Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Co se jinam nevešlo » hasičská uniforma

Vykupminci.cz
Numisargo

hasičská uniforma

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den, prosím mohl by mi nikdo poradit přibližnou dobu kdy se tato uniforma používala? Děkuji za pomoc

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Jak jste dospěl k názoru, že uniforma je hasičská? Jaké tam jsou knoflíky?
Registrovaný uživatel
Knoflíky jsou hasičské, uniforma je hnědá. Střih a výložky jsou stejné jako u slavnostní vycházkové uniformy co mám. Hasičské věci jsem začal sbírat. Určitě je hasičské z první republiky jen nevím jestli 20 té,30 té léta. Protektorátní by to možná mohlo být i když mám jiné protektorátní a to je zeleno-žlutohněde. To že je hasičské mám i potvrzené z jednoho hasičského muzea, ale také neví kdy se používalo. Jen psali, že z první republiky což je dost široký pojem.
Moderátor
OK, ptám se, neb mně ta uniforma se zdála zelená. Toť vše.
Registrovaný uživatel
Altmann napsal
OK, ptám se, neb mně ta uniforma se zdála zelená. Toť vše.

U tak mizerné fotky není divu. :evil:
Registrovaný uživatel
Omlouvám se za kvalitu, až budu u ní nafotím lépe
Registrovaný uživatel
Dávám lepší foto a komletní i opaskem na sekeru, Zvláštní je že má chrániče konce sekery kovové. Většinou jsem viděl kožené. proto si myslím, že by mohla tato uniforma být tak cca z dvacátých let první republiky. pokud by jste prosím věděl někdo více, napiště. Děkuji

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Dobrý den.
Vy sbíráte hasiče nebo jste to někde našel ?
Registrovaný uživatel
Dobrý den, sbírám hasičské uniformy a vše kolem nich. Mimochodem již vím je to z období 38-45.
Moderátor
curinpetr
Pane kolego je škoda, když to víte přesně, že jste nám to neřekl. Já jsem se ptal na barvu, neb mi to trochu připomínalo druhou republiku a uniformu Vládního vojska.
Registrovaný uživatel
Tu informaci jsem zjistil až teď a proto jsem jí sem také co nejdříve napsal.
Moderátor
Nic ve zlém, mně to totiž zajímalo, ale já se trochu zabývám Vládním vojskem. Přesto by jste mohl napsat více?
Registrovaný uživatel
Tak co vím v roce 1938 byl vydán nový výstrojní předpis. Vycházková uniforma: Sako tavě modré, kalhoty černé s postranním červeným pruhem a tmavě modrou brigadýrkou s odznakem viz foto a vycházkovým opaskem viz foto. Opasky byli dva druhy, tento je pro hodnostáře a důstojníky pro mužstvo byla jiná barva opasku a zlatě vyšívané pruhy. Mám také v případě zajmu přidám foto. Na nárameníkách byl odznak příslušné hasičské župy. A oproti dřívějším uniformám měli hodnosti na límci. Také jejich značení je již jiné Tato hnědá uniforma se používala také od té doby a hlavně za protektorátu, kdy nesměli být žádné insignie a hasiči měli hnědé a zelené uniformy. Tato hnědá uniforma byla pracovní a dle materiálu na zimu. Mám ještě zeleno-žluto-hnědou plátěnou, která se používala jako pracovní v létě. Používali se i v barvě bílé až režné. Nutno dodat, že přepisy ohledně uniforem moc sbory nedodržovali a tak jsou různě barevné modely. Pokud někdo víte více prosím pište sem. Literatura ohledně problematiky uniforem před rokem 1945 skoro žádná neexistuje.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) curinpetr v 9. 11. 2016, 19:13. »
Moderátor
ANO, je to zajímavá záležitost. Ono se to i málo ví, ale profesionální hasiči byli nasazení i v říši a pomáhali likvidovat následky bombardování. Je to zajímavý kus historie, který zatím není až tak přehledně zpracovaný. Čepice a odznak to je také kvalitní záležitost. Právě to hodnostní značení na límcích je typické pro tuto dobu. Děkuji za obrázky.
Registrovaný uživatel
Až budu mít trochu více času dodám i foto vycházkového sako co jsem popisoval a až dorazí z čistírny i to druhé slavnostní sako co se používalo z dob RU a i v 20 tých a začátkem 30 tých let nafotím a dodám foto. Zatím dávám foto ještě čepice z dob RU a 20-30 tých let. Bohužel už je v horším stavu
Registrovaný uživatel
A foto odznaku z 20 tých let. Budu postupně sem dávat i fotky dalších věcí. Třeba se připojí další sběratelé z tohoto oboru a zjistíme více.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tak, sako již dorazilo.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Toto sako se používalo s malými změny od dob Rakousko- Uhersko až po rok 1937. Toto konkrétní sako je slavnostní cca roky 1927 -1937. Datování je určeno podle hodnosti na ramenou, V předchozích letech byli hodnosti našity na levém rukávu. Hodnost tohoto saka je dle dvou ozdobných kliček,četař-pokladník-jednatel. U krku má ozdobné zapínání a límcové výložky se znakem hasiče. Bohužel jeden chybí. Sako je opravdu v krásném stavu bez děr a poškození. V dnešní době je to malý zázrak takto zachovalé sako. Používal se k němu červený opasek se sponou, ale ten také ještě nemám. Pracovní uniformu bohužel nemám, ale byl střih byl stejný a barva byla bílá, nebo režná
Registrovaný uživatel
curinpetr napsal
... V dnešní době je to malý zázrak takto zachovalé sako.

Tak tomu verím. Je to pekné a zaujímavé. A keď človek vie k tomu doložiť aj nejaké informácie a dáta ...
Registrovaný uživatel
přidávám fotku uniformy vycházkové. Tato se používala od roku 1937 až 1945. Je u ní i čepice s odznakem a dvě ruzné varianty lodičky. Lodičky se používali za protektorátu a brigadírku mohli nosit v té době pouze vyšší hodnostáři.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Přidávám foto pracovní uniformy z dob protektorátu. Uniforma byla zelená, plátěná údajně se šila i prý ve městě z kterého pocházím. Milevsko. A také přidávám foto helmy která se používala k této uniformě.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Přidávám foto opasku k vycházkové uniformě 1938 viz foto ze září. Tentokrát pro mužstvo zlatý, ten druhý byl pro hodnostáře.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Nový přírůstek :-)
uniforma pracovní z dob Rakousko-Uherska, i s kalhoty!

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Našel jsem pár hasičských věcí. jednou z nich je značená maska plzeňských hasičů. značení je sice fest rozmazané, ale přečíst ještě jde.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Hromadím věci z WWI a II, ale sbírám krámy na kavaleristu a pro koně z WWII
http://www.kvh.estranky.cz/
Registrovaný uživatel
Je na prodej?

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Sběratel.com » Co se jinam nevešlo » hasičská uniforma

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1