Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Antické mince » Identifikace a určení antických mincí

Vykupminci.cz
Numisargo

Identifikace a určení antických mincí

Moderátoři: Misak33, smith, tenzor.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 117 118 119 120 121 122 123 124 125 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dik za pochvalu clanku :)

Probus: Mincovna Serdica, RIC 864. Probus v "imperial mantle", v ruce zezlo s orlem. Revers SOLI INVOCTO (Neznicitelnemu Solovi) neni vzacny, ale tato kombinace (pro ty, kdo sbiraji Proba na varianty) vzacna je. Myslim, ze by se daly sbirat jen mince s timto reversem a v ryznych obmenach. Tenhle revers ma abnormalni mnozstvi vlnek pod kopyty quadrigy.

Pro zajimavost variant se stejnymi opisy (nepocitam ruzne znacky) je asi 250 zdokumentovanych s timto reversem a nekolik stovek, pokud zapocitame obmeny v legende na aversu :)
Registrovaný uživatel
Jen pro ty, co právě přistáli z Marsu, jako já :D , šlo by napsat o jaký článek jde a kde je? V poslední době nezvládám žádnou publikační činnost, natož něco číst, ale ráda bych se také podívala ;)
Registrovaný uživatel
http://mince.300ad.com/download/vzacnost_minci_proba.pdf
Registrovaný uživatel
Skvělé, dík. Kde to vyšlo?
Registrovaný uživatel
Nikde, jen na mem blogu :)
Registrovaný uživatel
Existuje nějaká literatura o nejstarších řeckých mincích (zhruba do Alexandra Makedonského)?
Myslím tím knihu nebo časopis, kde by bylo jenom tohle.
Pokud ano, tak kde a za kolik by se dala sehnat?
Registrovaný uživatel
Většina katalogů se odkazuje na tuhle :
http://www.forumancientcoins.com/numiswiki/view.asp?key=price
Moderátor
To nejstarší řecké mince nejsou, uvedený obrovský časový úsek zahrnuje archaické a klasické období. V úzkém pojetí jsou nejstarší řecké mince záležitost do 1. poloviny 6. století př.n.l., v širším je to mincovnictví archaického období, tedy cca do let 490-470 př.n.l., 150 let před Alexandrem Makedonským...
Knih je mnoho, ale většinou specializované, je potřeba být trochu konkrétnější.
Registrovaný uživatel
Dobře budu konkrétnější.
Mincovnictví archaického období, tedy cca do let 490-470.
Případně o něco pozdější 470-330.
Oblast Řecko, ostrovy v Egejském moři,Malá Asie, Černé moře.
Jazyk: Nejlépe česky, možno i anglicky nebo německy.
Registrovaný uživatel
Zdravím, mám tu dve rímske mince. Viem, že sú v totálnych šrotových stavoch, ale dali by sa aspoň približne určiť? Poprípade či ide o bežné mince alebo je to niečo zaujímavejšie?
Vopred ďakujem.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ahoj, no jsou to bídné stavy (hlavně 2. je po smrti), velmi běžných mincí, ale určit snad trochu půjdou. Vlastně na nácvik určování ujdou.
První Bych viděl na:
Constantius II. (337-361) rev: Fel Temp Reparatio (obnovení šťastných dob, římský voják probodává spadlého jezdce), mincovna Siscia (dnešní Sisak v Chorvatsku), šlo by dle přesných písmen mincovny určit i přesný typ
2) bude nejspíš Valentinian I. (364-375) nebo jeho bratr Valens (364-378), možná i Gratianus, revers: Securitas Repvblicae, victori kráčící doleva, mincovna opět Siscia.
Registrovaný uživatel
Dakujem za pomoc.
Moderátor
opal napsal
Dobře budu konkrétnější.
Mincovnictví archaického období, tedy cca do let 490-470.
Případně o něco pozdější 470-330.
Oblast Řecko, ostrovy v Egejském moři,Malá Asie, Černé moře.
Jazyk: Nejlépe česky, možno i anglicky nebo německy.

