Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Ján I. Zápoľský (1526-1540)

Vykupminci.cz
Numisargo

Ján I. Zápoľský (1526-1540)

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 7 8 9 10 11 12 13 14 > »

Autor Příspěvek
Moderátor
nerikam, ze ne. pouze jsem reagoval na to probiti, barva samozrejme jiste pochybnosti vzbuzuje. na strane druhe kdovijakou kvalitou ani ty prave neoplyvaly.
Registrovaný uživatel
tak na vatere sa predal jeden vzácny košický denár, rok ražby je aj v sukni madony.
https://www.vatera.hu/gyonyoru-szapolyai-denar-2765327054.html?utm_source=autoresponder&utm_medium=email&utm_campaign=auctionend
odkaz som dostal od kolegu z Maďarska

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Zaujímavá minca :shock:
Registrovaný uživatel
sigur napsal
Tak mi to vŕta v hlave...
Na posmrtných razbách (1526, 1527) je prvé písmenko L odkazom na Ľudovíta a druhé je skratka mincovne: L-K, L-N a aj L-V.
Takže, čo som pred chvíľou napísal, by pri Jánovi nedávalo zmysel. Skôr by som povedal, že keď vo Vyšegráde začali raziť pre Jána, tak len zmenili L na I a vybavené. Takže I-V by mohol byť Vyšegrád... :roll:

Fidzi napsal
Sedí to ako riť na šerbel!
Višegrádska mincovňa používala za vlády Ľudovíta II. od roku 1520 značku A-V resp. V-A. V rokoch 1524-1526 používala značku L-V resp. V-L a opäť sa vyskytla aj V-A alebo V- . No a potom po obsadení mincovne Jánom Zápoľským nasleduje v rokoch 1527-1529 "diera", keď sa buď mince nerazili alebo je značka neznáma. Až neskôr v roku 1529 sa objavuje opätovne značka V-A.
Pokiaľ razba v mincovni vo Višegráde fungovala nepretržite aj po obsadení Jánom Zápoľským, tak práve mincová značka I-V z rokov 1527-1529 presne zapadá do tejto skladačky a určite nie ako chyborazba. Ako hovoríš mohla znamenať buď skratku IOHANNES - VISEGRAD alebo meno neznámeho mincmajstra.


ak by to aj bola pravda, tak zostáva vysvetliť značky I-B, I-T a I-R ...
Registrovaný uživatel
Tak mám konečne aj ja jedného Zápoľského, na to že bol v lote 4 denárov za 20€ celkom ujde

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
je hezkej, dobra koupe
Registrovaný uživatel
Pridám sem môj posledný úlovok z Jána Zápoľského - Denár 1533 s tromi rozetami okolo štítu a s mincovou značkou KB (H: 890 a), U: 709, P: 279) Podľa mňa je veľmi zriedkavý. Vlastne okrem fotiek, ktoré na tomto fóre zverejnil ermanarich, som iné nedohľadal. Máte ho v zbierke? Alebo ročník 1532?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Fidzi gratulujem pekná minca.
Stredo má v zbierke dosť pekných zápoľských, ale myslím, že tento mu bude určite chýbať. Celkovo ja som ich vôbec nezachytil, takže za mňa to bude určite zriedkavá vec.
Registrovaný uživatel
Ďakujem Miško. Už som si myslel, že som na tomto fóre ostal jediný zberateľ so záujmom o Jána Zápoľského. ;)
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
comes napsal
K tomu by som pridal na porovnanie, obolus (Unger 714; Huszár 894, Pohl 280) Jána Zápoľského "K-B" - teda so značkou, ktorú automaticky riraďujeme Kremnici, ale letopočet 1533 je, vzhľadom k reálnej vojensko-politickej situácii akýmsi "prekvapením".

K tomuto obolu by mala byť štúdia v časopise Folia archaelogica, VI, s. 115-117, nr. 10 (1954) - (pokiaľ by mal niekto k dispozícii, mal by som záujem - aspoň o výťah ...)

