Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Fals pražského groše Václava II. z originálních razidel

Vykupminci.cz
Numisargo

Fals pražského groše Václava II. z originálních razidel

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Předkládám velmi zajímavý fals pražského groše Václava II. z originálních razidel. Skutečně jsem porovnal s veškerými dostupnými kusy z literatury a z grošem z mé sbírky, a přikláním se k názoru, že se jedná o neoficiální ražbu z oficiálních pravých razidel. Již jsem o této problematice četl v odborné literatuře, takže mne to až zase tolik neudivuje. I když otázkou zůstává co vedlo ke vzniku takových grošů, jistě hamižnost tvořitelů, ale jak bylo možné mincovní železa takto použít a ještě poté střížek postříbřit? Fals je vlevo, pravý vpravo. Materiál zřejmě slitina FeCuAg, silně stříbřeno, váha 3,66 g, 27 mm, okrájen. Možná to nebude tolik zřetelné, pokusil jsem se raději skenovat, ale foto jde max. 2 MB.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
To Iohannes: jak jste přišel na to, že se jedná o falzum a jak na tu slitinu ?
Registrovaný uživatel
také na ten názor oněmělé zírám ... jde o normální pražský groš, i ta váha je v pořádku ... předpokládám, že údajně falešný groš je magnetický .. :mrgreen: :mrgreen: ... to by pak byla opravdu bomba .. :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Groš je výrazně postříbřen. To postříbření slézá dolů. Je nekonzistentní. Při jeho výrobě bylo použito výrazně více mědi a na povrch vylézá rez, tak jsem pojal podezření na takovou slitinu. Nicméně bude to asi tak, že při výrobě střížku bylo použito výrazně méně Ag než tomu mělo být. Z těch fotek to není tak znatelné, ale to postříbření slézá dolů. Jak jsem se teď dověděl, tak byl nalezen jako depot s jinými groši. Je to prostě oficielní zmetek:)
Registrovaný uživatel
..já bych to také jako falsum neviděla. Hlavně tohle se vyskytuje jak u grošů Václava ll. tak u grošů Jana Lucemburského, dokonce vzácněji i u dalším panovníků. Nejspíš to byl důsledek nekvalitní slitiny plus uložení v agresivní půdě...
Registrovaný uživatel
vážený pane kolego, to co považujete za rez, jsou nejspíše sirníky stříbra, které se u depotů často vyskytují .. je možné, že u jednotlivých kusů může dojít k jisté anomáli v poměru Ag/Cu .. ale osobně si stále myslím, že se jedná o běžný groš .. (bohužel fotky jsou na další hodnocení příliš špatné) .. v každém případě si ale myslím, že názor o použití Fe ve slitině a hamižnosti "tvořitelů" realitě neodpovída ...
Registrovaný uživatel
Je to "obyč" PG Václava II. :) Pokud ale stále trváte na svém, tak Vám doporučuji obětovat nějakou tu stovku na nedestruktivní analýzu (RFA, EDX, apod.)
_______________
Když nejde o život, tak jde o h..no
http://cnspg.cz
Registrovaný uživatel
běžná mince, není co řešit...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Taky bych to videl spis na obyc. gros. Ale nechte si udelat analyzu a uvidite...
Registrovaný uživatel
naskenoval jsem ve větším rozlišení a zde je odkaz:

http://www.ulozto.cz/10264063/pg-rar.

Skutečně, ale nebude pravděpodobná ražba z jiného kovu, ale díky oxidaci v půdě a horšímu zrnu je groš narušen. Možná i díky nešetrnému čištění působí tak jako by postříbření z groše opadávalo a vystupují na povrch oxidace mědi a zdá se jakoby byl skutečně pouze postříbřen.
Registrovaný uživatel
ano, přesně tak .... teď už Váš názor odpovídá realitě ...
Registrovaný uživatel
Už se to tu několikrát řešilo, pokud si projdete fórum, tak určitě najdete několik podobných grošů v podobném stavu. Toto jakoby loupání stříbra tu Oliver již po chemické stránce vysvětloval a je to celkem běžný jev u nálezových mincí.
_______________
"NON PUDOR EST NIL SCIRE, PUDOR NIL DISCERE VELLE"

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Pražské groše » Fals pražského groše Václava II. z originálních razidel

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1