Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » groše

Vykupminci.cz
Numisargo

groše

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Má smysl mít ve sbírce valnou většinu méně čitelných pražských grošů? Tak nějak mě neláká mít třeba 150 grošů v naprosto bezvadné kvalitě. Nejde tu o to,že je jejich kupní cena nižší, ale myslím, že i ty hodně málo čitelné (ať už je to Václav II., Jan nebo třeba Ferdinand) jsou pořád groši a tudíž takovým malým kulturním dědictvím. Vždyť v nálezových depotech je takových mincí-myslím-poměrně dost. A proto mím možná trochu slabost pro tyto méněhodnotné kousky. Samozřejmě, že mě zajímá i typová různorodost těchto ražeb. Jen nevím, zda bude mít taková sbírka jednou nějakou sběratelskou hodnotu.
Registrovaný uživatel
Naprosto souhlasím s tím,že každý pražský groš je nedílným kusem a mimochodem velmi krásným kusem naší historie.A proto mi osobně vůbec nevadí že má sbírka obsahuje i méně čitelné a na sto procent neurčitelné groše.Každý z nich má své kouzlo a svou osobitou historii.A možná zrovna ten nejhorší z nich někdy v minulosti cinkal u pasu samotnému králi.Jsou to originály a na tom už nikdo nic nezmění.Jen tak na okraj,kupovat v současnosti jen ty nejlepší kusy,to je opravdu velmi finančně náročný koníček(řekl bych spíše kůň).
Registrovaný uživatel
tak nějak souhlasím, ostatně nikde není napsáno, že když časem natrefíš na stejný kus, co máš doma, ale v lepší kvalitě, že je postupně nevyměníš za lepší kusy. ono přeci jen se na ty mince lépe kouká, když jsou čitelné .... ale jinak máte recht, každá mince (i ta hůře čitelná) má svůj příběh a tak stačí ji vzít do dlaně, zavřít oči a zasnít se .... ;)
Registrovaný uživatel
Souhlas. Je určitě moc fajn mít všechny groše nádherně zachované nebo čitelné či určitelné. Ale i ten nejvíce ojetý má místo ve sbírce. Jak bylo řečeno, každý je originál a několik set let starý. Navíc většina z mých prvních grošů je v tomto stavu :D
Moderátor
Práve preto som sa rozhodol, že už nepustím jediný pražský groš.
Registrovaný uživatel
Někde jsem četl že groše už byly trochu nečitelně raženy z důvodu opotřebování razidel. Ale to se nejdená jenom o groše.
Registrovaný uživatel
Je zcela jistě pravdou,že některé razidla se používala už i v době kdy byla značně opotřebovaná.Lícní a rubní se různě kombinovala a proto i ta velká různorodost varian.Řezači želez byli nedostatkové zboží(to jsou někteří řemeslníci dodnes).
Registrovaný uživatel
Archypov napsal
Práve preto som sa rozhodol, že už nepustím jediný pražský groš.


Jsem na to stejně - jak něco uchvátím, už se s tím nerozloučím ;)
Registrovaný uživatel
kacuro napsal
tak nějak souhlasím, ostatně nikde není napsáno, že když časem natrefíš na stejný kus, co máš doma, ale v lepší kvalitě, že je postupně nevyměníš za lepší kusy. ono přeci jen se na ty mince lépe kouká, když jsou čitelné .... ale jinak máte recht, každá mince (i ta hůře čitelná) má svůj příběh a tak stačí ji vzít do dlaně, zavřít oči a zasnít se .... ;)

...naprosto souhlasím ;)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Pražské groše » groše

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1