Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Ján I. Zápoľský (1526-1540)

Vykupminci.cz
Numisargo

Ján I. Zápoľský (1526-1540)

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Ani v Maďarsku ešte nevyšla. Asi dva-tri roky nazad, boli nejaké šumy, ale vyšumelo ... ani staršie práce sa monotematicky nevenujú Jánovi Zápoľskému, nehovoriac o jeho synovi.

Samozrejme nie som Všudybud a mohlo mi niečo uniknúť.

Pre Vás jazykovo najbližšie budú rôzne syntetické práce, alebo štúdie venujúce sa tomuto obdobiu slovenskej proveniencie. Ak viete latinsky je dobré Ursini Velli - De Bello Panonico - dá sa nájsť medzi google books, ale táto práca nepostihuje ani celú vojnu medzi Ferdinandom a Jánom ... myslím 1830 vyšlo v Brockhaus šúdia Jana Voighta o Katzianerovi - generál v službách Ferdinanda ... v novšej slovenskej sú dobre spracované dejiny tohto obdobia na SPiši (I. Mrva ?, ale píšem s pamäti) ...

Ale monografia, zatiaľ nie (resp. neviem o nej).
Registrovaný uživatel
mám tu jedného Zápoľského, len som si nie istý mincovňou a letopočtom, čo tam vidíte vy ? vďaka ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ja tam vidím 1528 a IV.
Registrovaný uživatel
rok asi 1528 ?
Registrovaný uživatel
som rád že vidíme to isté, už nemám žiadne pochybnosti, a obom vám ďakujem
Registrovaný uživatel
Krátky návrat k diskusii o literatúre - na linku je nová štúdia, v kterej sú v širšom kontexte spomínaní aj Ján I. a Ján Žigmund Zápoľskovci:

SKOVAJSA, M.: Diplomatické vzťahy bratov Karola a Ferdinanda Habsburských so sultánom Sulejmanom (1537-1551) a mierová zmluva z roku 1547. In: Historia nova 5, s. 65-94.

http://www.fphil.uniba.sk/fileadmin/user_upload/editors/ksd/Hino5f.pdf
Registrovaný uživatel
mohl by mi někdo říct, jestli se jedná o originály či kopie

http://www.pannoniaterra.hu/webaruhaz/2/lap/36/

Pol. 127 a 688
Registrovaný uživatel
Originály. Týchto 2 mincí by som sa určite nebál.
Máš nejaké podozrenie?
Registrovaný uživatel
Skôr ich asi chce kúpiť a chce mať istotu.
Registrovaný uživatel
Je to Pannonia Terra a jedná sa o mince, ktoré sa moc nefalšujú. Sú v pohode.
Registrovaný uživatel
Přesně jak píše dula77, ještě jsem u Pannonie nikdy nenakupoval, tak se radši zeptám... ale díky za reakce =)
Registrovaný uživatel
Jasné, dobrý prístup ;)
Pravé sú, ale môj názor je, že vzhľadom na stav by si dosť preplatil. C-M má výrazný dvojráz a K-T je nedorazený. Za túto cenu môžeš pri troche trpezlivosti zohnať omnoho krajšie kúsky. Počkal by som, objavujú sa...
Registrovaný uživatel
mohl by mi tu ještě někdo říct, jaké nominály byly raženy za vlády Jana I. Zápolského a jeho syna Jana Zigmunda Zápolsého
Registrovaný uživatel
Za Jána Zápoľského boli razené nasl. mince:
- zlaté:
10 Forint/Gulden
6 Forint/Gulden
3 Forint/Gulden
Forint/Gulden
odražok hrubého denáru
odražok denáru
odražok obolu

- strieborné:
groš
hrubý denár
denár
obolus
Registrovaný uživatel
Ján Žigmund s titulom uhorského kráľa razil, ak sa nemýlim, denár, toliar a dukát.
_______________
ego
Registrovaný uživatel
... z razieb Jána Zápoľského by som rád, aspoň na fotke, videl háromaranyforint, resp. troj-dukát, čo je asi jediná portrétová minca tohto panovníka - poznám len "pérovky", teda kresby tejto mince ... Unger 685 (H-865) ... jestvovala vôbec tá minca (?) ... je aspoň jeden exemplár niekde reálne uložený (?) ... alebo je to len ďalší sebaklam maďarskej historiografie ?
Registrovaný uživatel
Nie, žeby som mal niečo nové, alebo zaujímavé, skôr som dostal od kamarátky jednu žiarovku, tak som sa hral s fotoaparátom, no a keďže sa mi to tu minule podarilo zabetónovať, tak dám "pár" fotiek na nový rozbeh vlákna :-)

Prvá minca je kremnická razba, zaujímavá najmä tým, že som ju nafotil dnes asi 50 krát :roll: na ermanaricha (s. 1, príspevok 22) to samozrejme nemá ...

Ani druhá mince nestojí príliš za zmienku - stredo ju má myslím v lepšom stave (s. 2, príspevok 47, prvá zľava) ... ale fotil som ju v rámiku a moc mi to nešlo :mrgreen:

(Tieto mince som tu na fórum ešte nedával, aby to teda nebolo úplne od veci ...).

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
comes, tá prvá mi pripomína fotky, čo robí Archypov pri dennom svetle. Veľmi sa mi to pozdáva. Môžeš, prosím uviesť značku a typ tej žiarovky? Máš na to aj nejaký prípravok alebo je to normálna stolová lampa?
Registrovaný uživatel
Neviem, či tie údaje na niečo budú, lebo oni rušili jeden starší foto systém, ktorý bol používaný od posledného prevratu ´89 ... je to OSRAM Concentra 120W PAR 38 EC Flood (Made in E.C. 230 V 428) - neviem, či sa to ešte vyrába - je to také kužeľovité - najširšie asi 12 cm, dá sa tým aj vykurovať ... dal som to do kĺbovej stolovej lampy a na biely podklad (na farebnom to striebro chytá tú zlatožltú - ak, tak sa presunieme do vlákna ako fotiť, ale tam asi príliš tiež neuspejeme ...).
Registrovaný uživatel
Minule som sa pristihol pri tom, ze vzdy ked objavim nieco zaujimave zo Zapolskeho prve ma napadne co mi na to povie Comes :), tento denar nie je az taka rarita a na google som uz nieco podobne nasiel, totozny rok aj mincovna, ale pre mna je to velmi zaujimave, co poviete videli ste uz takto spracovany letopocet na inej uhorskej minci s Madonou?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Zaujímavé, vyzerá to ako keby na "2" použili punc pre písmeno "I".
Moderátor
alebo ležaté N-ko
Moderátor
:D

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Registrovaný uživatel
facctory napsal
alebo ležaté N-ko


To ma napadlo ako prvé, ale "N" sa mi zdajú na tomto kuse trochu inak vyrezané.
Registrovaný uživatel
jeden taky som nasiel na nete takze to bude asi taka emisia

http://www.arpaderembolt.hu/Szapolyai-Janos-denar-1528.html
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 ... > »

Sběratel.com » Uherské mince » Ján I. Zápoľský (1526-1540)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1