Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Ocenění, hodnota, určení poštovních známek » Jak si ocenit sbírku poštovních známek svépomocí?

Vykupminci.cz
Numisargo

Jak si ocenit sbírku poštovních známek svépomocí?

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, dejvy, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Autor Příspěvek
Administrátor
Množí se tu mnoho dotazů na cenu známek. Odpověď není vždy jednoduchá. Z popisu i z nekvalitních obrázků se to nedá vždy poznat. Přesto doporučuji si známky ocenit svépomocí. Existují katalogy on-line, na CD i DVD a tištěné. Záleží jen na Vás pro co se rozhodnete. Z naší nabídky předkládám:

Katalogy tištěné naleznete zde https://eshop.infofila.cz/katalogy-znamek-r1-3

Katalogy na CD a DVD tady https://eshop.infofila.cz/filatelie-ceniky-r1-7

Ceník známek, ceny poštovní známky - filatelie

Filatelie ceník poštovních známek on-line katalog World Philately.

Ocenit si podle ceníku - katalogu známek své sbírky není nic složitého. Známky se rozdělují většinou na čisté s lepem nebo s nálepkou a razítkované. Je to sice pracnější sbírku si ocenit sám, ale máte jistotu, že nenarazíte na podvodníka, který by koupil Vaší sbírku za pakatel. Investice do katalogu se vyplatí!
« Poslední úpravu provedl(a) Admin - Zdeněk Jindra v 21. 2. 2020, 10:28. »
Moderátor
No jo, ale když zeptat se a čekat až to za tebe udělá někdo jiný je tak jednoduché...
_______________
Registrovaný uživatel
jj
Registrovaný uživatel
Dobrý večer, dřív střílím než mířím.... myšleno tak, že prvně jsem vznesla dotaz a potom si prohlížím vaše diskuzní forum a našla jsem odkazy na katalog. Je to sice prima, jenomže jsem v životě známky neoceňovala, sbírala jsem je pro radost z toho co na nich bylo a malovala podle nich perovky, takže moje známky sloužily jako předloha pro úplně něco jiného. Teď mám syna, ten by si rád pořídil rytířskou výbavu a draky a pro mě by bylo fajn zjistit, jestli náhodou nějaké známky z mého dětsví nemají takovou hodnotu, že by bylo dobré je zpeněžit a investovat jiným směrem. Známky nikdy jako správný filatelista asi sbírat nebudu, protože se moje záliby ubírají jinam. Proto i zakoupení katalogu a orientace v něm je pro mě dost zvízelná. Ani netuším co znamenají známky s lepem a nálepkou. Proto slušně prosím o radu odborníky, kteří se ve filatelii pohybují. Mám na svých pár (51) známek nabídku a ráda bych slyšela ještě jiný názor. Děkuji vám za čas strávený čtením tohoto románu :-)) Veronika
Registrovaný uživatel
Mám velice zajimavou známku. Prosím o její ohodnocení (prodej) ANYTYB@SEZNAM.CZ
Registrovaný uživatel
Přesnější popis této znamky. POSTALI CMI-25 2a PARTE SULLA RICEVUTA.
Moderátor
Myslím, že téma je docela jasné
---------------------------------------------------------------
Jak si ocenit sbírku poštovních známek svépomocí?
----------------------------------------------------------------

takže SEM nedávejte žádosti o rady!
_______________
Registrovaný uživatel
Jsem filatelista amatér (zatím) :-) a sehnal jsem si katalogy Scott Stamp. Předpokládám, že ta čísla ve sloupcích vedle známek je jejich přibližná katalogová cena, zřejmě v pořadí čisté bez lepu a ražené. Nevím také v jaké měně je cena uváděna. Může mě někdo poradit jak správně v těchto zahraničních katalozích číst? Děkuji
Registrovaný uživatel
Prvni sloupec je cena cistych S LEPEM (az na vyjimky hodne starych znamek, ktere lep nemely), a druhy sloupec je pro razitkovane /u nich se pocita, ze jsou vetsinou bez lepu/. Tyto ceny ovsem plati pro znamky ve 100% stavu!
Ceny v katalozich Scott jsou v USD
1 Scott dolar ovsem prepocitavejte v pomeru cca 3-10Kč max.! (dle znamkove zeme, stari znamek, jejich vzacnosti apod.)

