Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Ján I. Zápoľský (1526-1540)

Vykupminci.cz
Numisargo

Ján I. Zápoľský (1526-1540)

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Chlapi potrebujem trochu pomoct. Pohl ma vacsinou detailne vykreslene znacky, ale toto klasicke C hoci som uz par krat videl neviem podla Pohla urcit, kam by ste ho zaradili vy?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Aby ste nemuseli hladat, myslel som tuto znacku

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Skúsim ešte raz formulovať otázku. Značka je C-M (Košice), nechem micnu označovať za niečo extrémne vzácne túto verziu C-M som už videl aj tu na fóre. Zaujíma ma ako by ste mincu zaradili podla Pohla, prípadne uniká niečo mne alebo Pohlovi že túto značku nemáv katalógu?
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Podrobnejšie som nenašiel ani u Husara.Košice maju CM a alternativy neriešia.Aj tu jeden kde nie je zase "M".

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Registrovaný uživatel
Dakujem za spravu, ja tam to M vidim, myslim ze je to len obehom. Ked som trochu googlil na ine C okrem tych dvoch ktore som videl tu na fore som nenatrafil.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Moderátor
"M" tam podle mne je, duvod, proc treba neni dobre patrne, muze byt minimalne dvoji, pomineme-li poskozeni mince samotne: a) poskozeni/opotrebeni raznice, b) vydut
Registrovaný uživatel
Dakujem Oliver, nechem tu jednym denarom zabrat cele vlakno tak Vas len porosim ak natrafite niekde na klasicke C skuste to sem hodit, mam pocit ze sme natrafili na novu znacku

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Klasické C ve značce C-M neuvádí u Jána ani Petách. Na druhé straně jeho užití není až tak překvapivé. Klasické C místo gotického lze najít již u Ludvíkových ražeb (1526/27 C-lilie) a Ferdinandové ražby pak mají jenom klasické C. Ale zatím co Ludvíkové ražby s klasickým C Pohl evidentně znal (255-24), Jánové zřejmě ne. Ale nenajdeš tam asi i jiné dnes známe značky. Např C-M s rozetami tam také nevidím (37. aukce Pannonia Terra) :

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
dakujem Ander za zaujimave info, tu znacku som nikdy nevidel. Zapolsky je asi vazne najtvrdsi oriesok z tohto obdobia.
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Clapi, boli K-T razené aj iné ročníky ako 1527?Pohl a Unger uvádzajú len tento ročník,ďakujem za info.
Registrovaný uživatel
K-T z neskoršieho obdobia známe nie sú.

Ale Zápoľského kremnické K-B poznáme s rokmi 1532 a 1533. Denár K-B 1532 (U-709) si môžeš pozrieť v tomto vlákne na s. 1, príspevok 22 (Ermanarich 12.X.2012 - už sa mi o ňom aj snívalo ...) - Unger okrem 1532 udáva s rokom 1533 K-B denár aj obolus (U-714).

Tieto kremnické razby z rokov 1532 a 1533 sú pomerne zvláštne, odhliadnuc od inak koncipovaného erbu (len štvrtený) je zvláštny najmä dôvod, pre ktorý práve v týchto rokoch vznikli. Vojensko-politická situácia bola v tom čase už nepochopiteľná.

Zatiaľ sa mi zdá, že aspoň razby KB 1532 mohli vzniknúť v súvislosti s plánom Jána Zápoľského reálne vojensky obsadiť banské mestá. Tie sa na to aj skutočne pripravovali. Z písomností archívu mesta Banská Bystrica sú tieto prípravy zrejmé a čo mi prišlo podivné, tak očakávali, že útok príde najmä zo severu (opatrenia velenia Ľupčianskeho hradu) od Mikuláša Kostku - asi nevedeli, že ten už v tom čase tajne prešiel na Ferdinandovu stranu :-)
Registrovaný uživatel
Comes ďakujem za info,dávnejšie som tu dával tento denár K-T 1528,nie je v bohvie akom stave.Ale až je to nepublikovaný ročník ,tak ma potešil.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Potom musím opraviť/doplniť prvú vetu, ktorá mala znieť: K-T z neskoršieho obdobia v literatúre známe nie sú. :-)

Situácia na bojisku v roku 1528 je s možnosťou razenia Zápoľského mincí s týmto letopočtom stále v súlade. V auguste Ferdinand len obsadil Budín a do regiónov sa invázno-okupačné jednotky dostávali až potom.

