Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Co se jinam nevešlo » hasičská uniforma

Vykupminci.cz
Numisargo

hasičská uniforma

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 4 5 6 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
jen na výměnu za armádní věci pro koně
_______________
Hromadím věci z WWI a II, ale sbírám krámy na kavaleristu a pro koně z WWII
http://www.kvh.estranky.cz/
Registrovaný uživatel
Tak bohužel to nemám, jen hasičské věci
Registrovaný uživatel
ještě mám tyto hasičské věci: přilbu a lodičku s odznaky čzhj a mzhj (česká,moravská zemská hasičská jednota) a předpis

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Hromadím věci z WWI a II, ale sbírám krámy na kavaleristu a pro koně z WWII
http://www.kvh.estranky.cz/
Registrovaný uživatel
Oživím túto tému s jednou prosbou. Keďže sú tu hasičské veci dovolím si vložiť obrázky koženej hasičskej prilby z obdobia I. ČSR až Slovenského štátu. V ďalšom príspevku 2 medaile a odznak. Kolega ma poprosil o približné ohodnotenie. Nemá niekto vedomosť o tom či sa podobná prilba predala v blízkej minulosti? Táto zobrazená bola v oveľa horšom stave ako je na fotkách. Zastriekaná od vápna a skladovaná vo vlhkejšom prostredí a pritom má svoju históriu. Záchrancovi slúži ku cti, že ju ako tak vyčistil, ošetril voskom na kožu ale hlavne uložil na dobré miesto. Jedna súčasť prilby a to je odznak, chvalabohu zostal v neporušenom stave. Celý kožený skelet sa však pôsobením prostredia a zubu času zbehol. Vidno tam už nenapraviteľné deformácie, ako na vonkajšom obvode tak aj vo vnútri.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
K hasičským prilbám mám ešte otázku či ďalší obrázok predstavuje prilbu veliteľa hasičskej jednotky? Keďže má vpredu to ozdobné mosadzné kovanie. A hrebeň prilby je z mosadze, nie z obyčajného plechu.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Posledná moja prosba je na tieto hasičské medaile a odznak, teda približné ocenenie. Menšia za 10 ročnú službu má priemer 28 mm. Väčšia má 35 mm. Obe sú z bronzu. Odznak je pravdepodobne z mosadzného plechu a rozmery cca 35 x 48 mm. Nejaké predaje medailí z minulosti som našiel, odznaku však nie. Len či niekto nemá aktuálnejšie informácie. Prosím nepísať na mail, nie sú na predaj. Ďakujem.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
TONY-KK- K první dotazu. Helma je klasická řadové hasiče bez hodnosti, je pořad v pěkném stavu a i s vnitřkem. Cena se pohybuje cca 800-1200 kč, odznak je tady docela zvláštnost moc jich Slovenských není. podle knihy co mám používal od roku 1922 tam cenu nevím, ale česky pěkný z té doby se nechá sehnat cca 650-1 200 kč, myslí že Slovenský tady by byl dražší moc jich tu není.
K druhému dotazu: Ano je to helma velitele-starosty hasičů. Tato je pracovní a proto je z jádroviny. Vycházková byla kovová. Jak v kterých obdobích se používal hřeben plechový i mosazný. Dávám foto mé vycházkové velitele.
K třetímu dotazu: Medaile za 10 a 20 let služby se dle knihy co mám používali také od roku 1922, cenu nevím medaile úplně nedělám.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
přidávám další přírůstky. Mám i velitelskou sekeru, trumpetu a na cestě ještě starší čamarové sako vycházkové RU, vědra na vodu a pracovní opasky