Ceny napr. velmi starych klasickych znamek nalepenych na dopisech maji samozrejme cenu mnohem vyssi.
_______________
elle34 (zavináč) upcmail.cz
« Poslední úpravu provedl(a) elle v 10. 9. 2007, 14:47. »
Registrovaný uživatel
dobrý den,
ohodnocoval jsem si svojí sbírku, ale došel jsem k ceně v Michl euro a nikde nemohu najít přiblížný přepočet na Kč, proto prosím jestli někdo ví kurz, stačí přibližně at mi odpoví, děkuji
Registrovaný uživatel
Přepočet je hodně, hodně individuální. Záleží na celkové kvalitě známky a taky na poptávce po ní. Cena se může pohybovat od 1 do 30Kč. Reálně však nic nezkazíte když budete počítat s průměrnou hodnotou 5-7Kč
Moderátor
Odpověď na podobný dotaz ze www.stamps.cz
Katalogy Michel nejsou netto - jejich cenové záznamy tedy nevyjadřují skutečné tržní ceny, ale spíše poměr vzácnosti mezi jednotlivými emisemi.
Tento stav vznikl velmi dávno - už ve třicátých letech minulého století jej kritizoval E. Hirsch v časopisu Tribuna filatelistů. Proto se ke stanovení skutečných prodejních cen využívají různé koeficienty, jimiž se katalogové ceny přepočítávají. Potíž je však v tom, že nejsou jednotné (a to ani v rámci jednoho státu) a navíc mají značný rozptyl. V samotném Německu se řada známek prodává i za cenu pod 5 % ceny Michel, tedy za méně než 1,50 Kč za 1 ME, zatímco jiné se nabízejí za 20, 30 ba i 60 nebo více procent. Obecná rada tedy neexistuje a vždy záleží na tom, o jakou konkrétní známku či emisi jde. Sbírky neupotřebených známek Německa se v tuzemských (tedy českých) aukcích prodávají v rozpětí od 1 do 8 Kč za 1 ME, vzácně se vyskytující položky (zejména neupotřebené se svěžím lepem) i výrazně dráž. Na druhé straně například běžnější známky se stopou po nálepce či upotřebené se prodávají i pod 1 Kč / 1 ME. Proto se vyplatí sledovat nabídkové i nákupní seznamy německých firem, zveřejňované na internetu, a podle jejich relací si udělat vlastní úsudek.
A malá poznámka na závěr - veškeré tyto starosti odpadají sběratelům například našich známek, protože ceny v katalozích Pofis jsou stanovovány důsledně s ohledem na skutečnou tržní situaci.

