Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Minerály » Hezké kamínky

Vykupminci.cz
Numisargo

Hezké kamínky

Moderátoři: Koniáš, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 42 43 44 45 46 47 48 49 50 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Čiže klasika , do jesene NL???L
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
:mrgreen: pro sebe :) jj presne tak do konce Zari :)
« Poslední úpravu provedl(a) mifell v 11. 3. 2018, 10:29. »
Registrovaný uživatel
Topaz 23,5ct Afrika?? koupeno v Tisnove,brouseno na Sri Lance :mrgreen:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Jeste pred odjezdem jsem vybrousil dalsi 3 kaminky,ale nemam nafoceno :) foceno jen z ruky bez lesteni :oops: :oops: spinel 3.3ct,turmalin 2,1 a granat 8,7ct

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
pekné,, ten ametyst je ako " siberian"
Registrovaný uživatel
Obsidiány z Brehova. biele body na kamenoch sú vnútorné bubliny.proti svetlu je obsidián priesvitný a sivý

https://www.youtube.com/watch?v=sfe_CO75BmA&feature=youtu.be

https://youtu.be/SubqsOMSb9s

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
"koňak " citrín Brazília, Heart cut 41ct, 24x24mm ,brúsenie 150,400,1500,leštenie oxid céru na plaste

https://www.youtube.com/watch?v=VqxaZFuyO0I&feature=youtu.be

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
na citrin dost tmava farba ale dobry
Registrovaný uživatel
Mám opačný názor= dobrá farba , už to vidieť v krabičke a má dobrú disperziu, blahoželám ku výsledku práce .

Apropo koľko hodín trval výbrus ?
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
som nový kamienkár a nemám prehľad ... asi koľko stojí takýto alebo obdobný výbrus z kremičitanu?
Registrovaný uživatel
grofik napsal
Mám opačný názor= dobrá farba , už to vidieť v krabičke a má dobrú disperziu, blahoželám ku výsledku práce .

Apropo koľko hodín trval výbrus ?



Jen malá poznámka pro upřesnění: ... má dobrú disperziu?? Má dobrou brilanci, disperze je jiný pojem.

Je tak grofik?

s pozdravem kpt
Registrovaný uživatel
Budem na pc. Mozeme pokecat.
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
grofik napsal
Budem na pc. Mozeme pokecat.


Disperze světla je fyzikální (optický) jev, při kterém se rozkládá bílé světlo na jeho barevné složky; bílé světlo se hranolem rozloží na spektrum, v němž jsou zastoupeny barvy v posloupnosti: červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá, fialová. Je to vlastnost samotného materiálu kamene - známý je svou vysokou disperzí např. diamant, syntetický YAG, relativně vysokou disperzi mají i drahokamové žluté aragonity z Hořence u Bíliny.

Brilance kamene znamená, jakým způsobem a jaké množství světla, které do broušeného kamene z okolí dopadá, se uvnitř broušeného kamene odrazí od faset pavilonu (pavilion) a vrátí zpět korunou (crown) kamene do oka pozorovatele. Pokud je kámen vybroušen ve správných proporcích a úhlech, vrací se maximum světla a kámen září mnoha světelnými odlesky rovnoměrně po celé ploše. Brilanci broušeného kamene posuzujeme v polostínu, ne na přímém osvětlení - na slunci nebo pod lampami se bude blýskat i střep z pivní flašky.

Opakem kamene brilantního je kámen tzv. “slepý“, který je vybroušený pod špatnými úhly (podbroušený) - jak to takovému “brusiči“ podle výchozího tvaru suroviny zrovna vyšlo, to aby zachoval maximum suroviny. Slepý kámen má uprostřed tzv. rybí oko (fisheye) – střed kamene se netřpytí - je průhledný, dá se přes něj i číst. U slepého kamene s rybím okem se třpytí jen okraje kamene.

Citrín je skutečně dobře udělaný, má hezkou brilanci, úhly kamene jsou evidentně podle diagramu (i když předpokládám, že brusič neměřil index světelného lomu konkrétního použitého kamene-suroviny a úhly diagramu poté nepřepočítal a neupravil právě na použitý kámen podle jeho skutečného indexu světelného lomu; pokud se mýlím omlouvám se mu). Diagramy jsou jen do jisté míry univerzální, vždy jsou autory vytvořeny pro konkrétní druh kamene, např. pro křemen, korund, topaz apod., je to na diagramu vždy uvedeno, pro jiné materiály se musí upravit. Disperze není na fotkách vidět žádná.

Je to hezký kámen.

A závěrem snad jen jeden dotaz. Je to skutečně pravý přírodní citrín bez úprav, nebo jen pálený ametyst?
Registrovaný uživatel
je to prírodný tzv. "konak" citrín,samozrejme index som nemeral a použil som pre kremene. na zmenu používam gemcad. podstatné je aby nešlo pod kritický uhol. brúsenie mi trvalo cca. 8 hodín. kamen mal 39g /195ct ,takže bolo treba dosť odbrúsiť a najme trafiť sa na stred dopu,kedže je tam posun1:1,5 ,najlepšie si je vybrúsiť 4 pomocné fazety a potom brúsiť na ne,ale trvalo to dlho aj kvôli tomu že je tam 35 prestavovaní na jedno brúsenie. mám podobný diagram s menej krokmi tak další idem vyskúšať tým postupom..
Registrovaný uživatel
szilvorium-
máš na mysli cenu za kamen či za brúsenie??čisto za vybrúsenie takto velkého kamena beriem cca. 30€,záleží aj na počte faziet a tvrdosti materiálu. kamoši z čr berú podla prerátania,takže ked má kamen napr. 10x10mm - 10+10=20
20x25kč= 500kč
ja to skôr beriem dohodou a ten 10mm je 10-15€, všetko je to o jednaní :mrgreen:

ak ide o cenu kamena,tak to je ťažko povedať,reálna cena na SK do 200€ ked najdeš správneho kupca :mrgreen: ,ale tento ide za menej. v USA sa cena môže vyšplhať aj podstatne vyžšie. tu si môžeš pozrieť vyrátanú cenu cez amícky portál. môj odhad je že to je farba 040

