Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Minerály » Hezké kamínky

Vykupminci.cz
Numisargo

Hezké kamínky

Moderátoři: Koniáš, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 48 49 50 51 52 53 54 55 56 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
jezevec napsal
caco, můžu se zeptat, jak dlouho jsi brousil tu krabičku zirkonů? ;)


cca. 3ks denne
Registrovaný uživatel
caco napsal
jezevec napsal
caco, můžu se zeptat, jak dlouho jsi brousil tu krabičku zirkonů? ;)


cca. 3ks denne


díky, tak nějak jsem si říkal, ale když jde všechno jak má ;) To u mě zatím často neplatí, právě jedu znova celej spodek asi 3cm křemene... stačí jedna nepozornost a během vteřiny si člověk zajistí klidně dvě hodiny práce navíc :roll: :lol:
_______________
Moderátor
Je to nádherný koníček, vlastně to snad je více než koníček. Je to jednak kus práce a hodně vědomostí. Pánové děkuji za jiný pohled na ty "kamínky! Mimochodem právě ve faleristice se objevují od briliantů až, řekněme po ty "levnější".
Registrovaný uživatel
Altmann napsal
Je to nádherný koníček, vlastně to snad je více než koníček. Je to jednak kus práce a hodně vědomostí. Pánové děkuji za jiný pohled na ty "kamínky! Mimochodem právě ve faleristice se objevují od briliantů až, řekněme po ty "levnější".


Mnoho ľudí si neuvedomuje , gemológia je plne niečo iné ako geológia v koncovke .
Výhoda gemológie je , že jedna holá veta nahradí nič nehovoriacu pol stránkovú úvahu.

Nádherný vedný odbor ...
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
caco napsal
jj presne od Michala :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ,velkosť je od 5-8,5mm. ja mám jeden nevypalovaný hnedo červenkastý tiež s kambodže,tak uvidíme po vybrúsení na vzhlad


Škoda jeho troch premrhaných rokov , ale konečne sa rozhodol ...

Ešte chalan musí postupne prísť na to , že čistá tepelná úprava je iný lewel ako chemická tepelná úprava ...

Tam je Mifell lepšie na tom , ale ďaleko viac rokov pôsobí v Ázii a tiež ho začali viac zaujímať kamienky čo je zásadná podmienka odborného rastu...
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
« Poslední úpravu provedl(a) grofik v 6. 1. 2019, 15:33. »
Registrovaný uživatel
V mailu mas kontakt ;)
jezevec napsal
mifell díky, ok, klidně zirkon, věřím že určitě vybereš krásnej ;) Nechceš mi prosím napsat do mejlu, ať to neřešíme tady? Nebo jen pošli kontakt a napíšu já...
_______________
« Poslední úpravu provedl(a) mifell v 9. 1. 2019, 5:29. »
Registrovaný uživatel
mifell napsal
V mailu mas kontakt ;)
jezevec napsal
mifell díky, ok, klidně zirkon, věřím že určitě vybereš krásnej ;) Nechceš mi prosím napsat do mejlu, ať to neřešíme tady? Nebo jen pošli kontakt a napíšu já...


díky, v mejlu máš mejl ;)
_______________
Registrovaný uživatel
jezevec napsal
caco napsal
jezevec napsal
caco, můžu se zeptat, jak dlouho jsi brousil tu krabičku zirkonů? ;)


cca. 3ks denne


díky, tak nějak jsem si říkal, ale když jde všechno jak má ;) To u mě zatím často neplatí, právě jedu znova celej spodek asi 3cm křemene... stačí jedna nepozornost a během vteřiny si člověk zajistí klidně dvě hodiny práce navíc :roll: :lol:


jj stačí jedno silnejšie zatlačenie alebo zlé číslo na indexe a práca sa predlži o pár hodín. aj teraz som brúsil briliantový výbrus ametyst 17mm a pavilon mi trval 3 hodiny,leštenie šlo nejak horšie,takže niekedy sa spravý viac a niekedy menej
Registrovaný uživatel
jo jo, i já dnes domordoval jeden, co se bránil a vůbec se nechtěl nechat vyleštit ;) Zas křemen z valounku (snad Brazílie?), 62ct

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Registrovaný uživatel
Dobrá práca ,kvalitný kúsok, blahoželám .