V Kremnici (K - B) mal byť v rokoch 1532-1533 razený aj Jánov denár (Unger 709, CN-2 338, Huszár 894, Pohl 279) - čo je vlastne to isté, ako v prípade toho obolu.

Tu je link na digitálnu kópiu článku "KIADATLAN KÖZÉPKORI MAGYAR PÉNZEK" uverejnenú vo Folia archaelogica VI (1954)
https://library.hungaricana.hu/en/view/FoliaArchaeologica_06_1954/?pg=116&layout=s

Ale neprináša žiadne nové fakty, len dohady o možnom vzniku razby denárov a obolov 1532 a 1533 s mincovou značkou K-B. Pozerám, že Comes tu nebol už skoro dva roky, ale verím, že sem nakoniec raz zablúdi a prečíta si to. ;)
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Článok vo Folia archaelogica VI (1954) sa odvoláva na iný článok
Huszár Lajos : János király denárai, Numizmatikai Közlöny 50-51 (1951—52.). 44.
https://adtplus.arcanum.hu/hu/view/Numizmatika_Kozlony_1951-52/
(bohužiaľ platená služba a neviem či to má zmysel predplatiť)
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Skúste porovnať. A nehľadajte rozdiely, ale spoločné znaky.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Písmena AR sú rovnaké punce
Registrovaný uživatel
Fidzi, gratulujem k zriedkavému typu (príspevok č. 257) - ja sám ho stále nemám :-) Vlákno sledujem, len zväčša akosi nemám, čo by som dodal - každý deň nie je nedeľa, niekedy môže trvať aj roky, kým človek pocíti, že má znova čo povedať :-)
Registrovaný uživatel
Obe tu zverejnené mince sú podľa mňa vyrobené z kovu s veľmi malým obsahom striebra. Povrchová "strieborná" vrstvička kovu je už pravdepodobne preč. Podľa mňa sa jedná o dobové falzá, ale vyrobené "profesionálnou" falšovateľskou dielňou, ktorá existovala v období bojov o trón medzi Ferdinandom I. a Jánom Zápoľským. Je vidieť skutočne profesionálne razidlo bez chýb, kde opis je puncovaný, erb a obraz madony sú perfekne vypracované.

Normálne by tieto dve mince nešlo nikdy spojiť, ale ako správne určil Dula77, boli pre výrobu razidiel použité rovnaké punce písmena "A" a písmena "R", ktorý je ako sa zdá v brušku písmena "R" vyštrbený.
Z toho, že táto dielňa razila mince Ferdinanda I. a rovnako aj Jána Zápoľského sa dá usudzovať, že nepatrila k "neoficiálnym" peňazokozeckým dielňam týchto dvoch rivalov, ktoré mali podkopať stabilitu finančného systému, ale bola to dielňa, ktorá si chránila len svoje záujmy a razila mince toho kto bol práve pri moci.

Čo je, ale najzávažnejším záverom porovnania týchto dvoch mincí - značka R-A a pravdepodobne aj ostatné neidentifikovateľné značky nepatrili žiadne oficiálnej mincovni v Uhorsku, ale pravdepodobne ich vymysleli v práve tejto peňazokazeckej dielni.

Čo vy na to?
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
ja by som to radšej priradil Košiciam, teda tú značku R-A, to by bolo zaujímavejšie. 8)
Registrovaný uživatel
Možno by sa to dalo priradiť trebárs poľnej mincovni, pre účely vojska. Vyfasovali punce a razili si ako sa im dalo. Na tom mojom je vidieť absencia H, F, nahradené sú A a E

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
dula77 napsal
ja by som to radšej priradil Košiciam, teda tú značku R-A, to by bolo zaujímavejšie. 8)

Musím priznať, že ten Ferdinand ma stál hodne peňazí, pretože som sa namotal na to, že ho Huszár ani Unger nepozná. V roku 1527 totiž v košickej mincovni razili len mince Ferdinanda I. s letopočtom nad štítom a nie v opise. To až o rok neskôr v roku 1528.

