Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Drobné peniaze grošového obdobia

Vykupminci.cz
Numisargo

Drobné peniaze grošového obdobia

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 152 153 154 155 156 157 158 159 160 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
oliver napsal
panove, vsimli jste si, jaky ma detailne vypracovany - ehm - ocasek? :twisted: :twisted: :twisted:


Je vidět, na co myslíte :lol:
Registrovaný uživatel
Zdravim zo Slovenska :) Teraz tesne pred zimou som kopal na zahrade dieru pre elektriku a vodu a podarilo sa mi vykopat takuto mincu = husitsky flutek? (takmer som to vyhodil) Vacsina husitskych minci ma ako motiv leva, tato je stylovo ina. Na tomto istom vlakne som nasiel naskenovany podobny motiv (c.35-36?). Vedel by mi niekto povedat kde/kedy sa tieto mince razili, skratka akukolvek historiu k tejto variante (ak to nie je nahodou uplne daco ine :)) Doplnim udaje : rozmer mince14mm, material som este nezistoval, ale pod mikroskopom som nasiel ako keby zrnka zlata, pravdepodobne i striebro a med. Dakujem za akekolvek info. PS: pardon, ze som ju nedocistil, ale nechcel som nic pokazit

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
to bude spis falzum videnskeho feniku, rozhodne neni treba ji dal cistit
Moderátor
Vídeňský fenik, Albrecht V. ražba pro roce 1526, Koch Fa6
Moderátor
Oprava 1426 :oops:
Registrovaný uživatel
Super, dakujem za rychlu odpoved. Nastudoval som tie falza a cez tyzden skusim zistit ci je to len postriebrene/pocinovane. Na jar kopem cez zahradu dalsiu dieru tak snad mi zas daco zaujmaveho vybehne von :) (zatial len socikovske peniaze, sviatostky a odznaky zo slovenskeho statu = ale aka radost kopat u mna na zahrade ci pockat na odmak po zime).
Registrovaný uživatel
Konečně jsem se dočkal husitského haléře s korunou, jednostranný, měděný. Jen se mi nepodařilo nikde najít na netu fotku něčeho podobného pro porovnání.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
A ještě jedna křesťanská za nekřesťanské peníze. Zajímavé jsou ozdoby v koruně

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Zdravím kolegové,

po mnoha letech shánění fotek bílých penízů Vladislava II. Jagellonského, analýze písma (viz má práce v NS 30/1) a jejich třídění do nové typologie jsem přistoupil k závěrečnému kroku, a sice dát svým závěrům finální tvar v podobě studie. Z tohoto důvodu vás chci znovu požádat o fotografie BP VJ z vašich sbírek, abych měl co nejvíce materiálu ke studiu a mohl své závěry ještě korigovat. Zároveň sháním velké a kvalitní fotografie, na nichž bych některé detaily rád ukázal, takže se vaše mince mohou proslavit svou fotografií ve studii :) Zajímají mě samozřejmě jakékoli kusy, ať už máte nějaké zajímavosti, chyboražby a pod., tak i "obyčejné" kusy. Má-li studie mít vysokou vypovídací hodnotu, potřebuji maximum materiálu ke zpracování. Děkuji.

Ondřej Černohorský
Registrovaný uživatel
Rád přispěji, ale poprosil bych o e-mail, abych věděl, kam mám fotky poslat. :)
Registrovaný uživatel
Děkuji, kacuro(zavináč)seznam.cz.
Registrovaný uživatel
Zdravím,
před nedávnem, jsem zde prosil o názor na kruhový peníz se lvem Jiřího z Poděbrad, avšak bez odezvy. Zkusím to znovu a s trochu lepšími fotkami.
Jedná se o peníz Hána V/1. Připadá mi ale jako dobové falzum.
průměr: 14 mm
váha: 0,25 g
Co si o tom myslíte?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Podle obrazu nevypadá na falsum, prostě je tak jen korodovaný. Bělená vrstva stříbra na povrchu se prostě rozpadla působením nějaké kyselé půdy. Jestli je falešný, tak dobře vyrobený a odehnilo nějaké pocínovaní na povrchu. No ale jako měděný nevypadá?
Moderátor
z fotky se to uplne nejlepe neposoudi, ale falzum bych za tim nutne nehledal.

napr. bile penize byly proto, ze strizky se pred razbou jeste belily (zcela laicky receno: z povrchu se vyleptala med a mince tak vypadala vic stribrna, nez ve skutecnosti byla). beleni nemelo za ukol jen na oko vylepsit vzhled mince, ono tu minci umelo i trochu ochranit (vypadala dele hezka). i tyto mince - kruhove penize se lvem - se belily.

