Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Ján I. Zápoľský (1526-1540)

Vykupminci.cz
Numisargo

Ján I. Zápoľský (1526-1540)

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Tieto pekné denáre som našiel na nete a kedže je tu tak pusto vkladám ich do debaty.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ten prvý (n-kladivká, Veľká Baňa) je vzácnejší a je aj pekne vyrazený. Spodný (S-W) je denár razený jeho otcom Štefanom Zápoľským po dobytí Viedne po roku 1485, teda za Mateja Korvína. Spodný obrázok si tam nedal správny, ale pod uhorským štítom bude erb Zápoľských.
Registrovaný uživatel
aha. Máš pravdu, predajca to má tak mylne vystavené.
Registrovaný uživatel
Aby to tady úplně nezaspalo, přidávám k tématu méně častý Zápolského denár s erbem L. Grittiho. Velice zajímavé čtení o vzájemné řevnivosti Ferdinanda a Zápolského, jejich snahu získat uherskou korunu, popis vzájemných válečných utkání a zejména Sülejmanem Nádherným prokázanou medvědí službu Zápolskému popsal v zajímavém čtení PhDr. Tomáš Klubert PhD "Nepokorená bašta kresťanstva (Obliehanie Viedne roku 1529)", Historické rozhľady V/2009, str. 15-58.
Snad tímto neporuším žádné psané a nepsané pravidla tohotp netu, resp. neporuším autorská práva...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Sakra, Hitorické rozhľady V. mi akurát chýbajú, musím u M. Lacka doobjednať. Je inak zaujímavé, že táto partia okolo Lacka, Kluberta a Varša odišla z UCM a s nimi aj Historické rozhľady, tie vydávajú už vo vlastnej réžii. Ale na UCM (ako to býva na Slovensku zvykom) po ich odchode začínajú myslím od r. 2011 "Nové historické rozhľady". ;) To je také... slovenské. U nás v meste sme mali viechu Portugal a zároveň aj Nový Portugal, svojho času sme na Slovensku mali aj strany SNS a Pravá SNS. :)
Moderátor
Inak denár je to naozaj krásny, sorry že som to tu trochu zakakal off topic.
Registrovaný uživatel
ermanarich, gratulujem, toto nie je menej častý denár, to je skutočná rarita. ;) Nemal by si, prosím, sken toho článku?
Registrovaný uživatel
Článok sa dá stiahnuť v PDF priamo na stránke http://rozhlady.webnode.sk/produkty/v-2009/

ad Archypov (156) na tie obdivné komentáre by sa hodil ten fajsbúkový "lajk" - len by sme to odklikli a Ermanarichova kolekcia denárov Jána Zápoľského sa mi viac než "lajk" ...
Registrovaný uživatel
Mam to v pdfku, můžu poslat mejlem, snad mně to autor promine...
Moderátor
comes napsal
ad Archypov (156) na tie obdivné komentáre by sa hodil ten fajsbúkový "lajk" - len by sme to odklikli a Ermanarichova kolekcia denárov Jána Zápoľského sa mi viac než "lajk" ...


Neviem či si stojím na kábli, ale nerozumiem veľmi. To ako budeme radšej dávať lajky ako komentovať mincu? To snáď nie. :lol: Ale je možné že som ťa nepochopil, každopádne toto fórum mám rád práve preto, lebo tu možno normálne hovoriť a hodnotiť a nielen lajkovať ako decká na FB.
Moderátor
I kdyz jsem trochu divny a tim padem na spionazni site jako je FB nechodim, tady bych se comese zastal. Spousta diskusnich for ma moznost podekovat za prispevek, pak se za nim objevi poznamka s jmeny lidi, kteri podekovali. V podstate to setri misto u prispevku, kde by byl obsah jen ciste podekovani nebo souhlas s puvodnim prispevkem. Na tom v zasade nevidim nic spatneho, to neni neco, co by melo nahradit komentare :)
Registrovaný uživatel
Mal som na mysli to čo lepšie sformuloval Tenzor:
tenzor napsal
... Spousta diskusnich for ma moznost podekovat za prispevek, pak se za nim objevi poznamka s jmeny lidi, kteri podekovali. V podstate to setri misto u prispevku, kde by byl obsah jen ciste podekovani nebo souhlas s puvodnim prispevkem. Na tom v zasade nevidim nic spatneho, to neni neco, co by melo nahradit komentare :)
Moderátor
Ale ani ja na tom nič zlé nevidím, dnes som nejaký zabrzdený. Ale som predsa len zástancom "vykecania sa", predsa len som vyrástol na sberateli a nie na FB. :) Verím, že som nebol pochopený nejako zle. 8) Osobne na FB som, lebo občas komunikujem s ľuďmi z hudobnej brandže kam patrím a je to dobrý flek na odovzdávanie infošiek kde, kedy a kto. Ale hlášky typu "pozrite ako sa môj synček dnes prebudil... pozrite ako som bol na bicykli... aha akú som si pripravil večeru... toto nééé... :)
Registrovaný uživatel
sigur napsal
ermanarich, gratulujem, toto nie je menej častý denár, to je skutočná rarita. ;) Nemal by si, prosím, sken toho článku?


