Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Ján Huňady /Iohanes Hunyadi/ (1446-1453)

Vykupminci.cz
Numisargo

Ján Huňady /Iohanes Hunyadi/ (1446-1453)

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 > »

Autor Příspěvek
Moderátor
teda archy, ten je ale krasnej...
Registrovaný uživatel
No neviem, Archy že je krásny? :mrgreen:
Moderátor
mincicka samozrejme, k posuzovani Archyho nejsem zcela jiste kompetentni :P
Moderátor
Archy je krásny ;) a myslel som naozaj ten napravo. Takže sedí Hermannstadt? Asi jo. Inak ak bola reč o tom denári, tak ten je fakt dobrý.
Registrovaný uživatel
Jasne, je to extra kus, gratulácia. Pri tomto type tiež platí, že je veľa povolaných, ale málo vyvolených, čo sa krásy týka.
Moderátor
Mám radosť, ďakujem.
Registrovaný uživatel
Nedávno sa mi podarilo získať denárik Jána Huňadyho od člena tohoto fóra. Je síce v horšom stave, ale zaujala ma odchýlka v kolopise averzu. Trochu som pátral.
Podľa všetkého sa jedná o Ag denár U485e; H618; P175-5, značka mincovne: h-kríž (tento kríž sa niekde uvádza aj ako Cx).
Podľa Pohla je to mincovňa Hermannstadt (t.j. Cibinium, maď. Nagyszeben, resp. v súčasnosti Sibiu - Rumunsko), kammergraf: Christophorus de Florentia, ročník 1446.

Pri tomto denári Unger na pérovke a Huszár aj v texte zhodne uvádzajú kolopis averzu: TEMPORE-IO.GVBER. U Pohla sa to z malého obrázku ani nedá rozlúštiť.

Na mojej minci (1. obrázok) je však evidentne iný kolopis averzu. Na nete sa mi podarilo nájsť identický typ (viď 2. obrázok) a s jeho pomocou som poskladal kolopis. Vyšlo mi, že kolopis averzu je: TEMPORE-.IOhAnIS.
V tomto vlákne v príspevku #42 Archy prezentoval extra kúsok so začkou h-n (P175-10) z Hermannstadtu. Má na ňom jasne viditeľné: TEMPORE-.IOhAnS
Je zrejmé, že ani Huszára a ani Ungera pri zaraďovaní mincí do jednotlivých typov netrápili žiadne odchýlky v opisoch.
Zaujímalo by ma, či na denároch z Hermannstadtu (t.j. so značkou h-A, h-P, h-Cx, h-n) je na denároch typu U485, P175 vždy TEMPORE-.IOhAnIS, /-.IOhAnS namiesto v katalógoch uvádzaného TEMPORE-IO.GVBER a či takýto markantný rozdiel v opise pri uhorských denároch vôbec považovať za variant.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Mám za to,že je to dobové falzum denáru.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
asi ani ne, oni byly i medene (postribrene) v te dobe. v teto oblasti je jeste (nejen) slovenska/uherska numismatika dost prkenna a drzi se prilis tradic. podle mne spousta veci neni dostatecne uspokojive vysvetlena. u techto razeb bych se ale s vyslovovanim zaveru originalni razba / falzum drzel spis trochu zpatky.

vsak posudte sami:

je falzum postribrena medena mince razena oficialne (s vedomim panovnika) v mincovne nebo ne?
Registrovaný uživatel
Presne ako píše Oliver. Táto minca bola razená v ťažkej a zložitej dobe, takže odpoveď nebude jednoznačná. Vyzerá to, že opisy sedia, takže teoreticky to mohlo vyjsť z mincovne.
Registrovaný uživatel
Díky za upřesnění.
Moderátor
zacinam mit trochu zmatek v denarech Hunyadiho, co mam. kdyz se podivam na ten nize, jsem schopen identifikovat znacku BS (to B mi prijde pravdepodobnejsi nez h)

avers: opis je mOnETA · RE???? · ???RIE · (ta tecka by na konci ale byt nemela)
revers: TEm ??????? RnATOR

misty mi to prijde zdvojene. jak to vidite? je to Pohl 177-4 nebo ne?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
myslím že to máš určené ok, bodku by som neriešil, ale na strane s levom, by mal byť opis TEMPORE.IO.GVBERNATOR, a mne sa zdá že to IO tam nie je

môže to byť dôsledok prerazby
Moderátor
asi, co rikate na toto - prvni obrazek ukazuje pootoceni obrazu, na druhem jsou mista, ktera po otoceni raznice a prerazbe zustala

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
ano, tak nejak to mohlo byť
Moderátor
takze to shrnu. netradicni pismenka v opise jsou dana otocenim a znovuprerazenim. urceni dle Pohla je snadne, za predpokladu, ze je znacka BS (lev je korunovany), melo by se tedy jednat o Pohl 177-4

Unger rozlisuje korunovaneho a nekorunovaneho lva, jak jiz bylo receno. s ohledem na znacku mincovny to musi byt Ung. 486d

No a konecne Huszar, ktery rozlisuje opet korunovane a nekorunovane lvy. s korunovanym je to 620, nicmene opis evidentne konci na R (tj. GVBERNATOR), presto by se melo jednat o Husz. 620

obecne se jedna o razbu z let 1447 - 1450, resp. 1451, mincovna Buda, mincmistr Stephanus Mikola

namitky?
Moderátor
bez námietok
Moderátor
a ted dilema - ma nebo nema korunu?

podle mne ne, ma nahore jen ucho

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Lev bez koruny máva výraznejšiu a dlhšiu hrivu a je viac zaklonený. To, čo vyzerá ako ucho je podľa mňa skôr oko. Takže súhlas a gratulácia, nekorunovaný je vzácnejší.
Moderátor
mám otvoreného Ungera, porovnávam leva a myslím že sa jedná o typ bez korunky, takže Unger 487. Tento typ sa razil so značkou B-I, čoby zodpovedalo aj tomuto Tvojmu krásavcu..
« Poslední úpravu provedl(a) facctory v 12. 8. 2013, 23:11. »
Moderátor
tak to je super, dik. a co to chybejici IO? stava se to?
Moderátor
sigur napsal
To, čo vyzerá ako ucho je podľa mňa skôr oko.

ano, a lev je s vyplazeným jazykom čo opäť naznačuje leva bez korunky
Moderátor
takze pokud to dobre chapu, je to Pohl 179, Ung. 487 a Husz. 623, mincovna Buda, mincmistr Iohannes Münczer, razeno 1451 - 1452
Registrovaný uživatel
Oliver: Dneska teda válíš s Uhrami ;) Daj si už radšej pohov, nestačím utierať sliny z klávesnice :D
Moderátor
ten Hunyadi uz tu byl, pouze zmenil majitele a lehounce jsem jej docistil. mam ho asi uz rok nebo tak nejak :) navic nejhezci Hunyadiho denar mas ty a Archy

potiz byla v tom, ze jsem zjistil, ze tam mam chybu v urceni, nesedelo mi to, ted uz to je myslim ok.

s facctorym jsme jeste dourcili ten, na ktery jsi mne kdysi navedl (prispevek 24), mame urceno jako Husz. 620, Pohl 177-1, Ung. 486a

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 > »

Sběratel.com » Uherské mince » Ján Huňady /Iohanes Hunyadi/ (1446-1453)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1