To ma vedie k domnienke, že tieto razby vznikali na hradoch pri Košiciach, kde znak C-ľalia veľmi dobre poznali. Dostal som typ na Gemer a Zemplín, kde sa na hradoch Boldogkői vár, ktorý patril rodu Drugeth a Csorbakő vára, ktorý patril rodu Bebek, boli veľmi dobre vybavené peňazokazecké dielne.
Chápem, že R-A ako Rožňava / Rozsnyó znie viacej sexy, alebo dokonca Košice, ale buďme realisti.
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
dula77 napsal
Možno by sa to dalo priradiť trebárs poľnej mincovni, pre účely vojska. Vyfasovali punce a razili si ako sa im dalo. Na tom mojom je vidieť absencia H, F, nahradené sú A a E

Len hlúpy panovník by platil svojich vojakov menejhodnotnými mincami. Skôr či neskôr na to prídu a nie je nič horšie ako nespokojné či dokonca vzbúrené vojsko.
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
comes napsal
Fidzi, gratulujem k zriedkavému typu (príspevok č. 257) - ja sám ho stále nemám :-) Vlákno sledujem, len zväčša akosi nemám, čo by som dodal - každý deň nie je nedeľa, niekedy môže trvať aj roky, kým človek pocíti, že má znova čo povedať :-)

Ďakujem. Som rád, že to tu ožilo aj menami, ktoré to tu pred rokmi vytvárali a hodne som sa z ich príspevkov naučil. ;)
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Fidzi napsal
dula77 napsal
Možno by sa to dalo priradiť trebárs poľnej mincovni, pre účely vojska. Vyfasovali punce a razili si ako sa im dalo. Na tom mojom je vidieť absencia H, F, nahradené sú A a E

Len hlúpy panovník by platil svojich vojakov menejhodnotnými mincami. Skôr či neskôr na to prídu a nie je nič horšie ako nespokojné či dokonca vzbúrené vojsko.

v tej dobe tá minca vyzerala ako originál, si myslím. Mohli platiť za potraviny. Vojna prináša veľa výdavkov a ten čo ju platí nie vždy má dostatok financií.
Registrovaný uživatel
Toto ustáliť nebude jednoznačne možné asi nikdy. Vojenská byrokracia bola už v čase Uhorskej vojny (1528 - 1538) na vysokej úrovni - v pozitívnom zmysle slova, ale ani dnes sa úplne všetko nezaznamenáva ... Centrálna dvorská vojenská rada Habsburgovcov vznikla až po tejto vojne, takže tu sa informácie k Uhorskej vojne nenachádzajú. Z toho, čo nám v archívoch z tohto obdobia zostalo by sa niečo mohlo nájsť v istých náznakoch v súkromnej korešpondencii, ale nie je toho veľa a hlavne, nie je to systematicky evidované. Inak jestvuje taká pramenná edícia korešpondencie, ktorú medzi sebou viedli Habsburgovci, najmä teda po francúzsky, ale posledný piaty diel (2015), ktorý sa týka korešpondencie z rokov 1535 a 1536 má aj anglické regesty - dovtedy boli len nemecké. Dá sa nájsť aj na stiahnutie ... volá sa to Die Korrespondenz Ferdinand I. Familienkorrespondenz - ISBN 978-3-205-79591-9, Komisia pre novoveké rakúske dejiny vydala prvý diel už v roku 1912 ... kiež by sa aj u nás už systematicky začalo publikovať aj obdobie po roku 1526, ale ešte stále sme sa nevysporiadali ani so stredovekými písomnosťami, a tie sa vydávajú v Uhorsku a u nás už cez 200 rokov ... :-)
Registrovaný uživatel
Jeden košičan, značka za opisom je rozeta

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Značka je len jedna a to mincová po stranách madony. Objekty v opise, ktoré nie sú písmená, sú znamienka.
Registrovaný uživatel
teraz pozerám, že opis je zaujímavý, IOHANES chýba jedno N a UNGARIER tam je na konci o jedno R naviac :D

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 7 8 9 10 11 12 13 14 > »

Sběratel.com » Uherské mince » Ján I. Zápoľský (1526-1540)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1