Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rady začátečníkům » Jak hodnotit zachovalost bankovek (aneb rozdíl mezi UNC a UNC)

Vykupminci.cz
Numisargo

Jak hodnotit zachovalost bankovek (aneb rozdíl mezi UNC a UNC)

Moderátoři: smith, Tomako.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Já věřím, že ona promáčklina v oblasti ochranného proužku je od řezačky. Jak píšou kolegové v předchozích příspěvcích, je třeba rozlišit umístění té promáčkliny. Pokud je v oblasti ochranného proužku (ať už v horní nebo dolní části, někdy i obou), jedná se, dle mého názoru, o výrobní "vadu" a tudíž asi lze hodnotit jako UNC. Je-li promáčklina v jiném místě bankovky, může být způsobena např. páskou v balíčku (i když si myslím, že ty klasické papírové pásky takovou sílu nemají) - přikláním se k hodnocení stavem aUNC, to už by pak neměla být vada přímo z výroby. Pokud je promáčklina v oblasti ochranného proužku (který je u každého nominálu na trochu jiném místě), nevěřím, že je to způsobeno plastovou páskou na svázání balíčku bankovek. Ideální by byla prohlídka výroby v STC, ale tam už se asi běžný smrtelník hned tak nedostane.

U bankovek ČR sbírám 1ks od každého sériového písmena od každého nominálu a mám ve sbírce 1/3 bankovek s tím ohybem, ať už je od čehokoliv. Není jednoduché některé kusy sehnat bez. Prověřených a důvěryhodných prodejců (ať už na aukru, či mimo něj) se předem ptám, případě u sálovek nekupuji bez prohlídky. Je to spíše tip, ale určitě takových 70% novodobých bankovek, co se mi dostalo do rukou, je s tímto ohybem. Některé nominály více než jiné.

Jsem zvědavý na poměr bankovek s ohybem u Pánů sběratelů s letitými sbírkami.
« Poslední úpravu provedl(a) zdendaz v 15. 1. 2017, 14:29. »
Registrovaný uživatel
Díky zdendoz,

neřešme už UNC/aUNC, z výroby či manipulací, prostě pokud je tam cokoli, není to (pro mě) N. Potvrdil jsi tedy moji čerstvou zkušenost, že zhruba 70% nabízených novodobých N-bankovek je s nějakou (sebedrobnější) vadou.
Registrovaný uživatel
promacklina u ochranneho prouzku je proste fakt, ktery je dusledkem rezani. Vsechny jsou podle me UNC, pokud to tam neni, je to GEM UNC.
Registrovaný uživatel
jirka72 napsal
promacklina u ochranneho prouzku je proste fakt, ktery je dusledkem rezani. Vsechny jsou podle me UNC, pokud to tam neni, je to GEM UNC.

jirka a teraz to prosím napíš v našej Česko - Slovenskej stupnici zachovalosti. Ak tie s tou "promačklinou" sú N, tak tie bez nich sú?
Registrovaný uživatel
Brett napsal
jirka72 napsal
promacklina u ochranneho prouzku je proste fakt, ktery je dusledkem rezani. Vsechny jsou podle me UNC, pokud to tam neni, je to GEM UNC.

jirka a teraz to prosím napíš v našej Česko - Slovenskej stupnici zachovalosti. Ak tie s tou "promačklinou" sú N, tak tie bez nich sú?


Asi jak uvádějí někteří prodejci na aukru: špičkový či luxusní sběratelský stav UNC :)
Registrovaný uživatel
Snažíte sa byť pápežskejší než pápež... 8)
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Brett napsal
jirka72 napsal
promacklina u ochranneho prouzku je proste fakt, ktery je dusledkem rezani. Vsechny jsou podle me UNC, pokud to tam neni, je to GEM UNC.

jirka a teraz to prosím napíš v našej Česko - Slovenskej stupnici zachovalosti. Ak tie s tou "promačklinou" sú N, tak tie bez nich sú?


asi bych to popsal jako N s dovetkem, ze vyjimecne nema to tu promacklinu, tedy neco jako "opravdu zcela perfektni stav N" ...
Registrovaný uživatel
Fidzi napsal
Snažíte sa byť pápežskejší než pápež... 8)