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Curinpetr, vďaka za info. Človek sa poteší každému vyjadreniu. Je až podivuhodné, že hasičské zbory existujú od monarchie skoro v každej obci dodnes a tak málo ľudí sa venuje zbieraniu týchto artefaktov. Ja sa tiež pohybujem v inej zberateľskej oblasti, no kvitujem, že je na Sběratel.com človek, ktorý dokáže poradiť v týchto veciach. Ešte raz ďakujem a samozrejme želám nech sa hasičská zbierka úspešne rozširuje.
Registrovaný uživatel
Další nové přírůstky do sbírky. Modré čamarové sako z 19. století viz kapsy. Jedno z nejstarších co mám. Bílé čamarové pracovní sako, vycházkové sako vzor 1937, pracovní sako+lodička protektorát, brigadýrka vzor 1937, helma vzor 1937, opasky+sekery něco z dob Ru něco pozdějšího první republika, dvě vědra

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Kluci hasiči mrkněte se sem na tento můj úlovek, i když to nesbírám. Asi štěstí nýmanda, nebo jak to nazvat :D https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/raritka-pro-sberatele-hasicskych-predmetu-30186
Registrovaný uživatel
Ano je to zajímavé, ani já jsem se s tím ještě nesetkal, otázka je jestli to opravdu patřilo hasičům? Zkusím zapátrat. Ani ve starých listech co mám jsem nic podobného nenašel.
Registrovaný uživatel
Nový přírůstek, poměrně málo vídaný. Opasek z dob protektorátu, kdy se nesměli používat České znaky.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
curinpetr napsal
Ano je to zajímavé, ani já jsem se s tím ještě nesetkal, otázka je jestli to opravdu patřilo hasičům? Zkusím zapátrat. Ani ve starých listech co mám jsem nic podobného nenašel.
No už to změnilo majitele a koupil to sběratel, který renovuje hasičské stříkačky. Má jich pět kusů, ale každou pochodeň má jinou a ode mne má první kompletní pár, který umístí na parní stříkačku. Takže předáno do dobrých rukou a mám z toho radost, protože vlastní muzeum hasičů v Praze.
Moderátor
Dovolím si upřesnit znaky z období Protektorátu.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
lachtan napsal
curinpetr napsal
Ano je to zajímavé, ani já jsem se s tím ještě nesetkal, otázka je jestli to opravdu patřilo hasičům? Zkusím zapátrat. Ani ve starých listech co mám jsem nic podobného nenašel.
No už to změnilo majitele a koupil to sběratel, který renovuje hasičské stříkačky. Má jich pět kusů, ale každou pochodeň má jinou a ode mne má první kompletní pár, který umístí na parní stříkačku. Takže předáno do dobrých rukou a mám z toho radost, protože vlastní muzeum hasičů v Praze.
Ještě pro tebe, protože se tím zabýváš , tak dle jeho slov jsou tyto pochodně raritní, protože se používaly málo a spíše na stříkačkách byly lampy podobné kočárovým a pochodně byly dva druhy ... jedny se dávaly do takových stojanů a buď byly na stříkačce, nebo se nosily v ruce, ty druhé byly stejného užití, ale navíc se daly zabodnout do země... měly dole bodec. Asi jsi to neviděl z toho důvodu, že jich nebylo moc. Tak jestli jsem ti trošku, jako nýmand rozšířil obzor tvého zájmu, tak budu rád , měj se hezky :D A ještě doplním, že byly čtyřknotové, aby za jízdy nezhášely...
« Poslední úpravu provedl(a) lachtan v 1. 7. 2017, 19:08. »
Registrovaný uživatel
Děkuji za informace jsou zajímavé. Jinak hasiči měli předpisem zákaz používat jakékoliv znaky české státnosti. I ty co jsi poslal. Nesměli je mít na opasku, ani na nárameních odznacích a ani na odznaky na čepici ( lodičku, brigadírky byli až na výjimečně případy také zakázány) a helmy. Proto se na opasku používali přezky viz hořejší foto a na helmy a čepice se používali odznaky Moravská zemská hasičská jednota, Česká zemská hasičská jednota.
Moderátor
Hasiči v době Protektorátu byli nasazeni i v Říši, měli své uniformy i krátké zbraně pistole. Toto málokdo ví a zná. Je to nasazení českých hasičů v Německu. Velmi zajímavá kapitola.
Registrovaný uživatel
O tom téměř nic nevím, uniformy asi vím které byli, mám knihu kde jsou popsáni říšský hasiči co byli u nás.
Moderátor
ANO, o tom se moc nemluví, ale zbytečně, oni opravdu pomáhali lidem z rozvalin, nevím přesně, nějak se tam střídali. Pistole měli na svoji obranu. Hasiči, to je stále zajímavá oblast a to i ve vyznamenáních.
Moderátor
http://nassmer.blogspot.cz/2009/04/trojim-metrem-na-nucene-nasazene.html

