Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Umění - obrazy » Grzegorz Steffanow Mendoly ? -1943

Vykupminci.cz
Numisargo

Grzegorz Steffanow Mendoly ? -1943

Moderátoři: smith, Wjem.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den,
prosím odborníky nevíte někdo něco více o tomto malíři ? Na internetu jsou dost odlišné informace hlavně národnosti i let života ? Můj obraz si cigánka má rozměr malby 75 x 62 cm .
Děkuji J

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Mohu jen potvrdit, že údaje na internetu se rozcházejí a nikde jinde se autor neuvádí. Rus, Bulhar, Polák (1898-1966) nebo (?-1943). Ale i z údajů na internetu lze vyčíst, že zdaleka nejvíc jeho obrazů se prodalo v Polsku a všechny datované obrazy byly do r. 1943 (hlavně 30. léta). Na internetu uváděné křestní jméno Grzegorz je určitě polské (nebo popolštěné). A aby toho nebylo málo, co znamenají ta písmena v signatuře před g? Na Vašem obrazu je to něco jako Tr. Na připojeném obrázku je to něco jako Traf. Kdo to vyluští?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Jazzdr není to něco , jako PODLE ? Tedy, že existuje origo a někdo to namaloval podle originálu a šlo mu o to, aby to někdo nezaměnil s originálem ? Jen úvaha a myslím, že se něco podobného kdysi řešilo v diskuzi na Aukru. Ale už nevím jistě , možná se pletu a zdá se mi to ...
Registrovaný uživatel
lachtan napsal
Jazzdr není to něco , jako PODLE ? Tedy, že existuje origo a někdo to namaloval podle originálu a šlo mu o to, aby to někdo nezaměnil s originálem ? Jen úvaha a myslím, že se něco podobného kdysi řešilo v diskuzi na Aukru. Ale už nevím jistě , možná se pletu a zdá se mi to ...


Mě zase napadlo, že je to něco jako zkratka od prof., tedy profesor ?
f.
Registrovaný uživatel
To uvádí Vltavín

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Niekde píšu,že to bol Bulhar,ktorý študoval v Krakowe
a volal sa (pôvodne?) Christo a nie Gregorz..
Christo STEFANOFF-MENDOLY
1898 - 1966
Malarz pochodzenia bułgarskiego, studiował na Akademii Krakowskiej. W latach 1938-1939 miał wystawy w Warszawie, Poznaniu i Bydgoszczy.
http://www.artinfo.pl/pl/katalog-aukcji/szukaj/?sparams=author_id:11770

-s-
Moderátor
Graf (Hrabě) Steffanow Mendoly...
Registrovaný uživatel
Wjem napsal
Graf (Hrabě) Steffanow Mendoly...
Kde vidíš GRAF, ? Já čtu Traf, nebo Tref, ....
Moderátor
lachtan napsal
Wjem napsal
Graf (Hrabě) Steffanow Mendoly...
Kde vidíš GRAF, ? Já čtu Traf, nebo Tref, ....


Psané T je v azbuce G... Pokud by měl mít ten bulharský původ, jak se někde uvádí, tak by psal to G holt po bulharsky...

Ale je to jenom fabulace, musel bych juknout do seznamů polské šlechty, který teď nemám u sebe...

Pardon, v seznamu polské šlechty asi tento rod nebude - spíše v buharské šlechtě, ale tu nemám k dispozici.

Jinak z vlastní zkušenosti, co mám se studenty z Ruska, Ukrajiny či Běloruska mohu potvrdit, že občas automaticky vkládají do naší latinky písmena z azbuky...
« Poslední úpravu provedl(a) Wjem v 28. 7. 2017, 20:14. »
Registrovaný uživatel
Wjem napsal
lachtan napsal
Wjem napsal
Graf (Hrabě) Steffanow Mendoly...
Kde vidíš GRAF, ? Já čtu Traf, nebo Tref, ....


Psané T je v azbuce G... Pokud by měl mít ten bulharský původ, jak se někde uvádí, tak by psal to G holt po bulharsky...

Ale je to jenom fabulace, musel bych juknout do seznamů polské šlechty, který teď nemám u sebe...
Aha ...
Registrovaný uživatel
Podľa mňa si ho na internete (v tom odkaze,ktorý som sem dal..) pletú a spájajú s týmto maliarom.
1898-1966 (?)
http://christostefanoff.com/biography.html
-s-
Registrovaný uživatel
O tomto autorovi vůbec nic nevím a jsem daleka posuzovat obraz dle fotky. Jen se mi zdá ta malba v kvalitě a rukopise odlišná od toho, co jsem našla na netu, ale to může být třeba i částečnou přemalbou(?). Ale určitě je podivný ten podpis, který je takový ubátý, nevypsaný a postrádá švih, kterým se vyznačují dohledatelné signatury.... prostě jako by někdo otrocky a formálně jen obkresloval jednotlivá písmena... určitě byste měl obraz ukázat nějakému odborníkovi naživo, tady asi nerozsoudíme, zda jde o originál... já bych byla opatrná.
Registrovaný uživatel
Stani díky! Tak se to asi vyjasnilo. I když ten Tvůj odkaz je oslavný a komerčně zaměřený text o malíři (těžko mu uvěřit), tak Mendoly a Stefanoff budou opravdu jedna a tatáž osoba. V Polsku se podepisoval G. Mendoly (a to předtím je nejspíš Prof.) a po 2. světové válce se podepisoval Stefanoff. To vysvětluje, proč je většina Mendolym datovaných obrazů z 30. let (za války se údajně musel skrývat a byl uvězněný) a po válce už se do Polska nevrátil. Teď jen hádanka: příjmení Mendoly mně nepřijde ani jako bulharské, ani polské. Jak k němu přišel? Tipujte, fabulujte!
Registrovaný uživatel
Byl to Rusínec.
Registrovaný uživatel
Dle obrazu ,jsem oslovil malířovu galerii v Kanadě a dostal jsem tuto odpověď.-Hello,

