Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Drobné peniaze grošového obdobia

Vykupminci.cz
Numisargo

Drobné peniaze grošového obdobia

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 146 147 148 149 150 151 152 153 154 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Díky to je přesně ono. Tedy poprosím o názor zdali tohle je pouhá varianta nebo něco jiného. Letky vypadají podobně, ale hlava a hlavně ta silně stylizovaná koruna moc nesedí (průměr 14,35-13,50).

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Samostatné vlákno k viedenským fenigom tu myslím nemáme, tak položím otázku sem. Kedy sa začala používať technika úpravy strížkov štvorrázom? Dík.
Moderátor
v Čechách se o zavedení haléřů se čtyřrázem (denarii nigri quadrate figure) zmiňuje list Václava IV. z listopadu 1384
v té době však již na vídeňských fenicích čtyřráz dávno byl a u nás to tedy bylo nejspíše okopírování této technologie
Registrovaný uživatel
Ďakujem za info. Aby som bol konkrétnejší, tak ma zaujíma, či sa v Európe štvorráz používal už začiatkom 13.storočia.
Moderátor
Například Leopold VI. (1210-1230) už čtyřráz běžně používal. Fríské feniky také. U nás třeba náš Přemysl Otakar II.
Registrovaný uživatel
Ahoj, získal jsem tento drobáček, mám ho trochu dočistit nebo raději nechat. Nemůže ta koroze minci dále poškozovat?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Chalko, těch variant je docela dost. Tady jsou jen některé: https://wcn.pl/archive?q=Kop.+8679
Registrovaný uživatel
Chcem sa spýtať, či je tento peniaz s levom a štvorrázom razba ešte Václava IV. alebo už sú to husiti. Prípadne aj určenie podľa nejakej literatúry a obdobie razby. Hmotnosť 0,45g. Ďakujem.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Našiel som jeden podobný, akurát lev je vyrazený na strane bez štvorrázu.
https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/drobne-peniaze-grosoveho-obdobia_post_-271619#post271619
Registrovaný uživatel
No a tu je lev síce iný, ale je vyrazený na strane so štvorrázom. Tento ale už priraďujú husitom.
https://www.numisbids.com/n.php?p=lot&sid=2015&lot=6505
Registrovaný uživatel
Narazil sem na tenhle kladský fenik, vypadá na přeryté razidlo 1513 z 1512. Otázka zní: viděl někdo ročník 1512 s tečkami místo kroužků? V Nechanickém a Šafářovi (Kladské mincovnictví) je s tečkami pouze ročník 11.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Podařilo se mi získat tuto drobnou minci, popsanou jako fenik, Alžběta z Nassau 1370-1413, abatyše, Essen. Váha je 1,15 gramu. Mám něco podobného z Dortmundu, raženého u příležitosti návštěvy Karla IV. v tamním klášteře roku 1378. Nenašel jsem k této minci žádnou literaturu, mohlo by se jednat o podobnou příležitostnou ražbu? Předpokládám, že na minci je také portrét Karla IV. Díky za jakékoliv informace.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
U toho portretu ještě uvažuji podle brady, že by to mohl být i Václav IV....
Registrovaný uživatel
Pořídil jsem si do sbírky tento parvus Václava II. Vím, že to není zrovna extra krasavec, ale zachovalost je přímo úměrná mým finančním možnostem. Prostudoval jsem Castelina a určil jsem ho jako typ č.3.
Může mi někdo znalejší prosím potvrdit mé určení?

Děkuji

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
určeno to máš dobře. Alžběta z Nassau, mincovna Essen. Na rubu je znak Nassau. Jestli měla tato Alžběta něco s Karlem IV., nebo Václavem nevím. Ale na líci to asi ani Karel ani Václav nebude :-)
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
znak Nassau

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
ještě si odpovím sám. Kdyby to byl Karel, tak by měl mít císařskou korunu. Václav se mi zdá nepravděpodobný. Ale třeba nám to tady někdo, kdo zná německé dějiny, vysvětlí.
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
No vycházel jsem z aukcí, kde se co objevilo https://www.coinarchives.com/w/lotviewer.php?LotID=2951035&AucID=2977&Lot=3512&Val=8103da2468a3a6319ef77d8f9d2a6237

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Na líci máš čitelné Nassau. Ta Alžběta tam čitelná není, protože tam chybí text kvůli excentrické ražbě. Ale na jiných exemplářích uvedena je. Podoba na Václava tam teda je. Polopostava Karla to podle mně určitě nebude.
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
Jinak citovaný je vždy Kramer, občas i Grote
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Moderátor
petr1596 napsal
Podařilo se mi získat tuto drobnou minci, popsanou jako fenik, Alžběta z Nassau 1370-1413, abatyše, Essen. Váha je 1,15 gramu. Mám něco podobného z Dortmundu, raženého u příležitosti návštěvy Karla IV. v tamním klášteře roku 1378. Nenašel jsem k této minci žádnou literaturu, mohlo by se jednat o podobnou příležitostnou ražbu? Předpokládám, že na minci je také portrét Karla IV. Díky za jakékoliv informace.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem


Tady jsem něco našel,ale nejspíš budete potřebovat lupu

https://books.google.cz/books?id=O5xn6T-TZIcC&pg=PA162&lpg=PA162&dq=coins+elizabeth+nassau+from+essen&source=bl&ots=bTKpBEU91x&sig=t9PqTtUlyjp7Kwc970gQwrifPXI&hl=cs&sa=X&ved=2ahUKEwidq8-zmIHcAhWLmbQKHTFkB24Q6AEwAnoECAQQAQ#v=onepage&q=coins%20elizabeth%20nassau%20from%20essen&f=false
Moderátor
petr1596 napsal
Podařilo se mi získat tuto drobnou minci, popsanou jako fenik, Alžběta z Nassau 1370-1413, abatyše, Essen. Váha je 1,15 gramu. Mám něco podobného z Dortmundu, raženého u příležitosti návštěvy Karla IV. v tamním klášteře roku 1378. Nenašel jsem k této minci žádnou literaturu, mohlo by se jednat o podobnou příležitostnou ražbu? Předpokládám, že na minci je také portrét Karla IV. Díky za jakékoliv informace.


Je to mince, která patří do skupiny ražeb k návštěvě Karla IV. ve Vestfálsku r. 1377, už se tady o tom psalo myslím i víckrát. Viz článek P. Berghause v Nsb. 13/1973-74.
Registrovaný uživatel
Díky moc za info, ještě si musím sehnat ten sborník z roku 73/74, zajímá mě, co se všechno k té cestě vyrazilo...
Registrovaný uživatel
Zdravím, můžete poradit se značkou mincmistra? Malý gros 1618

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Sorry asi špatný oddíl.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 146 147 148 149 150 151 152 153 154 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Drobné peniaze grošového obdobia

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1