Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Jan Lucemburský

Vykupminci.cz
Numisargo

Jan Lucemburský

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 126 127 128 129 130 131 132 133 134 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Ten groš je pěkným dokladem toho, jak už se ve 14. století pokoušeli vytvořit krátký animovaný film. Že k těmto průkopnickým začátkům došlo v kutnohorské mincovně, bych nečekal. Pregéř si zkoušel pohyb "vykročení lva" dopředu, bohužel se s ním ocitl téměř na konci střížku, čímž film skončil. Jednalo se tedy o extrémně krátkometrážní film o dvou snímcích :D :D
Registrovaný uživatel
Díky za určení. Pěkná story. Potlesk. :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Věděl by někdo určit tento grošík? Měl by to být typ Castelin IV. 23 až 25. Otázka je co tak asi bude rubní rozdělovací znaménko? Pokud tedy ten kousek "ocásku" mezi GROSSI a PRAGENSES není jen něco z dvojrázu.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Zdravím

prakticky jistě je to Castelin IV. 23
rozdělovací znaménko na rubu jsou dva kroužky
lev je prvního typu a náznak těch dvou kroužků tam je - takže by to mělo odpovídat
Registrovaný uživatel
Super. Díky moc jacx.
Registrovaný uživatel
po nějaké době se mi dostal do ruky zajímavý grošík krále Jana. Jde o běžný typ Cast36 (tedy doufám, beru to z hlavy), nicméně mě na rubu zaujaly dvě zajímavé značky a to tečka za ocasem a měsíček s tečkou mezi tlapou hlavou .... viděl už to někde někdo ??

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
myslím, že se jedná o vadu razidla, resp. sekundární poškození razidla. Ještě jednu takovou malou tečku tam vidím v levé spodní části křížku nad hlavou lva. Jen ten oblouček by mohl být např. špatně "nasazený" punc.
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Moderátor
přikláním se k názoru, že jsou to artefakty, jejichž vznik nebyl záměrný

za tím ocasem je to něco obdobného "novému znaménku umístěnému mimo opisy" popsaném Pintou v jeho nové typologii grošů Karla (2015) u var. III. b, ale myslím si, že i tam to bude obdobný případ a že záměr je obtížně prokazatelný

pro změnu názoru to by chtělo více exemplářů s daným jevem

ale jinak je to docela hezkej exemplář (jak píšeš jinak běžné) var. Cast. VI. 36
Registrovaný uživatel
jacx napsal
pro změnu názoru to by chtělo více exemplářů s daným jevem


Obávám se, že pokud by se jednalo o vadu razidla, mohly jím být vyraženy další stovky či tisíce mincí, podle toho, zda se ten důlek do razidla dostal v časné fázi jeho používání, nebo až později.

Takže jako důkaz by to chtělo spíše exemplář se stejnými útvary (tečkami), ale z jiného razidla, aby bylo zjevné, že v tom byl úmysl obohatit ikonografii o nějaký nový prvek. Do té doby se rovněž přikláním k tomu, že jsou to až druhotně vzniklé "útvary"
Moderátor
kacuro napsal
...
Takže jako důkaz by to chtělo spíše exemplář se stejnými útvary (tečkami), ale z jiného razidla ...


Přesně tak to bylo míněno.

Mám za to, že i Pintou prezentované dva exempláře var. III. b (nesoucí obdobný jev) jsou z jednoho rubního razidla.
Registrovaný uživatel
děkuji za názory ..... můj osobní je, nechtěl jsem ho psát, abych nikoho neovlivnil :-), že jsou to možná stopy z doby vzniku razidla, kdy si rytec rozvrhoval obraz .... na pozdější náhodné poškození (vylomení) razidla to nevypadá, a na nějaké záměrné obohacení ikonografie také ne
Registrovaný uživatel
Stejně tak mohl ten důlek u ocasu vzniknout v razidle tak, že např. při tvorbě perlovce tvůrce nějakou vnější příčinou (třeba do něj někdo strčil, zavolal na něj apod.) ucuknul a bouchnul ten punc pod úhlem vedle, takže vznikl ten důlek ... Podobných příčin mohlo být více :)
Registrovaný uživatel
Mohl by mi někdo říct, zda byly půlgroše raženy i za vlády někoho jiného, než Jana Lucemburského, jak uvádí Smolík?
Moderátor
ceske ne, ale ve Slezsku (Svidnici) byly razeny pulgrose Ludvika Jagellonskeho podle polskeho vzoru, take Matyas Korvin razil pulgrose (Vratislav, Krnov). v Polsku ci Slezsku (ted z hlavy nevim jestli jen na jednom nebo na obojim uzemi) se prazske grose (typicky Karel nebo Jan) okrajovaly na velikost pulgrose
Moderátor
Věřím, že se nebudete zlobit (snad s výjimkou prodávajícího), když upozorním na tuto právě probíhající aukci na aukro:
http://aukro.cz/prasky-gros-rare-i6594874194.html

Groš celkem hezký, až na to znaménko ve vnitřním lícním opisu, které je dodatečně upravené - resp. zcela nově vyrobené.
- původně tam byly dva kroužky - tedy běžná varianta Castelin I.1
- nově (po dodatečném zásahu) je tam jeden křížek - takže je groš upraven na vzácnější variantu Castelin II. 6 (Smolík 4).