Gratuluji k získání prostředků umožňující životní studium těchto krásných oblastí numismatiky :)
Ale teď vážně. Česká kniha zabývající se jen mincovnictvím archaické a klasické doby, ať už šířeji nebo specializovaná na určitou oblast, podle mne napsána nebyla. Drtivá většina literatury na toto téma je anglicky, něco málo francouzsky nebo německy.
Ani žádná zázračná kniha, shrnující archaické nebo klasické mincovnictví egejské oblasti neexistuje. Je to dáno hlavně tím, že by se to nevešlo ani do 10 tlustých knih a pokud existoval někdo, kdo by mohl v takové šíři fundovaně sepsat své znalosti, asi to neudělal.
Takže je potřeba se začít dívat do vícero (a to hodně vícero knih).
Jako úvod (podotýkám opravdu jen pro začátek) je možné si přečíst Archaic and classical Greek coins od Colina M. Kraye.
Dále bych si pro získání nějakého přehledu o mincích prošel katalogy a nezatracoval ani ty, které nejsou specializované, jako například Greek coins and their values od Seara, kde se o problematice i něco málo povídá, bohužel to zahrnuje veškeré řecké mince (+ i některé neřecké), na což jsou dva díly dost málo (byť zrovna archaické mince jsou tam zvlášť). Dobrá série je šestidílná Numismatica Graeca od Ansona, byť je to trochu starší (asi 100 let :) ), nicméně pro identifikaci řeckých mincí pro začátečníky mnohem příjemnější než jiné katalogy a navíc je to už zdarma k dispozici na webu.
Pak by samozřejmě měly následovat specializovanější katalogy, například British Musea (BMC) nebo série Sylloge Nummorum Graecorum, pro uvedené oblasti to bude mnoho desítek knih (bohužel jen málokteré dostupné online).
Samozřejmě nejde zapomenout na katalogy BCD - jedné z největších sbírek mincí starého Řecka vůbec.
Uváděny Price se cituje jako zdroj pro mince Alexandra Velikého (pro mě osobně celkem nuda), ale napsal také k archaickému mincovnictví významné dílo Archaic Greek Silver Coinage.
Různé monografie ani nemá smysl probírat, bylo by to na hodiny času, který bohužel momentálně nemám.

Samozřejmě je potřeba počítat s tím, že pokud není kniha volně k dispozici, jedná se většinou o investici cca 2 tisíce a víc Kč za kus.
« Poslední úpravu provedl(a) tenzor v 19. 1. 2017, 22:56. »
Moderátor
martinvangelis: já bych spíš řekl, že zvláště ta mince vpravo byla špatným způsobem čištěna, než že by to bylo úplně po smrti. Nevybočuje to nijak zvlášť z běžného stavu hromadných nálezů. Jinak určit se mnohdy dají i mnohem nečitelnější mince :) Tady se mi to nechce nijak zvlášť zkoumat, ale s největší pravděpodobností Valentinianus a skoro určitě ne Valens.
Registrovaný uživatel
tenzor: no máš pravdu, já na to měl asi půl minuty, tak to byly výstřely hodně narychlo. Na Valentiniána bych taky vsadil největší díl, na Valenta a Gratiana už míň, ale prostor bych jim nechal :-) Neměl jsem čas to luštit, ale pravdou je, že na naučení určování jsou to poměrně dostačujicí mince.

