Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Drobné peniaze grošového obdobia

Vykupminci.cz
Numisargo

Drobné peniaze grošového obdobia

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 154 155 156 157 158 159 160 161 162 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Tak to je dobrá haluz :P
Registrovaný uživatel
Mám ešte jednu otázku. Čítal som v aprílovom čísle Historickej revue, ktoré bolo zamerané na Jiřího z Poděbrad, že...citujem:"Finančná sústava kráľovstva čelila ťažkej skúške po eskalácii Jurajovko konfliktu s Matejom Korvínom, keď vznikli nezávislé mincovne v Plzni a Českých Budejoviciach..."
Ohľadom Budejovic mám jasno, ale o Plzni čítam prvýkrát. Poprosím o nejaké bližšie info...alebo je to nepodložená hlúposť?
Registrovaný uživatel
V Plzni razila své mince Jednota zelenohorská.
_______________
Ostatně soudím že EU musí být zničena.
Moderátor
tak o Plzni se sem tam mluvi, ale nejake konkretni prirazeni razeb v obdobi na ktere se ptas je podle mne dost diskutabilni a spekulativni - ale do diskusi bych se ja osobne nepoustel. nejlip by se k tomu asi vyjadril asi Jirka Hana, muzes se ho za rok zeptat :D

nasel jsem Ti tento clanek:

http://www.cnsplzen.cz/images/hus/doc1.pdf
Registrovaný uživatel
Penízek mi už dorazil a dávam ho sem znovu, na reverze má totiž veľmi pekne zachovanú "striebornú" vrstvu ako pozostatok z bielenia.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: to je slovo do pranice, cerne penize byly cerne proto, ze se nebelily :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Registrovaný uživatel
A ja som myslel, že sa bielili, ale boli z tak biedneho kovu, že to dlho nevydržalo a skoro sčernali :lol: No vidíš, stále mám málo načítané a preto sa teším aj na publikáciu k týmto penízkom.

A tak sa mi toľko nerehni a radšej vysvetli, ako tá vrstva vznikla. :)
Moderátor
podle mě se skutečně v mincovně nebělily - proto černé peníze

že by arteficielní "bělení" = koroze díky uložení v nějakém agresivním prostředí a tím došlo k odleptání mědi z povrchové vrstvy ?

oliver mě určitě opraví :-)
Moderátor
neopravim, jedna z moznosti to byt skutecne muze
Registrovaný uživatel
Ok, píšem si teda: "Jeden čierny peniaz Ferdinanda I. - napoly bielený na poli". :lol:
Moderátor
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Mohli by jste prosim doporucit nejakou publikaci kde se o tom doctu vice? o beleni minci ctu poprve.
Registrovaný uživatel
Jiří Hána
Technické aspekty vývoje středoevropského mincovnictví do konce 19. století.
Moderátor
Sigur: Můžeš si tam napsat i jeden černobílý peníz. :lol:
Registrovaný uživatel
:lol:
Registrovaný uživatel
Nedávno skončila na Aukru aukce černého penízku , ale dobového falza .Nevíte někdo , jestli jsou známy z literatury nějaké údaje o těchto dílnách .Myslím něco podobného , jako třeba o penězokazecké dílně na Zlatém koni u Koněprus atd ..
https://aukro.cz/ferdinand-i-cerny-peniz-dobove-falzum-medeny-strizek-6968209301?utm_source=transactional_email&utm_medium=email&utm_content=NOTICE_TO_BUYER_AUCTION_END_WIN&sleId=VFJBTlNBQ1RJT05BTDplN2Q3ZGQxYS0zMzQ5LTQxODctYTVhMC1mNjVkNTY3OWI4NTk%3D
Registrovaný uživatel
Richtera, Gregor, Zmrzlý: Falza nedatovaných černých penízů Ferdinanda I. Habsburského, NL 69, 2014 (Pozri zoznam literatúry v závere)
Registrovaný uživatel
Děkuji , zítra si počtu :- )
Registrovaný uživatel
Diky, uz jsem neco nasel prave na vebu richtera .-)
Moderátor
trochu méně běžný jednostranný bílý peníz Vladislava Jagellonského - s dvojicí teček v ocase lva

- dle Brádleho (Nález mincí z Radče) var. XVI/A/a.1

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Sice trochu setřelý, ale jinak opravdu pěkný kousek.
Registrovaný uživatel
sigur napsal
...o Plzni čítam prvýkrát...


Vďaka novej publikácii od pánov numizmatikov Pavel Gregor a Jirka Hána mám konečne jasno... ;)

https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/nabidka-a-poptavka-numismaticke-literatury_post_-563229#post563229
Registrovaný uživatel
Ahoj, mám dotaz, zda jde o ražbu Václava IV. , nebo pozdější ??
Děkuji
/stejný dotaz jsem vložil do špatného vlákna - bez reakce, tímto se omlouvám/

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
kruhové peníze se lvem se začaly razit až kolem roku 1450
Registrovaný uživatel
mohu jej tedy přiřadit k Jiříkovi z Poděbrad ?
Díky

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 154 155 156 157 158 159 160 161 162 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Drobné peniaze grošového obdobia

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1