Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Jan Lucemburský

Vykupminci.cz
Numisargo

Jan Lucemburský

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 129 130 131 132 133 134 135 136 137 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Zdravím,

v ukončených aukcích jsem našel tohle: http://aukro.cz/j-lucembursky-vladislav-ii-prazsky-gros-2-ks-i6672186286.html

Chci se zeptat jaký typ je ten Jan Lucemburský? Rubové rozdělovací znaméno je křížek, mezi IOHANNES PRIMVS je velká lilie a jinak dvojice kroužků. Děkuji.
Moderátor
podle mě je na rubu i líci křížek (a na líci v ostatních pozicích dvojice kroužků)
a je to Castelin II. 7
Registrovaný uživatel
Díky za info. Já jsem tam fakt viděl lilii. Je to bohužel dost špatná fotka.
Registrovaný uživatel
Tak zas neco pro milovniky Louskacka. :lol:
Dostal se mi do ruky tento grosik. Dle meho nazoru se jedna o opravene rubni razidlo, dva krouzky na petilistou ruzici. Tudiz z ?? na Cast IV. 24 ?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Jedná se o přeražbu ze dvou kroužků na hranatou pětilistou růžici. Všechna rozdělovací znaménka sice nejsou čitelná, ale bude to nejspíše ten Cn. 24. Jinak blíže k tomuto v článku JAN CIHLÁŘ – TOMÁŠ JEŘÁBEK: Několik nepopsaných variant pražských grošů Jana Lucemburského a IV. skupina Castelinovy typologie, FOLIA NUMISMATICA 27/1, s. 67-89.
« Poslední úpravu provedl(a) xjert01 v 16. 1. 2017, 19:28. »
Registrovaný uživatel
Diky za tip, clanek nemam ale zkusim najit. 8)
Registrovaný uživatel
Ahoj, chtěl bych se zeptat někde na netu jsem četl článek, že za Jana se razilo pouze cca milion kusů grošů ročně je tomu tak? Děkuji
Registrovaný uživatel
Groše Jana mě zatím moc nezajímaly, ale teď na ně začínám trochu koukat a hned mě napadá taková hodně základní otázka: Proč je vlastně ve jméně IOHANNES první N velké a druhé malé?
Registrovaný uživatel
Protože ve skutečnosti se nejedná o malé a velké N, obě jsou v podstatě velká, jen první je klasické latinské a druhé unciální (kulaté) N.
Registrovaný uživatel
Aha, díky, ale stejně- proč nezvolili jeden druh písma pro obě N?
Registrovaný uživatel
Tak to budeš muset vyvolat ducha toho, kdo to vymyslel a zeptat se ho :) Je to zkrátka taková "fičůrka" :)
Registrovaný uživatel
V pohodě, designová záležitost - proč ne? Diky :)
Registrovaný uživatel
Taky bych to videl na estetickou zalezitost. Za Jana to jeste resili:)...
Registrovaný uživatel
Ahoj mohu požádat o určení. Děkuji

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pokud jsou vsechna rozdelovaci znamenka dva krouzky, pak Cn I.1.
Registrovaný uživatel
Ano vypadá to na kroužky, díky moc
Moderátor
kroužky jsou tam i vidět - ostatní prvky (tvar lva, rubní značka,..) také odpovídají = Cast. I.1
Registrovaný uživatel
Děkuji :-) dá se prosím k této variantě zjistit něco více např. razily je v počátku vlády Jana nebo něco podobného. Děkuji
Registrovaný uživatel
Ikonografie navazuje na grose Vaclava II. Predpoklada se, ze to byla prvni varianta grose Jana. Proto i to Castelinovo oznaceni varianty I.1.
Registrovaný uživatel
Moc děkuji
Registrovaný uživatel
Dobrý den, pomohli by jste mě blíže určit tento groš Jana Lucemburského? Omlouvám se předem za fota, ale bohužel lepší k dispozici nemám. Groš zatím nevlastním. Předem díky.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Nektera rozdelovaci znamenka jsou setrena, ale podle ostatnich charakteristik to bude varianta z pocatku vlady, nejspise Castelin I.1.
Registrovaný uživatel
Zdravicko,

Posledni dobou se mi do rukou dostalo par zajimavych Janu. Myslim, ze tohoto Cast nezna. Mel jsem z nej radost tak se o radost delim. :D

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Moc pekny kus. Gratulace. Castelin sice nezna, ale tato varianta byla publikovana v NL 2010/3.
Registrovaný uživatel
Diky za informaci xjert01. Budu muset prohrabosit NL az je budu mit po ruce. Zda se, ze je tam plno zajimavych clanku.. Jen se ze jeste zeptam na autora clanku?

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 129 130 131 132 133 134 135 136 137 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Jan Lucemburský

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1