Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Drobné peniaze grošového obdobia

Vykupminci.cz
Numisargo

Drobné peniaze grošového obdobia

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
Nazdar hoši a ostatní ;) . Kecáme stále o grošoch a trošku zabúdame na menších súputníkov slávnych "Ťažkých pražských". Tak som sa rozhodol posunúť diskusiu aj týmto smerom, drobné mince českého grošového obdobia veru nemajú menšie čaro ako groše samotné. Uznávam, veľmi veľa ľudí sa im nevenuje s takým zápalom ako veľkým, krásnym grošom, ale určite máme v zbierkach niečo zaujímavé, o čom je treba pokecať.
Tom sa tomu asi veľmi nevenuje, Patason predpokladám áno a Pavel Gregor celkom určite (srdečne pozdravujem). Nesmieme zabúdať ani na ostatných chalanov, nie sme tu len samí moderátori, je tu jedna obrovská rodina numizmatikov a v nej celkom slušne veľký klan špecializujúcich sa ľudí na pražské groše, ale aj na ich diely.
No tak všetci; čo máte v tejto oblasti nové priatelia? A nemyslím iba do zbierok. Aké máte nové poznatky, nápady e.t.c.? A vôbec; ako sa vám všetkým darí?
Všetkých vás srdečne zdraví Archypov.
P.S. Protože Archy se vrátil! :twisted:
P.S.2. A s ním přijde i zákon!!! :shock:
Moderátor
Zdravím Archyho i ostatní. Samozřejmě, že sbírám menší brášky pražských grošů, ale i vídeňské ( i jiné ) feniky. A jako doplněk i bílé groše. Sbírám je sice necelý rok, ale je to bomba. I když jsou malinkatý, jedná se o krásné věci. Navíc je jich taková síla, že do důchodu ( doufám, že i dál ) mám co dělat. Škoda, že literatura je nedostatečná ( z těch reálně sehnatelných pouze nález ve Dvoře králové od Rad. a Mincovní depoty v jihozápadních Čechách od Hány).
Pane Hána výborné knížky. Velmi mi pomáhají. Pokud vyjdou nějaké další, dejte to tady vědět. Určitě si je koupím. :lol:
Registrovaný uživatel
no tak pár drobných kousků také mám, ale není to žádná sláva, takže budu raději mlčet a čekat, jestli se rozepíše nějaký zkušenější sběratel a pustí nějaká moudra :)
Registrovaný uživatel
Zdravím všechny! Jestliže pražské groše představují poměrně složitou problematiku, tak o drobných mincích grošového období to platí dvojnásob. Archypovi dík, že toto téma založil. Literatura sice existuje, ale ta nejlepší, což je Castelinova Drobná mince doby předhusitské a husitské, je poměrně obtížně dostupná a navíc zastaralá. Castelin měl obdivuhodnou intuici a viděl v těch mincích to, co by tam měl numismatik vidět, když chce stavět typologii. Moc už si ale nelámal hlavu s tím, jestli jsou jeho chronologické závěry nebo přidělení některých němých mincí konkrétním panovníkům, dostatečně podložené. Hlavně u kruhových peněz se lvem v těch přiděleních je docela hokej...
To: pavelgregor: Ty klatovské "Mincovní depoty" moc na určování nejsou, tam jsou spíš důležité nálezy (jejich složení) pro chronologii. Pokusím se ale během dne vytáhnout a dát sem nějaké svoje práce na drobnou minci, které vyšly po různu v nejrůznějších sbornících...
Administrátor
Pro patasono a ostatni kdo by meli chut publikovat na novem magazinu pro sberatele minci www.mince.info posilejte mi sve clanky na email infofila@infofila.cz. Pomuzete tak zavest konecne prvni a poradny magazin pro sberatele minci na internetu.
Registrovaný uživatel
patason: to by bylo prima, dát sem nějaké články o těch drobácích !! :)
Administrátor
no jasny kacuro a clanek o hledani minci pomoci detektoru take :-) pojdme si konecne udelat pro sebe magazin o mincich na internetu. Kdyz my filateliste mame na nasi Infofile kazdy den novy clanek tak numismatici to zvladnou tez ne? :-).
www.mince.info - prvni on-line magazin o mincich
Registrovaný uživatel
no článek o hledání ... to nevím co k tomu dodat, prostě jdu s detektorem a po x-tém hledání při x-tém kopání ... hle ... stříbrňák ... :) letos jich mám teprve 17 kusů a ten jeden zlaťák, co jsem sem dával, což už ovšem dobrý kop je, neboť např. znám chlapíka, který chodí už přes 20 let a žádný zlaťák nenašel :)
Registrovaný uživatel
ale vzhledem k tomu, že mám nějaké literární schopnosti, tak bych nějaký článek vytlačit mohl ;) ale časem, jsem teď furt na chatě a na PC se moc nedostanu, takže slibuji, ale jen výhledově.
Registrovaný uživatel
kdybych se náhodou zapoměl, tak mi to ZJ připomeň, neb mám děsně krátkou paměť :)
Administrátor
Rad pripomenu. Tak muzes napisat o tom jak zaci hledat, jak nejlepe hledat, jak cistit mince. Myslim, ze v tomhle mas hafo zkusenosti a nametu by bylo. Takze ... tesime se
Registrovaný uživatel
tak to zase prrr, návod jak začít nikomu dávat nebudu, ještě se toho chytne spousta dalších lidí, což znamená zbytečnou konkurenci ;) ono toho už v zemi kvaltem ubývá a bohužel se to v té zemi nemnoží. dyk se odhaduje, že je nás asi 10 tisíc :( to je hrozně moc, jen když si vezmu, kolik je hledačů na teplicku, to je hrůza ... :)