Snáď ešte precentuálne trochu menšia tabuľa mala byť , ale aj tak super ,
ja viac stagnujem pri fazetovaní. :evil:

Apropo jezevec , kameň má váhu 62 ct., alebo 0,62 ct...
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Ahoj, díky, je to "Barion Square Cushion" podle diagramu od Wolkonskeho, tabulka je téměř přesně, jenom jsem si to z technických důvodů zjednodušil o poslední horní řadu fazet. Frézař spletl kótu a já tak momentálně nenastavím úhel pod 14° (resp. nastavím, ale nedosáhnu už na kotouč), musím upravit základnu fazetéru ;) Takže si musím vybírat diagramy, nebo tam kde to jde, něco vynechat. O nic nejde, je to jen výukový kámen 8) Má opravdu 62ct, rozměr 26 x 26 mm ;)
_______________
Registrovaný uživatel
Potom je to pekný "macek" .
Mať taký rubín ,alebo alexandrit to by bolo leto...

Podľa fotky vidieť dobrú disperznú brilanciu .
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
« Poslední úpravu provedl(a) grofik v 10. 1. 2019, 9:17. »
Registrovaný uživatel
jezevec napsal
Ahoj, díky, je to "Barion Square Cushion" podle diagramu od Wolkonskeho, tabulka je téměř přesně, jenom jsem si to z technických důvodů zjednodušil o poslední horní řadu fazet. Frézař spletl kótu a já tak momentálně nenastavím úhel pod 14° (resp. nastavím, ale nedosáhnu už na kotouč), musím upravit základnu fazetéru ;) Takže si musím vybírat diagramy, nebo tam kde to jde, něco vynechat. O nic nejde, je to jen výukový kámen 8) Má opravdu 62ct, rozměr 26 x 26 mm ;)


na čom brúsiš ked nenastavíš taký uhol?
Registrovaný uživatel
Jak jsem psal, chyba při frézování, drážka v základně měla být o 3 cm blíž ke kotouči a neměla být až do kraje. Zatím mi takový úhly nijak zvlášť nechyběly, tak jsem to ani neřešil, až bude potřeba, opraví se to ;)
Přidávám fotku, ale ještě to není úplně hotový, chybí povrchová úprava, elox na hliník, čerň na ocel, jen nerez zůstane jak je ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Registrovaný uživatel
Zaujímavé riešenie , zrejme pri tejto konštrukciu problém s presnosťou horizontálneho posuvu ?
Riešenie podľa mňa ; brúsiť , brúsiť a znova brúsiť , vycibriť cit .
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Tam ale není žádný horizontální posuv ;) Krom nastavení základní polohy do pozice, ve které se to pak utáhne. Je to úplně běžný řešení, taková kombinace prvků okoukaných z těch amerických brusek nebo cacova stroje, plus pár vlastních nápadů v řešení některých drobností.
_______________
Registrovaný uživatel
musíš nejako vymyslieť to čo mám ja na vertikál s posuvom od 0.04mm.
v opačnom prípade je to o vynikajúcej praxi ...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
:D Grofiku, bez vertikálního posuvu, včetně přesného doladění, bych samozřejmě nevybrousil ani jediný kamínek. To jemné nastavení se dělá tím šroubem na horním konci otočné tyče, na které visí celý ten kloubový mechanismus...
Posílám odkaz na jedno video, kde je funkce tohohle typu brusek celkem hezky vidět... a na tomhle principu funguje ta moje bruska, i ta cacova ;)