S tím neodborným čištěním, když vidím prosvítající měď, jsem si onehdy říkal (drže v ruce fungl novou zářící dvacku), jak musely vypadat třeba sestercie, asy, tohle 4. století, atd. vyražené úplně nové. Stejně tak zářící mosaznou žlutí až měděnou červení jako ta dvacka nebo desetikoruna? Musely to být krásné mince(teda ony pořád jsou, jen jinak). Jasně, občas jsou tyhle mince bez patiny i dnes, ale to není ono, setření, zbytky kdovíproč odstraněné patiny, koroze,... prostě by mě zajímalo, jak působily nestříbrné nominály v ražebním stavu :-)
Registrovaný uživatel
Díky za tipy na literaturu. Bývala meziknihovní výpůjční služba a v Drážďanech je také možnost - mincovní kabinet. Tak něco zkusím.
Registrovaný uživatel
Pravej nebo levej? :D Prodejce uvádí průměr 20mm, váha 4,74g.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Nevidím na něm nic divného. Mám jej doma s průměrem 21 mm a váhou 4,4g.
Registrovaný uživatel
Jestli ja mohu soudit z tehle fotek, tak se mi tam nelibi hned nekolik drobnosti. Coz ale nemusi v realu nic znamenat. Chtelo by to prinejmensim detailni fotky, idealne pri dennim svetle a pokud mozno nafotit i hranu.
Registrovaný uživatel
Rusim to, co jsem napsal. Jak ho zkoumam vice, tak se mi jevi jako jednoznacny padelek. Ale treba se pletu.
Registrovaný uživatel
na první pohled jsem na svém myslel, že jde o aureus :-) (neseděla mi jen váha odpopovídající spíš antoniniánu nebo denáru), ale pak mi docvaklo, že je to nasvícením a jde o denár. Já něm nic vyloženě na první pohled divného neshledávám, ale Tovy má zkušeností výrazně víc.
« Poslední úpravu provedl(a) martinvangelis v 23. 1. 2017, 20:45. »
Registrovaný uživatel
On to aureus ma byt. Ja si dovolil najit jina fota od prodejce:

Kdyz kouknete na jinou fotku toho denaru, tak je tam par zarazejicich veci:

1. Neni tam originalni povrch mince, prakticky uplne chybi, pritom detaily vlasu jsou velmi dobre. Nedokazu si predstavit minci v takovem stavu bez zjevnych znamek razby. Leda ze by vzal nekdo kartac a kompletne povrch znicil.

2. Strizek je zvlastni. Je tam az moc prasklin a roztrepeni. Coz neni fatalni, ale byva to bezne u denaru, kdezto aurei Gordiana maji obvykle hladke okraje a kdyz uz je tam prasklina, tak jedna vyznamnejsi. Coz by mohlo nypovidat, ze mohl vzniknout z denaru odlitim, nebo pouzita trochu jina technologie.

3. Kdyz uz tam je tolik prasklin, kazda z nich vypada moc melce, jdou do ztracena, coz by mohlo ukazovat na liti.

4. Ja toho prodejce mam spojeneho s prodeji falz uz z minulosti :)

Dobolil jsem si odnekud stahnout pravy denar v podobnem stavu. Ten pocit z nej a hlavne z povrchu je uplne nekde jinde, i kdyby byl spatne vyfoceny. Podobne povrchy jsem videl u odlivanych minci nebo u minci, ktere byly razeny (asi) odlivanymi razidly a nasledne strojem. Take krasne ukazuje, co se mi nelibi na strizku viz bod 2. Takze z meho pohledu je to falzum vznikle z kopie denaru Gordiana.

Bourlivou debatu i oponenturu uvitam :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
he, s otevřenými ústy se diskutuje blbě :) Krutej rozbor. Respekt! Já použil mnohem banálnější berličku, prostě jsem rev. PIETAS AVGVSTI nenašel na wildwins, ani jinde na netu, ani v RIC a ERIC, takže jsem vyloučil, že by mohlo jít o zlato a dál to nezkoumal. Pokud je, tak nejspíš opravdu z denáru.
Registrovaný uživatel
Pardon. Já tuto minci považoval také za denár. Pouze špatně nafocený. Proto jsem napsal váhu svého denáru. Jestli má jít o aureus je to fake.
Moderátor
To co se já mohu myslet pocitově, je Tovy schopen dokonale popsal relevantními fakty. Klobouk dolu.
_______________
Přebytky antických mincí http://imince.net/?cat=2
Katalog účelových známek http://imince.net/katalog-ucelovych-znamek/

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 117 118 119 120 121 122 123 124 125 ... > »

Sběratel.com » Antické mince » Identifikace a určení antických mincí

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1