Dle svědeckých výpovědí je Němci přijali jako plnoprávné členy hasičského sboru. Nevýhody spočívaly v tom, že práce byla velmi nebezpečná, riskantní. Přínosem byla naopak přátelství. která zde pan Š. navázal. Nuceně nasazení pracovníci mívali po službě většinou volno a mohli chodit do kin, divadel, jezdit dopravními prostředky, jako uniformovaní dokonce. Ti starší se ve volném čase chodili seznamovat s Němkami

Zkuste tern odkaz pozorně pročíst. Pochopitelně nikoho neodsuzuji. ale i tak to v Protektorátu chodilo. Vybral jsem jen toto, ale bylo toho více. Pokud se o hasiče zajímáte, čerpejte z více pramenů.

Jako hasiči dostali druhý nebo třetí den po svém příjezdu uniformu. K výbavě hamburských požárníků patřila modrá vycházková uniforma sestávající se ze saka, kalhot, holínek, pláště, dvou košil, svetru, rukavic, lodičky a pásku. Součástí uniformy byl také pracovní plášť. Vše bylo označeno nezbytným protektorátním označením. Civilní oblečení většinou nepoužívali.
« Poslední úpravu provedl(a) Altmann v 2. 7. 2017, 18:09. »
Registrovaný uživatel
Děkuji je to velice zajímavé čtení. pokud se mi jednou podaří sehnat podstatnou část hasičský uniforem do roku 1945, uvažuji po tom zkusit tyto hasiče, nebo i takzvanou hasičskou policii v protektorátu. Problém je sehnat k tomu informace, už mám tak velké problémy vůbec zjistit co se u nás nosilo za doby RU a po ní.
Moderátor
Děláte kus záslužné práce a to je moc dobře.
Registrovaný uživatel
Dělám to hlavně protože mám veliký obdiv k předkům kteří toto dělali před námi a v těch výstrojích a výzbrojích zasahovali u požárů, povodních a dalších. Sám jsem dobrovolný hasič a ani dnes z daleko modernější a bezpečnostnější technikou to není nic jednoduchého, ale s tím co měli oni v té době je to nesrovnatelné. Velký obdiv a respekt a velký dík lidem kteří to dělali!
Registrovaný uživatel
curinpetr napsal
Dělám to hlavně protože mám veliký obdiv k předkům kteří toto dělali před námi a v těch výstrojích a výzbrojích zasahovali u požárů, povodních a dalších. Sám jsem dobrovolný hasič a ani dnes z daleko modernější a bezpečnostnější technikou to není nic jednoduchého, ale s tím co měli oni v té době je to nesrovnatelné. Velký obdiv a respekt a velký dík lidem kteří to dělali!
Ještě se jednou ozvu. Já osobně si vážím profíků i dobrovolníků, protože se s nimi ve svém výkonu povolání často setkáváme. Ti kluci si umí se vším bezezbytku poradit a nikdy nás nenechali ve štychu a je to jediná složka integrovaného záchranného systému, která fakt v našem státě funguje a jsou to chlapi s velkým CH , na které je spolehnutí a nedám na ně dopustit. Takže všichni Soptíci, jak jim říkáme my, co s nimi spolupracujeme KLOBOUK DOLŮ PŘED VÁMI !!!!

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 4 5 6 ... > »

Sběratel.com » Co se jinam nevešlo » hasičská uniforma

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1