Křížek je na první pohled zvláštní - má jiný tvar a rovněž plocha v jeho okolí jeví známky dodatečného zásahu.

Pouhé podezření a dojem (byť silné) nestačí, proto jsem si prošel svoji databází grošů Jana a ... nalezl jsem.
Své tvrzení dokládám fotografiemi - byť nejsou dokonalé, tak je evidentní, že se jedná o stejnou minci (okraje, přesahy materiálu za perlovec, dvojráz v perlovci na lícní straně a v písmu, atd.):

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Tato mince byla dražena 16-12-2008 na allegru a aukce byla tehdy prodejcem zrušena s předstihem - její další osud neznám.
Nyní se vynořila na aukro, ale již upravená.

Takže doporučují nedražit, je to dodatečně upravená a tedy v podstatě zničená, původně velmi hezká mince.

Prodávajícího jsem dnes na tuto skutečnost upozornil a požádal jej o zrušení aukce - uvidíme zda zareaguje.

Sdělení přidávám i do sekce aukce na aukru a padělky a novoražby.
« Poslední úpravu provedl(a) jacx v 9. 11. 2016, 12:48. »
Registrovaný uživatel
Jan Luksemburski

12 osob přihazovalo , vyhrává p...c
skončeno (Pátek, 11 listopadu, 22:58:06)

Aktuální cena
3 850,00 Kč
Přihazování skončilo

Za čtyrku s dopravou, to je vostrý, dobrej postřeh jacx.
Registrovaný uživatel
Groš koupil známý aukro prodejce "pavac" (http://aukro.cz/show_user.php?search=pavac&search_scope=user), asi nečte toto fórum. Přepokládám, že si myslí, že koupil nějaký špek, proto očekávám, že se ho s velkou senzací bude snažit zase prodat, ať už na aukru, nebo jinde.
Moderátor
Jelikož se mi také podařilo identifikovat kupujícího, tak jsem mu poslal "srovnávací fotografie".
Následně mi s díky sdělil, že po mém upozornění napsal prodávajícímu, že od obchodu odstupuje a z jakého důvodu.
Registrovaný uživatel
OK, bohužel ho stejně časem koupí někdo jiný, svého kupce si určitě někde najde :(

Honzo, zbývá mi ještě jeden odstavec, pak Ti to pošlu ;)
Moderátor
Předpokládám, že tady bude tento groš mezi "naší komunitou" většinově "profláknutý" a prodávat se bude přeci jen o něco hůře. Nicméně je pravděpodobné, že jej někdy, někde, někdo koupí. Uvidíme, zda se neobjeví třeba na některé "renomované" aukci v Německu. I tam se dá ale aukční dům upozornit, pokud to zjistíme s předstihem.

Ve finále snad nebude zisk padělatele takový, jak si představoval a snad to - spolu s vědomím skutečnosti, že se to dá odhalit, alespoň trochu odradí nepoctivce od podobné činnosti.

Je škoda toho groše

kacuro - OK
Registrovaný uživatel
Dobové falzum??
Váha jen 2 g! :roll: :roll: :roll: :twisted:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Zajimave je, ze fonty i lev s korunou jsou na profesionalni urovni. Vypada to na nejakou bokovku s oficialnimi razidly:). Odkud to je?
Registrovaný uživatel
Nejzajímavější je ten "otočený" vnitřní opis.
Je to na aukci ve Waršavě. Ale polákům bych nevěřil ani nos mezi očima. :evil: :roll: :evil:
xjert01 napsal
Zajimave je, ze fonty i lev s korunou jsou na profesionalni urovni. Vypada to na nejakou bokovku s oficialnimi razidly:). Odkud to je?
Registrovaný uživatel
Vnitrni licni opis je uplne mimo, ale i v dalsich opisech jsou chyby - namatkou Bomie, obracene N v Pragenses...v kazdem pripade zajimave...
Registrovaný uživatel
Otocene opisy na avesu ma i gros 72 v Chaurove sbirce (2,516g)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 126 127 128 129 130 131 132 133 134 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Jan Lucemburský

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1