S filatelistickým pozdravem

Filatelie
_______________
Moderátor
Odpověď z Filatelie víceméně vystihuje současnou tržní situaci, je jen škoda, že ji znehodnocuje závěrečná poznámka. Skutečná tržní situace bývá velmi často odlišná, známky ČSR II se nabízejí za mnohem nižší ceny (a to i u obchodníků), naopak nevím, který obchodník prodává známky ČR za méně než katalog Pofis (protože je v drtivé většině uváděn nominál). A co třeba suvenýry z ankety o nejkrásnější známku ČR, které nabízí zásilková služba pouze v neúplných sadách za dvojnásobek katalogových cen?
Moderátor
Chtělo by to "popíchnutí", napiš to, dejvy, do otázek na stamps.cz jestli ti odpoví :-)
_______________
Registrovaný uživatel
jsem ochotný spolupracovat při oceňování známek pokud budou dotazy na
známky ČSR I,předběžných a souběžných známek Protektorátu Čechy a Morava,Sudetenlandu,Německé inflace a Hyperinflace,Vilémovského Německa,Německé říše,bodová ohodnocení razítek Bavorska,a plebiscitu SO 1920.Též dotazy směřované na méně běžné barvy razítek a oceňování větších bloků a pásek.Odpovím i na otázky týkající se odlišných formátů známek,barevných odchylek,soukromých zoubkování a průseků či průpichů a dále dotazy směřované na perfiny na známkách ČSR I
této tématiky v z ávislosti na době použití známky. :shock:
Registrovaný uživatel
Tak potom mám pro vás neco. Po otci mam doma bednu plnou znamek, od roku 1920 cca do roku 1970. Pokud byste se na to chtel podivat, tak bych byl rad. Ovsem je to kompletni sbirka, radove tedy nekolik tisic kusu.... ozvete se pripadne na rbenes@t-email.cz
Registrovaný uživatel
NAŠLA JSEM STARÉ ZNÁMKY Z ROKU 15 STOLETÍ- DO 19 STOLETÍ.POTŘEBUJI NĚKOHO DOBRÝHO KTERÝ BY MI TO OHODNOTIL.POKUD BUDETE MÍT ZÁJEM PROSÍM NAPIŠTE NA IMEJL kanalosova.monika@seznam.cz
Registrovaný uživatel
co presne ste nasli? :shock:
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Ahoj Beni!
Snažil jsem s dnes ti odpovědět přímo na tvůj email,ale nepovedlo
s internetové spojení.To neva.Ať se poučí i další kolegové,neboť oceňování
známek není otázkou minuty a následující návod může pomoci ostatním.
Občas se mi zadařily výměny systémem beru vše,kdy naráz získáváte i několik desítek tisíc kusů známek.Co s tím?
Zvolil jsem tzv pytlíčkový systém,kdy hromadu známek se snažím co nejlépe roztřídit a zároveň zabalit tak,aby se dalo to lehce prohlížet,popisovat,ohodnocovat.Svět si třídím nejprve na světadíly.Ty pak na jednotlivé státy a pa to třídím dál podle obrázků a formátů známek.
V praxi se dá celkem lehce to snadno roztřídit ,neboť známky výplatn jejichž náklad se pohybuje až v řádech miliard kusů mají nejmenší formát.Větší formát
mají pak známky příležitostné,které se pohybují s nákladem do 20 milionů kusů.Ty mají cenu trochu větší.Další kapitolou jsou pak různé přetisky,kdy řádově je jich vždy méně než základní známky bez přetisku.Zde je pak možný
dost velký finanční skok způsobený barvou přetisku,type přetisku,polohou přetisku a umístěním přetisku.Velmi zajímavé ocenění pak získávají i obtisky
přetisku na druhé straně známky.Někdy je toto i znakem pravosti přetisku.
Samozřejmě se sažím dělit známky na známky zoubkované a nezoubkované.
U naších známek se dá nejvíce rozdílných rozměrů zoubkování získat na sérii
TGM Jubilejní 1923 a jejich přetiskových variantách Všesokolského sletu a Olympijského kongresu.Pak následují Hradčany,Legionářské známky.Velmi častá jsou pak i soukromá zoubkování a průseky či průpichy na Novinových známkách a známkách s přetiskem OT.Velká spousta rozdílných zoubkován je i u leteckých známek a známek s přetiske SO 1920.Zde navíc přistupují do úvahy i barvy přetisků.Samostatnou kapitolou jsou pak různé deskové značky,počítadla,průsvitky a hlavně pásky a bloky zejména razítkovaných známek.Skoro 20 let jsm hledal statistku,kolik si vzdělal člověk v letech 1918-1938 za svou práci.Kdzž jsem to pa srovnal s poštovným v jednotlivých sazbách,pak zjistíte,že na 1000 H Hradčany v Praze pracoval 16 Hodin.A to s nesměl nic koupit.Takže do roku 1925,pokud narazíte na součet nominálu
přibližující se částce 4Kč a výše,věřte,že to není běžné.Frankatury přes 10 Kč
zvlášť pokud se vyskytují na výstřížcích a dopisech jsou cenově velmi zajímavé,zvlášť pokud se dá přečíst kompletní datum použití známky.Další kapitolou zatím silně podceNovanou jsou pak i perfíny na známkách.Může to být známka se stamilionovým nákladem,ale perfin v ní může klidně dosahovat až vzácnost F,t.j. do 5 známých kusů na světě.
Velmi zajímavé pak jsou i objevy perforačních vad,jako je krok peforátoru,posunuté zoubkování,vynechané zoubkování,vychýlená a zlomená perforační jehla,dvojité zoubkování a nepravé kupony.
U známek sběratelsky oblíbených pak pricházejí v úvahu i deskové a výrobní vady a jejich případné retuše.Dalo by se na toto téma bavit hodiny.
Z razítek pak jsou důležitá data,barva razítek,někdy i poštovní ůřad či vlaková pošta či nádražní razítka,včetně razítek fiskálních.Též i místopis razítka může hrát velkou roli.Bohužel ne vždy je razítko celé a z fragmentu razítka zjišťovat odkud pochází je někdy záležitost i 1 hodiny.To platí především u soukromých zoubkování a průseků či průpichů a pak u známek rakouských nebo maďarských v letech 1918 až 1919 a u naších známek po období Mnichova 1938,kde část našeho území přešla pod Německou správu.Katalogy to zatím nikde neoceňují a já Vá momentálně ani pomoci nemohu,neboť materiál mi byl odcizen. :) Skrblík
Registrovaný uživatel
Ráda bych kontaktovala někoho kdo by mi pomohl ocenit poštovní známky,které jsem nalezla na půdě. Jsou velice staré a jejich plná krabice. Vůbec nevím co s tím.
Registrovaný uživatel
skuste nafotit tie podla vas najstarsie a najzaujimavejsie znamky a fotky zverejnite tu na webe.urcite sa vam niekto ozve a poradi co dalej ;)
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
To Zdeněk Jindra : Sekci jsem si nespletla. :D Chci se tě jen zaptat Zdenku,našla jsem ve sklepě pár zaprášených dopisů a pohlednic i se staršími známkami,vesměs české a možná pár ruských, napiš jestli máš zájem nebo to poputuje hádej kam. ;)
Registrovaný uživatel
nie som Jindra Zdenek ale pokial je to po roku 1945 kludne to mozes zahodit :)
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Mě se to ani nechce popravdě moc prolézat,takže nevím. Ještě týden to nechám,jestli se někdo neozve a pak to šupky dupky půjde do popelnice. :P
Registrovaný uživatel
ale ved supni to na aukro. to je najvetsia popelnice na nete :lol: :mrgreen:
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Sběratel.com » Ocenění, hodnota, určení poštovních známek » Jak si ocenit sbírku poštovních známek svépomocí?

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1