to co vidime na obrazzku je klidne i nasledek beleni a potom koroze (a nebo nevhodneho cisteni nalezene mince). Ty zbytky lepsiho kovu (opticky) jsou zbytky te tenoucke vrstvy, z niz byla pri beleni odleptana med. ten material pod tim neni zas az tak nekvalitni, jak by se zdalo pri vizualnim posouzeni (spektroskopicky by se zjistilo, ze je to skoro ciste stribro). duvod, proc to neni hezky stribrne je, ze je to porezni a tudiz takove doseda. porezni je to proto, ze slitina Ag-Cu ztratila vetsinu medi vlivem koroze ci cisteni. potom by tudiz mela byt mensi i hmotnost cele mince (tam ale velke zavery delat nelze - s ohledem na razbu al marco mohou byt rozdily u drobnych lehkych minci pomerne znacne).

jak rikam, zde hraje dost roli barevna vernost fotografie - korekce udelana nebyla, coz je patrne z ruzoveho pozadi. existuje moznost, ze velmi podobne muze vypadat pocinovane falzum, ale to si nemyslim, ze je tento pripad.
Moderátor
zkusil jsem udelat jeste korekci (leva pulka je puvodni, prava po korekci). lepsi je delat to samozrejme pred focenim, z hotove fotky (natoz takto zmensene) se toho moc nevykouzli. i tak se ale zda, ze je to normalni mince, ne falzum.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tak mockrát děkuji, to mě nenapadlo.
Příště se s těmi fotkami pokusím více vyhrát.
:-)
Moderátor
No, ono by to nemusela být ani varianta V/1, ale spíš paralelní řada B. Proto je odlišná od běžných ražeb. Má jiný tvar tlapy, provedení ocasu a hlava je silnou linkou.

Paralelní skupina B je sice takový souhrn atypů, ale asi by mu odpovídal.

Počkáme, jestli se nevyjádří Patason. Jinak s tímto provedením mám v evidenci zatím jen variantu 3+4. Můžu si uložit fotku pro pozdější případné použití? :lol:
Registrovaný uživatel
Děkuji za informaci.
Ano klidně si fotku uložte. Když budete chtít, napište e-mail a zkusím Vám poslat lepší fotku. Rád pomůžu když to jde. :-)
Registrovaný uživatel
kacuro napsal
Zdravím kolegové,

po mnoha letech shánění fotek bílých penízů Vladislava II. Jagellonského, analýze písma (viz má práce v NS 30/1) a jejich třídění do nové typologie jsem přistoupil k závěrečnému kroku, a sice dát svým závěrům finální tvar v podobě studie. Z tohoto důvodu vás chci znovu požádat o fotografie BP VJ z vašich sbírek, abych měl co nejvíce materiálu ke studiu a mohl své závěry ještě korigovat. Zároveň sháním velké a kvalitní fotografie, na nichž bych některé detaily rád ukázal, takže se vaše mince mohou proslavit svou fotografií ve studii :) Zajímají mě samozřejmě jakékoli kusy, ať už máte nějaké zajímavosti, chyboražby a pod., tak i "obyčejné" kusy. Má-li studie mít vysokou vypovídací hodnotu, potřebuji maximum materiálu ke zpracování. Děkuji.

Ondřej Černohorský

Něco také vyfotím. Chceš jen jednostranně ražené, nebo i ty dvojstranně (s W na reversu)?
Registrovaný uživatel
Ahoj Leni, všechno, co máš :) Děkuji.
Registrovaný uživatel
Asi bych taky nejake mel, ikdyz nejspis "bezne", musim to prohrabat. Do kdy by to melo byt? Mam je zahrabane na zahrade pod dubem a nemam po ruce lopatu, tak jeslti staci behem pristich dvou tydnu... ;-)
Registrovaný uživatel
Určitě stačí. Předpokládám, že napsat všechny texty mi nějaký ten měsíc potrvá. Jde to pomalu, dělám to po večerech. Děkuji.
Registrovaný uživatel
Dobrý den pánové, můžete mi prosím poradit s určením této mince, průměr je cca 10mm, nalezeno v okolí Mělníka. Děkuji.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Je to Polsko,denár města Lobzenica..
Registrovaný uživatel
Pajas , děkuji

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 152 153 154 155 156 157 158 159 160 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Drobné peniaze grošového obdobia

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1