Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Jan Lucemburský

Vykupminci.cz
Numisargo

Jan Lucemburský

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 120 121 122 123 124 125 126 127 128 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
V Chaurovi co si pamatuji jeden je, ale jiný druh většího průměru a velkým křížem+liliemi na straně co je zde umístěná koruna. Ale díky za snahu. ;)
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
No, přiznám se, že jsem to dosud nikde neviděl a že něco takového existuje se dovídám poprvé. Podle těch růžic by to mohla být doba Jana, ten u grošů IV. skupiny používal pětilistou růžici jako dělící znaménko. Ale proč je to bez všech opisů?
Moderátor
Před pár lety někdo vystavil na cizím fóru odražek v Ag, vypadal věrohodně, jako nálezovka, zkoušel jsem navázat kontakt za účelem vymámit ho, ale nějak to tehdy nevyšlo a ani jsem nic nezjistil o původu. Když vyštrachám fotku, dám sem.
Registrovaný uživatel
Teď si sice nevybavím, jestli jsem o této "minci" někdy něco četl, ale předpokládám, že se z důvodu absence opisů informujících o vydavateli jedná o nějaký početní peníz nebo nějakou jinou účelovou minci. Osobně bych ji spíše přiřadil do doby Václava II.
Moderátor
je to samozřejmě početňák nebo jiný žeton a ty dráčkovy kusy jsou tuším z mosazi
Registrovaný uživatel
Materiál slitina mědi(zda světlejší bronz či spíše mosaz by řekla jedině analýza složení), velikost cca 22mm tedy skoro jako půlgroš. O tom odražku slyším poprvé, ač to zní trochu divně(ale mohl být třeba i postříbřen), fotku bych rozhodně uvítal.
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Moderátor
skoro bych věřil, že to mohlo být v pořádku ... ?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tváří se dobře, ale spíše bych věřil tomu možnému postříbření.
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Zdravim,

Prosim o doporuceni pripadne o PDF / link na literaturu na urcovani Grosu Jana.
Mam tabulku od Castelina a clanek od Hany - Uvahy o typologii a chronologii PG Jana Lucemburskeho. O oboji se samozrejme rad podelim.

Diky..
Registrovaný uživatel
Další relevantní literaturu k PG JL najdeš hlavně v článcích kolegů Jana Cihláře a Tomáše Jeřábka, kteří v posledních letech publikují své práce v různých numis. časopisech. Výčet článků našich členů najdeš na našem pobočkovém webu http://www.cnspg.cz/index.php?section=69&articleID=31&action=showFull. Kompletní nové zpracování typologie těchto PG zatím není.
Registrovaný uživatel
Diky Kacuro, jsou tyto clanky nekde ke stazeni?
Registrovaný uživatel
Když se chceš o mince zajímat hlouběji, musíš si také pořídit ekvivalentní literaturu. Měl bys investovat i do knih a num. časopisů, ne jen do mincí ;) Nic není zadarmo a všechno se stáhnout nedá ....
Registrovaný uživatel
Souhlasim a neco i mam, treba Smolika 1. vydani, chodi mi NL, ale kdyz je clovek dlouhodbe v zahranici, je to o chlup komplikovanejsi.. :roll: Mas-li nejaky kratky seznam zakladni literatury, ocenim. Budu pristi tyden v Praze, tak obehnu par numismatik a pokusim se neco sehnat.. Dik moc.. :D
Registrovaný uživatel
V NL články zmíněných autorů vycházejí, tak si je přečti a případně sežeň v nich citovanou literaturu ;)
Registrovaný uživatel
Delsi dobu jsem PG sbiral tak "od oka", snazim se ted ale leccos nacist, urcovat a trochu "badat".. :lol:
Registrovaný uživatel
No zkusim, NL mi chodi na ceskou adresu, tak je budu mit v ruce, zkusim behem jednoho vecera bleskove nacist a obratem obehat.. Tak nebo tak diky a preju klidny vecer..
Registrovaný uživatel
Zdravim, mužu požádat o určení popřípadě ocenění tohoto groše Jana Lucemburského, omlouvám se za kvalitu fotek. Děkuji

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
vypadá to na groš ražený z razidel (lícní i rubní), která byla "renovována" a upravena z kombinace znamének varianty Castelin I.1 na variantu II.9
na líci je mezi IOHANNES a PRIMVS jeden kroužek přes dva původní a na rubu totéž mezi GROSSI a PRAGENSES

groš bych určil jako Castelin II.9 s poznámkou renovovaná razidla z var. I.1
už jsem se s tímto jevem několikrát setkal a to i u této varianty - přesto kdyby nevadilo poprosil bych o lepší fotky celku i detailu
k ceně - je to zajímavost, stav je však dost nedobrý - hádám max. stokoruny
Registrovaný uživatel
..a protože jsem časově mimo, raději se rovnou zeptám, než abych tu musela prolistovat desítky stran a našla si to sama... Oč jde? Nedávno se tu vedla diskuze (nejsem si jistá ve kterém tématu), ohledně rozdělovacího znaménka velkého křížku s kroužkem uvnitř a křížku "plného". Tenkrát se tu řešilo, zda ten plný nemohl vzniknout opotřebením razidla apod. Netušíte někdo, kde to tu bylo, ale hlavně, k jakému závěru se došlo? Spíše a hlavně mne zajímá, zda jste na toto téma někdo nepsal nějaký článek, nebo alespoň krátké zamyšlení ve svém článku. (Také budu psát na toto téma drobné zamyšlení spolu s Oliverem ve článku PG Jiříka, tak mne zajímá citace, pokud nějaká vůbec je.) ...a také si teď tak úplně nejsem jistá, zda už jsem se tu na to neptala... jsem nějak mimo :D :D
Moderátor
Bylo to v tématu Václav II., mezi příspěvky #1759 - 1797
https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/vaclav-ii-2403x71
Registrovaný uživatel
.. móc děkuji! Hned jsem si povídání o tom "čudlíku" přečetla...
Registrovaný uživatel
jacx: děkuji za info, ve středu pošlu scen groše, jen prosím pošli tvuj email
Moderátor
to Wenn: děkuji, poslal jsem
Registrovaný uživatel
jacx: odesláno
Registrovaný uživatel
Zdravím,
z nedávné aukce se mi podařil získat tento groš. Je sice místy nedoražený a pár škrábanců je na něm taky patrných, přesto mi udělal radost. Cn. IV/25, Vorlová 5.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 120 121 122 123 124 125 126 127 128 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Jan Lucemburský

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1