:P asi tak ...
Registrovaný uživatel
dovolím si zde napsat i svůj skromný názor. Možná špatný, ale je demokracie, tak ho napíši. Jak píšete výše, tak vyžadujete u novodobých bankovek kvalitu bez jakékoliv chyby. Samozřejmě i já po takových bankovkách prahnu. Toto kritérium rád splňuji od bankovek 1953 po dnešek. Vcelku se mi to daří, samozřejmě se vždy najdou v určitém období běžné a lepší kousky. A tu už nastává problém. Jak hodnotit vzácnější kousky i když třeba ze stejného období. Mělo by se hodnotit stejně, ale osobně se přiznám, že sem tam přivřu oko - 50 Kčs 1964 s. A,K, 100 Kčs 1961 s. B 41-60 a podobně. No a když vezmu starší kousky od roku 1953 níže, tak tam je tolerance o trochu větší. Měl jsem kdysi případ, že mi dorazila od obchodníka 5 Ks 1945 s. K SPECIMEN . V nabídce bylo napsáno UNC, bankovka byla krásná, ale měla kulaté rohy. Psal jsem prodejci a bylo mi odpovězeno, že jestli ji nechci, ať ji vrátím / nebyl v tom vůbec žádný problém /. Já si ji nechal / zakoupenou v UNC / stav 0 ? / a osobně se přiznám, že jsem dnes velmi rád, že ji mám, od té doby jsem ji neviděl. Musíme si uvědomit, že i když je s bankovkama zacházeno s největší opatrností, tak po 70 letech manipulace s ní / vícenásobný prodej, prohlížení na aukcích a podobně / na ni nějaké známky " oběhu " zanechá. Takže je to zhruba tak. U starších bankovek jsem tolerantní a u novějších podstatně přísnější. Je to možná špatně, ale je to má dlouholetá zkušenost. A kdyby byly oprvdu např. bankovky 1. emise 1919 všechny v UNC bez chyby, bojím se, že bychom je nezaplatili.
Registrovaný uživatel
ano, s tim bych souhlasil ...

Jinak jeste k urcovani stavu - on je nekdy lepsi slovni popis (typu: 1x ostry prehyb svisle, slabsi vodorovne, jeden ohly roh, vzadu stopa po lepu ....)
Takova ta hodnoceni 1-, 2++, aUNC jsou vzdy tak trochu subjektivni. Ale chapu, ze v aukci tam neco napsat musi, i kdyz doplneno slovnim popisem to byt take muze, ze?
Registrovaný uživatel
A ještě tu musím napsat i druhou stranu mince. V nedávné době jsem prodával na aukru 100 Kčs 1961 s. R ve stavu 1+. Byla prodána a po nějaké době jsem brázdil po aukru a našel jsem nabídku znění - 100 Kčs 1961 s. R sbírkový stav UNC, aukce kup Teď / cena samozřejmě několikanásobná / Už , už jsem chtěl kliknout a to číslo bankovky se mi zdálo povědomé. Zabrousil jsem do svých poznámek a ejhle- byla to ta moje. Napsal jsem to prodejci - odpověď zněla, že on to hodnotí takto a že když nechci, ať nepřihazuji. Takže asi tak. Prodejce je u mě na " černé listině " a vím, že od něj už nic nekoupím.
« Poslední úpravu provedl(a) trava v 16. 1. 2017, 17:57. »
Registrovaný uživatel
Uděláme si drobný test - jak hodnotíte tuto bankovku.
http://aukro.cz/1016-1000-ks-25-5-1934-1939-stav-1-i6679730063.html
Já osobně s uvedeným stavem hrubě nesouhlasím ! Ale čím lepší stav v popisu, tím vyšší cena !
Registrovaný uživatel
Ja tam tech svislych ohybu pres celou bankovku vidim minimalne 7. Shlednute jen na rychlo a na telefonu. Dle meho by to melo byt, kolik ohybu takovy stav. Kazdopadne stav 1 je hodne hodne hodne nadsazeny. V tomhle pripade je to ale dobre nafocene, tak snad se nekdo nebude ridit jen popisem.
Registrovaný uživatel
trava napsal
Já si ji nechal / zakoupenou v UNC / stav 0 ? / a osobně se přiznám, že ...

jirka72 napsal
Takova ta hodnoceni 1-, 2++, aUNC jsou vzdy ...