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
dady napsal
na citrin dost tmava farba ale dobry

dady napsal
na citrin dost tmava farba ale dobry

nuž citrínov je spústa odtienov,tento odtien je tzv. "koňak" ale niekto ich uvádza aj ako citrín v topázovej farbe. proti svetlu je farba špinavo žltá,ale vdaka výbrusu je farba krásne do oranžova a surový kamen mal tiež hnedasto oranžovú farbu
Registrovaný uživatel
ten nalavo klasika napravo je tento pred výbrusom

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Doplním svoju včerajšiu poznámku ;
Disperzia ; lámanie bieleho slnečného svetla do dúhových farieb spektra pri prechode drahým kameňom . (moja myšlienka jedným slovom (disperzia ) bola , že kameň má výbornú a rovnomernú farbu ...

Brilancia použitie významu slova ; = briliantový brus , ideálny brus s matematicky spočítanými proporciami , ktorý bol navrhnutý tak , aby čo najlepšie využil brilanciu a disperziu kameňa...
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
caco napsal
je to prírodný tzv. "konak" citrín,samozrejme index som nemeral a použil som pre kremene. na zmenu používam gemcad. podstatné je aby nešlo pod kritický uhol. brúsenie mi trvalo cca. 8 hodín. kamen mal 39g /195ct ,takže bolo treba dosť odbrúsiť a najme trafiť sa na stred dopu,kedže je tam posun1:1,5 ,najlepšie si je vybrúsiť 4 pomocné fazety a potom brúsiť na ne,ale trvalo to dlho aj kvôli tomu že je tam 35 prestavovaní na jedno brúsenie. mám podobný diagram s menej krokmi tak další idem vyskúšať tým postupom..



OK, dík za odpověď, hezká práce, hezký kámen.

kpt.
Registrovaný uživatel
A šikovný caco... ;)
-s-
Registrovaný uživatel
Valuation date: 21 Apr 2018
Value chart for Citrine. Data valid till: 05 May 2018
Values in USD per carat; ref. clarity = VVS, ref. cut = Excellent

Color Color Description; Occurrence 1 ct. 3 ct. 5 ct. 10 ct. 30 ct.
036 - medium dark Orange; strong 036 - medium dark Orange; strong
Alternative name, occurrence category: Common 5.19 5.34 5.48 5.84 7.28
034 - medium Orange; strong 034 - medium Orange; strong
Alternative name, occurrence category: Common 18.89 19.42 19.94 21.25 26.50
040 - medium orangey Yellow; strong 040 - medium orangey Yellow; strong
Alternative name, occurrence category: Common 13.77 14.15 14.53 15.49 19.31


Tvoj by som klasifikoval kategoria 034.
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
bol som zvedavý na cenu práce - ďakujem za odpoveď ;)

caco napsal
szilvorium-
máš na mysli cenu za kamen či za brúsenie??čisto za vybrúsenie takto velkého kamena beriem cca. 30€,záleží aj na počte faziet a tvrdosti materiálu. kamoši z čr berú podla prerátania,takže ked má kamen napr. 10x10mm - 10+10=20
20x25kč= 500kč
ja to skôr beriem dohodou a ten 10mm je 10-15€, všetko je to o jednaní :mrgreen:

ak ide o cenu kamena,tak to je ťažko povedať,reálna cena na SK do 200€ ked najdeš správneho kupca :mrgreen: ,ale tento ide za menej. v USA sa cena môže vyšplhať aj podstatne vyžšie. tu si môžeš pozrieť vyrátanú cenu cez amícky portál. môj odhad je že to je farba 040

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Citríny mám ráda (já vlastně asi všechny šutry :-)) ), hlavně ty naše, i když jsou většinou světloučké, jako šampaňské...
U těchto dovezených člověk nemá jistotu, jestli nejsou upravované a nebo to nejsou původem ametysty po nějaké tepelné úpravě. (netuším, jak to poznat :-( )Pokud je ten nahoře přírodní, tak je to super barva. Viděla jsem i pěkné ukázky z Afriky.
Registrovaný uživatel
caco - prosím Tě (nebo někdo tady), kde se dá sehnat tmel, se kterým uchycuješ kamínky při broušení...
... občas brousím drahé opály, které ale držím v prstech a sem tam mi nějaký někam ulítne... prostě vyklouzne...
Můžete mi prosím poradit, kde k tomuhle seženu pomůcky? (mail mám když klikneš na můj nick)
Děkuji
Registrovaný uživatel
Nejjednodušší je vteřinové lepidlo. A nalepit kamínek na kousek dřívka. Povolí ve vodě. Takže se někdy odlepí i při broušení nebo leštění. :D

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 42 43 44 45 46 47 48 49 50 ... > »

Sběratel.com » Minerály » Hezké kamínky

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1