jsem ji spíš od boku a ona vyšla.

Karel IV. Dutý haléř , varianta s plným tělem. 14.4 x 13.81mm, 0,282g

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Paráda gratulace.
Moderátor
dobrej ulovek, gratuluju
Registrovaný uživatel
Řekl bych,že je hezčí než ten dražší.
Registrovaný uživatel
Tak mi přišla z PL tahle mini mince, haléř Hlohov, šachovnicový, našel jsem různá určení u něj, zná někdo poslední, aktuální verzi jak ho zařadit? dík

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Jsou dvě verze:
1. Hlohovsko. Jindřich IX. Starší (1412 - 1467)
2. Zaháňsko. Jan I. Zaháňský (1403 - 1439)

Ti dva pánové byli bratři, synové Jindřicha VIII. Vrabce. Takže určit konkrétního vydavatele bude nejspíše nemožné.
« Poslední úpravu provedl(a) jan322 v 13. 6. 2015, 15:42. »
Registrovaný uživatel
Díky za odpo, jen mi nejde do hlavy, proš zvolili na minci tak zvláštní motiv. A co to vlastně má být.
Moderátor
Slezsko jako takové má ve znaku černou orlici se stříbrným perisoniem ve zlatém poli. Poprvé je tento znak doložený roku 1222 na pečeti Konráda I. Opolského (je ale docela možné, že se používal dříve a že si jej synové Vladislava Vyhnance přinesli již ve 12. století z Říše. Opovídaly by tomu totiž barvy orlice).

Jak se ale rodové větve dělily, vznikly tři další znaky. Zlatá orlice v modrém poli přijatá později za znak Horního Slezska, dále pak orlice červeno - černá ve stříbrném a zlatém poli (štít je polcený) užívána svídnicko - javorskými a minstrberskými knížaty (až do vymření rodu ji používali v erbu také slezští Poděbradovci) a nakonec červeno - stříbrná šachovnice užívána javorsko - svídnickými knížaty.

Nebudu popisovat jednotlivé rodinné vazby a vznik jednotlivých linií. Bylo by to na dlouho. Podstatné je, že hlohovsko-zaháňská linie Piastovců používala erb, jehož obrázek je níže uveden. Odtud tedy motiv šachovnice.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Díky za odpověď a oživení tady té sekce!
Registrovaný uživatel
Zdravím, přidám sem jeden kruhový peníz se lvem. S přesným určením si nejsem jistý, ale uvažuji o paralelní řadě A (Rad. 16).

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Ano, je to řada A. Pracovně A/8. 4+4 měsíčky, velká hlava s chlupy, tečky v ocasu. Tak už vím, s kým jsem se přehazoval. :lol:

Jinak jako zajímavost stojí za to si prohlédnout tvar přední tlapy. U tohoto typu neobvyklý.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 136 137 138 139 140 141 142 143 144 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Drobné peniaze grošového obdobia

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1