https://www.youtube.com/watch?v=5iKvSpNqx-o
_______________
Registrovaný uživatel
Jezevec a vlastě i ostatní brusiči, mohu se zeptat, čím leštíte? Dia pastou nebo tradičními leštivy (cerox apod.)? Slyšel jsem, že "leštění" diamantem není vlastně žádné skutečné leštění, ale pouze velmi velmi jemné broušení, že vyleštěný povrch to prostě není.
S pozdravem, kpt.
Registrovaný uživatel
No já můžu napsat jen svůj laický názor, odborníkem v tom rozhodně nejsem ;)
Používám diamantový prášek i cerox, mixuju to, teď většinou mám na kotouči diamant a občas tam prstem přimáznu cerox... Do tvrdosti křemene to jde, na tvrdší kameny asi jen diamant. Ten mám v zrnitosti D0.7, což by mělo být zrno maximálně do 1µm, u ceroxu uvádějí zrnitost 1-2µm (cca ekvivalent diamantu zrnitosti D1). Diapasta je stejný prášek, jen je už rozmíchaný v nějaké vazelině, prášku je tam asi 50%. Zkoušel jsem obojí, víc se mi líbí prášek. Zkoušel jsem leštit na CD disku, kotoučku z plexiskla a momentálně leštím na cínovém kotouči. Přijde mi přesnější než plast, u toho jsem si všiml, že někdy jakoby deformuje hrany, zaobluje... ale je to asi na zvyku, na přítlaku, záleží jakej kámen a tak... je to laborování, zkoušení ;-)

Na kameny pak koukám pod binolupou a i 40x zvětšený se vyleštěný povrch v obou případech jeví jako úplně hladký a lesklý, mezi diamantem a ceroxem nevidím rozdíl. Ale nedalo mi to a teď jsem to dal i pod klasický prosvětlovací mikroskop, tam se na to teda kouká dost blbě, ale nějak to jde, musel jsem přisvětlovat všelijak z boku... ale sám jsem se dost divil, ten povrch je i 400x zvětšený pořád téměř hladký :shock: Přidávám dvě fotky, neumím přepočítat kolikrát je to na fotkách zvětšený, ale pohledově to odpovídá tomu co vidím přes okuláry a tam to je 100x na první fotce a 400x na druhé. Je to olivínek, kterej jsem sem dával už dřív, ta hrubá část nahoře na fotkách je obvod kamene, broušenej 3000# kotoučem a jen hodně rychle lízlej na leštícím (v podstatě jsem jenom oleštil hranky) a ta plocha dole je normálně leštěná mixem ceroxu a diamantu. Koukal jsem i na kámen leštěnej jen diamantem a vypadá úplně stejně. Při takovým zvětšení bych čekal viditelnější nerovnosti, takže tohhle mě dost překvapilo a potěšilo zároveň.
Já bych teda řekl, že diamant v téhle nejjemnější zrnitosti skutečně leští ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Registrovaný uživatel
Jezevec, díky za odpověď, jen bych to doplnil svůj dotaz - proč se ptám - že pokud se kdysi leštily safíry triplem (křemelinou), nedávalo to jaksi logiku, jak může měkký tripl leštit něco mnohem tvrdšího, a údajně se mělo přijít na to, že se dokonce jaksi "nataví" svrchní vrstva té leštěné plochy kamene a dokonce i samotné leštivo, které se takto jako by "natře" na tu leštěnou plošku. Tak nevím, co na tom může být pravdy. Díky. kpt.
Registrovaný uživatel
Zatiaľ málo fazetujem , hoci mám aj kotúče odporúčané IMAHASHI(hliník, meď, mosadz, oceľ )
pre vlastnú lenivosť na leštenie používam diamantové kotúče jemnosť zrna 3000.
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
po kremene v pohode oxidy,potom už treba diamantový prášok na jemne olejový/wdčko/ cínový,medený,plastový kotúč.

Grofik na leštenie 3000-ku kotúč??? ved to je len predleštenie
Registrovaný uživatel
jezevec napsal
Jak jsem psal, chyba při frézování, drážka v základně měla být o 3 cm blíž ke kotouči a neměla být až do kraje. Zatím mi takový úhly nijak zvlášť nechyběly, tak jsem to ani neřešil, až bude potřeba, opraví se to ;)
Přidávám fotku, ale ještě to není úplně hotový, chybí povrchová úprava, elox na hliník, čerň na ocel, jen nerez zůstane jak je ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
ak ti môžem poradiť tak si sprav gumenú alebo silikonovú ochranu na tú maticu čo drží kotúč,lebo ja som takto pár kamenov rozdrbkal
Registrovaný uživatel
jo jo, udělám, taky už jsem brnkl, zatím bez škod, ale to je jen otázka času ;)
Drážka už je prodloužená, takže úhel už je bez limitu ;)
_______________

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 48 49 50 51 52 53 54 55 56 ... > »

Sběratel.com » Minerály » Hezké kamínky

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1