Unfortunately we do not have the documentation of all the paintings that Christo Stefanoff did. But by looking at this painting I could say that it looks like his original painting.

Robert,
Registrovaný uživatel
jezus napsal
Dle obrazu ,jsem oslovil malířovu galerii v Kanadě a dostal jsem tuto odpověď.-Hello,

Unfortunately we do not have the documentation of all the paintings that Christo Stefanoff did. But by looking at this painting I could say that it looks like his original painting.

Robert,


Tohle ovšem nemá žádnou vypovídací hodnotu. Podle fotografie (i podle velmi dobré fotografie) je obtížné se vyjádřit k pravosti díla. Je pravda, že se vzrůstající vzdáleností obrazu a znalce se může zmenšovat pocit odpovědnosti za vyřčený soud ;). Pan Robert může být kurátorem nějaké kanadské galerie, ale nemusí to být odborník na posuzování pravosti děl.
Pokud se chcete opravdu dobrat k nějakému výsledku, budete muset obraz ukázat dobrému restaurátorovi, který jej prozkoumá (RTG, UV, mikroskop) a se získanými poznatky (pokud bude potvrzena pravost) pak oslovte soudního znalce/historika umění, který se orientuje v současných cenách - pokud vás bude zajímat aktuální cena obrazu.
I když obraz formálně Mendolymu odpovídá, přesto se nemohu ubránit pocitu, že jde buď o kopii (a protože to je podepsané, tak přesněji jde o falsum), anebo je obraz originál, ale je (aspoň částečně) přemalován, protože některé tahy jsou tam velmi hrubé až amatérsky nešikovné - například zrovna ty tvrdé stíny v tváři. Ač Mendoly není mým šálkem čaje, tak malovat uměl.
Pro srovnání přikládám odkaz na fotografii prakticky totožné cyganky. Ten rozdíl v kvalitě je viditelný - ale to může být právě nevhodným dodatečným "vylepšením", co já vím....
http://www.artvalue.com/photos/auction/0/59/59178/mendoly-grzegorz-ca-1943-polan-cyganka-4168659.jpg
Registrovaný uživatel
Paní Kolemjdoucí, Robert píše tohle: "Bohužel nemáme dokumentaci všech obrazů, které Christo Stefanoff udělal. Ale při pohledu na tento obraz bych mohl říci, že to vypadá jako jeho původní malba." Tedy nic netvrdí, jen se mu zdá, že by to mohla být tvorba Mendolyho. Při vší úctě jsou v porovnání s jeho vyjádřením vaše odsudky obrazů právě z fotek zde prezentovaných kategorické, kdy vy tvrdíváte. A každý malíř má i nemá své dny, tedy srovnávat jeden obraz s druhým jako důkaz může být problematické.
Registrovaný uživatel
stepe napsal
Paní Kolemjdoucí, Robert píše tohle: "Bohužel nemáme dokumentaci všech obrazů, které Christo Stefanoff udělal. Ale při pohledu na tento obraz bych mohl říci, že to vypadá jako jeho původní malba." Tedy nic netvrdí, jen se mu zdá, že by to mohla být tvorba Mendolyho. Při vší úctě jsou v porovnání s jeho vyjádřením vaše odsudky obrazů právě z fotek zde prezentovaných kategorické, kdy vy tvrdíváte. A každý malíř má i nemá své dny, tedy srovnávat jeden obraz s druhým jako důkaz může být problematické.


Stepe, vím, co píše Robert- nic netvrdí, „jen se mu zdá, že to vypadá jako originální malba“. Vnější zdání často klame. Nejde o to, jestli „něco podobného“ malíř někdy namaloval. Jistě, že namaloval - však to dokladuju v přiloženém odkazu. Pokud srovnáte cyganku z onoho odkazu a obraz, co zveřejnil Jesus, tak vám snad musí být jasná rozdílná kvalita. Pokud tedy máte výtvarný cit, nebo nedejbože výtvarné vzdělání. Ano, uznávám, že jsem na tomto fóru často skeptická - za to se omlouvám přispěvatelům dodatečně i do budoucna ;). Je to bohužel/bohudík má profesionální úchylka, že na obrazech hledám více to, co nesouhlasí, než to, co odpovídá...
Však taky většinou píšu, „že se mi zdá“ (konkrétně v tomto případě „že se nemohu ubránit pocitu“).Prostě jenom vyjadřuju své pochyby v mantinelech internetové diskuze. Jsem určitě málo sluníčková, za což se omlouvám, avšak svět umění není procházka růžovou zahradou. Vždycky proto dodávám, že rozsoudit to musí někdo v rámci objektivního zkoumání díla. Kunsthistorik na základě restaurátorského technologického průzkumu – jak jinak chcete rozpoznat přemalby, umělé zestaření obrazu, napodobení rukopisu, dodatečnou signaci atd.? Tedy všechno to, co se na trhu s uměním přečasto vyskytuje, ale na malé nekvalitní fotce není čitelné?