Spíš jsem čekal dotaz tohoto znění: "Nemal by si, prosím, 3D sken te mince?" :mrgreen: :mrgreen:

Jinak je to opravdu pěkný kousek, o tom žádná ...
Registrovaný uživatel
Stredo napsal
Tento prispevok ma nazov Budinske trojicky, jedna sa o moje nove prirastky k Janovi Zapolskemu jedna sa o tri mince z rovnakeho roku aj mincovne pricom kazda je typovo uplne odlisna, za pozornost stoji kruzok pod A na prvej minci ktory Pohl nepozna

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem


Rád by som oprasil temu, ktoru som tu spolu dost podrobne riesili. Konkretne denare J. Zapolskeho, mincovna Buda, mincove znacky AB, rocnik 1530. Podarilo sa mi dopnit tuto kolekciu. O dalsi typ stitu s kruzkom. Tento typ stitu mi pripomina neskorsie betlenove mince, nie je to klasicka hruska a v strede hore uprostred ma male vybratie. Pride mi ako kombinacia prveho a druheho stitu. Rocnik sice vyzera ako 1550 ale podla mna to musi byt nepodarena 3, opis sa sice lusti tazko ale predpokladam ze sa jedna o Jana I. Zapolskeho. Zaujima ma ci ste sa s tymto typom uz stretli. Rok 1530 bol v Bude z pohladu minci skutocne zaujimavy...
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Stredo napsal
Tento prispevok ma nazov Budinske trojicky, jedna sa o moje nove prirastky k Janovi Zapolskemu jedna sa o tri mince z rovnakeho roku aj mincovne pricom kazda je typovo uplne odlisna, za pozornost stoji kruzok pod A na prvej minci ktory Pohl nepozna

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem


Rád by som oprasil temu, ktoru som tu spolu dost podrobne riesili. Konkretne denare J. Zapolskeho, mincovna Buda, mincove znacky AB, rocnik 1530. Podarilo sa mi dopnit tuto kolekciu. O dalsi typ stitu s kruzkom. Tento typ stitu mi pripomina neskorsie betlenove mince, nie je to klasicka hruska a v strede hore uprostred ma male vybratie. Pride mi ako kombinacia prveho a druheho stitu. Rocnik sice vyzera ako 1550 ale podla mna to musi byt nepodarena 3, opis sa sice lusti tazko ale predpokladam ze sa jedna o Jana I. Zapolskeho. Zaujima ma ci ste sa s tymto typom uz stretli. Rok 1530 bol v Bude z pohladu minci skutocne zaujimavy...
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
fotky k prispevku vyssie

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Veľmi zaujímavé. Štyri varianty z jedného ročníka a jednej mincovne :) Gratulujem
Registrovaný uživatel
dakujem Miso, rad by som sa spytal aj Vas nech sa tu aspon trocha diskutuje ci ste sa s tymto stitom na Zapolskeho denari uz stretli, lebo tu na fore som ho neobjavil
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Áno je to veľmi zaujímavé. Denár s touto značkou zatiaľ nemám a tieto odlišnosti som si nikdy nevšímal. Comes by k tomu niečo mohol mať, ale sa tu dávno neukázal.
Registrovaný uživatel
S Comesom som písal, tento typ tiež nezaregistroval. Tento typ štítu mám v hlave zafixovaný pri neskorších razbách. Neexistuje nejaký clanok ktory by sa venoval vyvoju stitu na uhorskych denaroch. Ja mam v hlave len rovny pred-habsburgsky, hruskovy habsburgsky a neskorsi ozdobny s takym tym vybratim hore. A Jano Zapolsky si vesolo razi vsetky a este na ne slahne aj kruzok
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
« Poslední úpravu provedl(a) Stredo v 30. 4. 2015, 9:25. »
Registrovaný uživatel
Neviem o takom článku, čo by sa venoval štítom, takže to bude výzva pre teba a pre Miša. ;) Pamätám si, že som niekde čítal jeho článok o tých prvých troch kusoch, takže už sa teším na pokračovanie...
Registrovaný uživatel
Miso sa snazi, studuje treba mu dat cas ale verim ze o par rokov to bude skutocne dobre. Tomuto sa skusime povenovat, len literatury je malo

http://www.ocenenie-minci.sk/vyvoj-uhorskeho-denaru-od-roku-1458-do-roku-1526/

Tento je najnovsi, je sice skor popularny ale pre cloveka co len tak chodi okolo uhorskych minci podla mna celkom poucne.
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Prečítal som pri obede a odporúčam článok stiahnuť a prepracovať. Je tam totiž zopár pomerne závažných numizmatických omylov.
Registrovaný uživatel
hod do mailu opravime
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... > »

Sběratel.com » Uherské mince » Ján I. Zápoľský (1526-1540)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1