Administrátor
Jasny napisej jen o cem chces ty sam. Urcite to bude zajimave :-).
Moderátor
Keď budem veľký a naučím sa ako sem dostať obrázok, tak sem niečo hodím. Nedávno som sa dostal k husitskému flútku vo výbornom stave. Nie v špičkovom, ale v naozaj výbornom. Apropo, Patason spomínal penízky se lvem, pred mesiacom sa mi pošťastil kúsok s tromi radami mesiačikov v hrive, len za stovku. Minca je krásna mám veľkú radosť. Predpokladám, že je to razba minimálne pred reformou r. 1350; kontrolujte ma. A chcem sa spýtať (v Castelinovi som po Poděbrada ešte neprišiel, hamba mi, nemám čas) mám peníz se lvem, krásny stav, mesiačiky hrivy spojené asi opotrebovaním razidiel a najdôležitejšia vec, je celý medený. Resp. niekoľkonásobne väčšia prímes medi ako pri bežných razbách; a málo mi ich rukami naozaj neprešlo. Patason, Pavel Gregor, poraďte.
Registrovaný uživatel
Jaxem slíbil, tak tři články už jsou na webu a tady jsou odkazy:
1) Haléře „Rotlevovy“ a „Kaplířovy“, příspěvek k chronologii české drobné mince z let 1346 – 1384, NSb. 20/2005, s. 109 – 126.
2) Obrazové analogie na mincích - příspěvek k typologii českých peněz se lvem a čtyřrázem, in: Pavel Radoměrský – Sborník numismatických studií k 75. výročí narození, Praha 2002, s. 40 – 61.
3) Západo- a jihočeská mincovní privilegia druhé poloviny 15. století (K problémům identifikace mincovní produkce), Sborník Západočeského muzea v Plzni, řada Historie, XVII / 2004, s. 222 - 235.
Registrovaný uživatel
Všechno je v pdf a dokumenty zabírají 2; 1,3 a 3,1 MB
Registrovaný uživatel
To Zdenek Jindra: předpokládal bych, že on-line magazín bude chtít originální, původní příspěvky a ne přebírat články už publikované jinde. Doporučoval bych dát na literaturu umístěnou někde na webu do magazínu odkaz...
Registrovaný uživatel
To Archypov: Měděných kruhových peněz se lvem jsem už měl v ruce také několik a asi 3 mám ve sbírce. Bývají vidět - je to doklad úspěšného falšování tehdejší měny a to pravděpodobně dokonce přímo ve vládní mincovně - měděné peníze mívají často obraz zcela shodný s normálními, běžnými stříbrnými penězi. Ale jsou i výjimky:
Obrázek vložený uživatelem
Nicméně získat měděné kruhové peníze do sbírky je vcelku o štěstí, takže k tomu vašemu gratuluji!
Administrátor
patason mince.info by bylo rado i za prevzate clanky. Prece jenom zaciname a zatim neni z ceho cerpat.
Moderátor
Patason ďakujem ku gratulácii, fakt to poteší, aj keď viem že nejde o nič mimoriadne. Každopádne mám veľkú radosť, mnohí chalani na tomto fóre odo mňa vedia (alebo si ľahko domyslia) že zháňanie grošov a ich dielov na Slovensku je veľmi náročné a vybudovanie zbierky... ach jo. Preto poteší každá maličkosť.
Registrovaný uživatel
patason: ten peníz je krásný, takový jsem ještě neviděl, natož abych ho měl ve sbírce :( apropó, chystáte někdy opět masovou dražbu denárků jako v zimě? pár mi jích tehdá ve sbírce uvázlo :)
Registrovaný uživatel
kacuro: Denárky už mám asi jen 3 a 2 brakteáty (stále na prodej), takže žádný masový výprodej s těmi počty už asi neuskutečním:-( A původně jich bylo asi 30, takže taky žádný maso:-) Kvůli koupi vlastního bytu jsem začátkem roku začal pouštět denárovou a tolarovou část sbírky. Svoje nejmilejší groše (které jsem od začátku dělal systematicky - narozdíl od denárů a tolarů, kde šlo spíš jen o ukázky a zastoupení panovníků) jsem nechal pohromadě a momentálně si nedokážu připustit situaci, která by mě přinutila je rozpustit. K denárkům, které vám uvízly ve sbírce blahopřeji; myslím, že jsem neměl špatné kousky:-)
K tomu penízi - tento typ existuje i ve stříbře a pochází z nějakého nálezu na jižním Plzeňsku - bližší okolnosti bohužel neznám... kolega, od kterého jsem je (Ag i Cu) před časem koupil, prý jich měl asi 30, které už ale prodal přede mnou někomu jinému. Nepodařilo se mi je vypátrat a získat a bohužel ani přesnější nálezové okolnosti - hlavně lokalitu, která je v tomto případě nesmírně důležitá:-( - viz výše uvedená literatura, č. 3)
Registrovaný uživatel
Archy má pravdu, tyhle drobné nesbírám, ale něco malinko mám, kdyby měl někdo náhodou zájem o tohle, stačí říct ;)
Obrázek vložený uživatelem
Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) Topa77 v 14. 7. 2007, 15:34. »
Registrovaný uživatel
patason: a co máš na prodej? minule jsi měl na aukru nějaký denár, už si nepamatuji jaký, a ten šel přes 10 tis. na to už bohužel nemám :(
Registrovaný uživatel
kacuro napsal
patason: a co máš na prodej? minule jsi měl na aukru nějaký denár, už si nepamatuji jaký, a ten šel přes 10 tis. na to už bohužel nemám :(


Pošli e-mail, pošlu nabídku... Denáry, groše i tolarové období, napiš, co tě zajímá - 99,9% je bohemika

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Drobné peniaze grošového obdobia

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1