Jistě, každý malíř má své dny. Ale pokud obraz opatří podpisem, pak jej nepovažuje za nepovedený.
Zde je váš argument nepodstatný- malíř smějící se cyganku namaloval v menším rozměru 50 x 35 cm (viz ArtValue), možná jako skicu k většímu obrazu (?). Pokud by to měl být obraz tento, pak je na něm příliš mnoho neumělých chyb. Takže buď jde o jakousi amatérskou variantu (opatřenou podpisem), nebo jde o přemalovaný originál.
PRAVDĚPODOBNĚ…. :lol: :lol: :lol:
Registrovaný uživatel
Souhlasím, v úvodu vystavená malba je nejspíš kopie obrazu dohledatelného na ArtValue. V originále má cigánka obličej osvětlený od ohně. Na zde prezentovaném obrazu jsou stíny v jejím obličeji jen parodie originálu. Ale se špachtlováním pozadí si malíř dal práci, zřejmě chtěl kopii od začátku vydávat za originál.
Na druhou stranu, v Česku by nikdo neznámého Mendolyho nefalšoval, to snad v Polsku. On ten Mendoly maloval příšerné obrazy - např. dívku s kyticí vlčích máků.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Dobry Dan.
Mám zájem o koupi obrazy bulharských umělců: CHRISTOV,TASEV,DOBREV,DOBRINOV,NIKOLOV,MUTAFOV,CHR.STEFANOFF.
Pokud máte takové obrazy, pošlete mi e-mail: royal.time@abv.bg
S pozdravem
Stefan Petkov
Registrovaný uživatel
Zdravím pánové, jen jsem náhodou narazil při googlení tuhle diskuzi a koukam, že zřejmě mám diskutovaného malíře na zdi....můžete potvrdit popř. vyvrátit?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Což o to, jméno tam může být napsané stejně, ale připadá mi to jakoby šité rychlou jehlou. Do předkresleného obrysu postavy není ze předu dotaženo pozadí, na zádech a čepici méně, ale rovněž. Xicht není nejhorší, ale to ostatní je jaksi nedotažené a marně hledám význam použitého oblečení, kdy snad ono špičaté by když ne nic jiného mělo asi přestavovat kabát. No ale proč by vyrůstalo na pravé straně jakési kabátové prso. Jako by xicht maloval malíř a ostatní dokončoval učedník. Jako by cílem tohoto obrazu bylo namalovat výraz obličeje a ostatnímu není přikládán význam. Ale třeba jen blbě vidím.
Registrovaný uživatel
Podle podpisu se jedná zřejmě o stejného výtvarníka,
styl malby tomu napovídá,
fm
Registrovaný uživatel
"...Do předkresleného obrysu postavy není ze předu dotaženo pozadí, na zádech a čepici méně, ale rovněž. Xicht není nejhorší, ale to ostatní je jaksi nedotažené a marně hledám význam použitého oblečení, kdy snad ono špičaté by když ne nic jiného mělo asi přestavovat kabát. No ale proč by vyrůstalo na pravé straně jakési kabátové prso. Jako by xicht maloval malíř a ostatní dokončoval učedník. Jako by cílem tohoto obrazu bylo namalovat výraz obličeje a ostatnímu není přikládán význam. Ale třeba jen blbě vidím..."

Tomu se ve výtvarném umění říká "non finito". Bylo to poměrně běžné také v sochařství. Je používáno od středověku, původně s filozofickým podtextem. Autor záměrně nechává část obrazu ve skice, čímž zdůrazňuje nedokončenost své práce. (Podle Platona umělecké dílo nemůže být dokončeno nikdy). Z výtvarného hlediska non finito zdůrazňuje důležitou část kompozice a zároveň (jak v některé části obrazu přiznává volnější rukopis, kterým je obraz rozvržen) dává divákovi možnost nahlédnout do procesu tvorby.

Jak píše paní filomena, obraz podpisem a stylem odpovídá, ovšem zda máte originál, či nějakou reprodukci/kopii, to nelze z těchto fotografií stanovit.
Moderátor
Mám podezření, že jde o žáka Járy von Cimermanna neb i ten nám prochází stoletím. No, ale obrazy (/ teď vážně) se mi moc nelíbí :roll: :roll: :shock:

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Umění - obrazy » Grzegorz Steffanow Mendoly ? -1943

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1