Verím, že potešil (mňa si Zuzi potešil príspevkom a fotkou :-)
Registrovaný uživatel
Dnes tu píšem všetko s chybou - Ferdinand obsadil Budín samozrejme 20.VIII.1527(!) - dnes už ani čiarku - ospravedlňujem sa.
Registrovaný uživatel
Tak sme sa potešili obidvaja. :D A dík za výklad.
Registrovaný uživatel
Comes, pozrel som príspevok, na vašej minci je vidieť jemný náznak káčka a na dátume to vypadá ako obrátená dvojka 15Z8,povedal by som že je to K-T.
Registrovaný uživatel
Nemáte, prosím, niekto foto tejto konkrétnej mince Jána Zápoľského? Veľmi by mi to pomohlo. Prípadne aspoň informáciu, odkedy bol Jakub Italus komorským grófom vo Veľkej Bani.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Braňo: Máme asi stejné informace. Pohl tab. 142, 143 pouze rok 1527. :'(
Registrovaný uživatel
V poslednom čase sa venujem protihabsburským povstaniam v Uhorsku (Štefan Bočkaj, Gabriel Betlén, Juraj Rákoczi, Imrich Thököly). Ján Zápoľský je pre mňa na čestnom prvom mieste človeka, ktorý tento boj začal. Preto som si celé toto vlákno so záujmom prečítal. Už dávno som sa nedozvedel toľko zaujímavých numizmatických informácii. Je neuveriteľné, že ešte pred pár rokmi sa numizmatici vedeli tešiť z mincovej značky obyčajného denára. Kde to nadšenie vyprchalo ? Dnes mi to pripadá, že numizmatika sa bohužiaľ výrazne skomercionalizovala. Takže všetkým nadšeným diskutérom - ďakujem. ;)

K téme mincových značiek na denároch - je zaujímavé, že Unger ani Huszár pri Jánovi Zápoľskom neuvádzajú celkom bežnú mincovú značku C-M i keď uvádzajú ɑ-M (s gotickým C). Naopak pre Ľudovíta II. Jagelovského zhodne uvádzajú značku C-⚜ a neuvádzajú α-⚜ (s gotickým C). V podstate je to síce to iste, ale Unger sa v rôznych grafických variantách priamo vyžíval, tak nerozumiem prečo práve túto rozdielnosť "vypustil".
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Pohl pri Ľudovítovi uvádza obidva typy, pri Zápoľskom len gotické. Stredov denár je jediný kus s klasickým (kacuro ma za toto ukrižuje :mrgreen: ) "C", čo som kedy videl.
Registrovaný uživatel
Fidzi napsal
Štefan Bočkaj, Gabriel Betlén, Juraj Rákoczi, Imrich Thököly


...a áno, týchto pánov tiež môžem. Takmer všetci to boli "dobrosrdeční sympaťáci" :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Mám jednu sprostredkovanú prosbu. Oslovil ma jeden bádateľ, ktorý sa dozvedel, že mám pár mincí Jána Zápoľského s tým, či by som na mojich exemplároch niečo nepreveril.

Obeh mincí Jána Zápoľského bol v rakúskych oblastiach zakázaný a aby ich Rakúšania mohli používať, údajne poškodzovali zápoľskovskú vlčicu v strede znaku.

Chcel by som Vás teda poprosiť, či by ste príležitostne neprezreli svoje zbierky, či by sa niečo na tento spôsob ešte nenašlo. Teda stopy po vedomom zahladzovaní symbolov emitenta na minci - v tomto prípade Jána Zápoľského.

(Mne sa to celé trošku nepozdáva, že by si dali prácu so zahladením Zápoľského vlčice, pidi-symbolu uprostred denára veľkosti terajšieho eurocentu a ponechali by nepovšimnutý zreteľný kolopis IOANNES :-)

Ale výskum môže takúto hypotézu, potvrdiť ale nie, záleží aj na objeme preskúmaného materiálu ... ako vzorku takéhoto "pozmeňovania" mi poslali pripojený obrázok:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Nikdy som sa s tým nestretol a to si detaily na minciach volených kráľov všímam veľmi pozorne. Preto som sa napríklad pýtal aj tú značku N-I...ale o tom snáď neskôr ;) A hneď ma napadlo to isté ohľadom IOHANNES., ako si písal v príspevku ďalej.
Registrovaný uživatel
Teória to nie je až tak uletená. Ľudia tej doby boli analfabeti a nevedeli čítať písmenká, takže opis ich nechával chladnými. Ale znak vlčice čítať vedeli veľmi dobre...
Za mňa žiaden zničený denár. ;)
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Moderátor
U mě jak denár, tak i obol bez poškození.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... > »

Sběratel.com » Uherské mince » Ján I. Zápoľský (1526-1540)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1