Ja si myslím, že toto je miešanie hrušiek s jablkami.
Buď treba používať našu stupnicu zachovalosti, teda N, 0, 1, 2 ... 5, alebo prevzatú zo zahraničia teda UNC, aUNC, XF ... POOR.
Registrovaný uživatel
zdendaz napsal
Ja tam tech svislych ohybu pres celou bankovku vidim minimalne 7.

To čo myslíš nie sú ohyby, ale tieň žalúzii... ;)
No a ten tieň žalúzii kamufluje skutočné prehyby. Nie sú tak nápadné. Tá bankovka je vráskavá ako 80 ročná babička... a prst dole decentne zakrýva mastný fľak. :)
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Moderátor
Mně přijde, že v Čechách je obecně nadhodnocování stavů celkem běžná věc. Při nákupu v zahraničí se s tím setkávám několikanásobně méně než u nás. Vemte si jen aukce ČNS, která by v tomto měla být spíše vzorem. Realita je ale taková, ze snad s výjimkou PPP nadhodnocují bohužel všichni.
Registrovaný uživatel
debata se zase stočila do starých hádanic, co je ještě N a co už ne.
Zdeňku mohl bys mi říct, zda všechny Tvoje ČR/SR bankovky 1993 a výš jsou perfektní N-ka bez promáčknutí či jakýchkoli jiných nedokonalostí nebo jaký je poměr těch perfektních a těch s mínusíkem?
Registrovaný uživatel
U bankovek Sr 1993 - 2006 mám téměř vše v N, kupoval jsem vše u Klima ihned v době, kdy se objevili v oběhu. Pouze 2 kousky / asi nejvzácnější / a to 200 Sk a 500 Sk 2006 mám ve stavu 1, možná trochu horší.
U bankovek ČR 1993 - po dnešek je to obdobné. Vše ve stavu N, pouze 50 Kč 93 Z v 0 / 2cm rožek / a 100 Kč 93 Z / kupováno jako N / po prosvícení asi " žehlička ". No a pak samozřejmě Zaire - tam stav 1 + / neostrý svislý ohyb /. Jinak by mělo být vše bez chyby. A protože u bankovek ČR sbírám vše 2 x , tak určitě bude jedna sada právě v tom hledaném eNku.
« Poslední úpravu provedl(a) trava v 16. 1. 2017, 22:20. »
Registrovaný uživatel
Ahoj, jsem tady nový. Jen bych se chtěl zeptat. Do ruky se mi dostala vcelku vzácná bankovka a je z oběhu.Je viditelné přeložení,dva rohy bylo taky přeložené.Místy trochu špinavá.Takový klasický oběh.Podle toho co jsem napsal.... jak by jste bankovku ohodnotili. unc určitě nééé :-D Děkuji za vaše názory.
Registrovaný uživatel
To přeložení je jaké? Jen uprostřed, nebo do kříže?
_______________
vše okolo Darexu, Tuzexu a jejich poukázek
Registrovaný uživatel
Maluch napsal
Ahoj, jsem tady nový. Jen bych se chtěl zeptat. Do ruky se mi dostala vcelku vzácná bankovka a je z oběhu.Je viditelné přeložení,dva rohy bylo taky přeložené.Místy trochu špinavá.Takový klasický oběh.Podle toho co jsem napsal.... jak by jste bankovku ohodnotili. unc určitě nééé :-D Děkuji za vaše názory.


poslete nejlepe foto ..
Registrovaný uživatel
Většina má růžové brýle, tak stav bude 3.
_______________
vše okolo Darexu, Tuzexu a jejich poukázek
Registrovaný uživatel
Do kříže to naštěstí není. Je přeložená na 4x.Ale s tím stavem 3 bych asi souhlasil.Foto bych vložil,ale nevím jak na to.Diky všem za info a zájem
Registrovaný uživatel
Maluch napsal
Do kříže to naštěstí není. Je přeložená na 4x.Ale s tím stavem 3 bych asi souhlasil.Foto bych vložil,ale nevím jak na to.Diky všem za info a zájem

A do mailu to vieš poslať? Ak chceš pošli, ja Ti to sem dám.
stanstan616§gmail.com. (@) ;)
-s-
Registrovaný uživatel
Mam to naskenovat ? a nebo nafotit. Poslal bych to během zítřka

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 >

Sběratel.com » Rady začátečníkům » Jak hodnotit zachovalost bankovek (aneb rozdíl mezi UNC a UNC)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1