Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Chlubírna - exponáty » Jaromír Petřík - Afghánistán 1871 - 1900

Vykupminci.cz
Numisargo

Jaromír Petřík - Afghánistán 1871 - 1900

Moderátoři: Jaromir, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Moderátor
1. Část - "Tygří hlavy" strany 1 - 41
Vzácné položky - str. 7,8,9,11,15

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) Jaromir v 24. 4. 2013, 11:29. »
Moderátor
2. Část - Ručně ražené známky 1880-1890
Známky z nápisem Afghánistán 1891-1900
Na str. 53 je nejlepší položka z celého exponátu - největší dochovaný unikátní arch s 19 ručně raženými známkami

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Krásny a zaujímavý exponát. Mňa by zaujímal, ako sa vlastne človek dostane k takejto špecializácii, lebo to treba uznať, že tigrie hlavy nie sú bežné známky, o ktoré sa filatelista zakopne na každom rohu. Ako a kde sa zrodí rozhodnutie pre takúto špecializáciu.
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Moderátor
Je to delší historie, ale vzniklo to asi takto: Po sesbírání známkových zemí dle FAZZ od Hlinky a Muchy jsem přemýšlel, co dále, zda jít například hlouběji do lokálů, či politického vývoje jednotlivých zemí. Ale to je běh na tak neuvěřitelně dlouhou trať, že jsem se rozhodl pro specializaci na určitý stát.
Hodně jsem si o tom psal s Ikankem. Moc se mi líbila Indie, ale Indii se věnuje hodně sběratelů a mne lákalo něco, co je na okraji zájmu, ale přitom sběratelsky zajímavé. A Afghánistán mne napadl s Ikankem téměř současně. Afghánistán u nás nesbírá nikdo, ve světě pár desítek lidí, navíc u nás žádné materiály tohoto státu nebyly, tak jsem se do toho dal. Ale velkou zásluhu (možná rozhodující) na sehnání těchto materiálů má zase Ikanek, jednak svojí znalostí zahraniční nabídky a zahraničního trhu vůbec a svojí perfektní znalostí Angličtiny, kdy mi pomáhal při komunikaci s aukčními firmami a zahraničními obchodníky.
Též mi Ikanek nemálo poradil i s tvorbou vlastního exponátu, poté s jazykovou korekturou při překladu exponátu do Angličtiny.
Tímto mu chci poděkovat.
Registrovaný uživatel
A Ty umíš číst tu jejich hatmatilku? :roll:
Moderátor
Pár základních výrazů.
Dokáži přečít nominály, letopočty, název Kábul, z dopisů názvy měst Kábul a Peshawar (pro Jallalabad a Taškurghan si musím vzít literaturu)
Moderátor
turtleoverhead napsal
A Ty umíš číst tu jejich hatmatilku? :roll:

Jakou hatmatilku :D , jedná se o verzi arabského písma. V Afghánistánu se mluví převážně dvěma jazyky - Pushto a Dari. Obě z nich používají arabské písmo.
Navíc není třeba to celé přečíst, stačí se naučit rozpoznat několik měst - ono tam ze začátku mnoho pošt ani nebylo. Pro přesnější dataci pak stačí jen znalost arabských číslic (tedy skutečně arabských a ne to co se u nás říká arabské číslice) a tvorby dat a to stačí.

To vše se dá zvládnout do měsíce.
Moderátor
Vím, že se na tlachárně probíralo hodnocení (gratulace)tohoto exponátu z výstavy v Jihlavě. Tento exponát je dle mého opravdu amatérského názoru podhodnocen. Důvod je asi jediný- není tu juryman, který by obsáhl tento stát v tomto období. V exponátu jsou věci, které nikde jinde (doslova!) neuvidíte a jeho vypovídací hodnota je velmi vysoká. Totéž lze říci i o Ikánkově exponátu. Tady u nás průkopnická věc, která čeká na pořádný rozbor a ocenění. ;)
Registrovaný uživatel
Sice tomu vubec nerozumim ale je to fakt pekne. K dokonalosti uz zbyva uz jen dopilovat nejake drobne preklepy a gramaticke veci (namatkou - Eighth issue 1877, standart, because of none of the stamps, after destroying of the printing house) - tedy pokud to pri hodnoceni hraje nejakou roli...
Moderátor
Já teda nevím, já vůbec nerozeznávám jednotlivá "písmenka"! :D Obzvlášť u některých známek vůbec nechápu, jak kdo pozná jaká to je vlastně známka. Občas to vypadá jako že jim spadl papír na zem a pošlapali to botama! :P
Registrovaný uživatel
ikanek napsal
To vše se dá zvládnout do měsíce.

No, jak kdo :roll: :'(
Moderátor
krasny exponat!
_______________
Moderátor
xjert01 napsal
Sice tomu vubec nerozumim ale je to fakt pekne. K dokonalosti uz zbyva uz jen dopilovat nejake drobne preklepy a gramaticke veci (namatkou - Eighth issue 1877, standart, because of none of the stamps, after destroying of the printing house) - tedy pokud to pri hodnoceni hraje nejakou roli...

Bohužel se však překlepům v takovém rozsahu asi nevyhneš. Na hodnocení to vliv nemá - tedy pokud jich tam není mnoho. Viděl jsem na Exponetu exponát nějakého Rusa a ten jich měl v každé větě snad několik. V tomto případě by to asi jury velmi rychle přestavilo bavit to číst.
Moderátor
Pavel_III napsal
Já teda nevím, já vůbec nerozeznávám jednotlivá "písmenka"! :D Obzvlášť u některých známek vůbec nechápu, jak kdo pozná jaká to je vlastně známka. Občas to vypadá jako že jim spadl papír na zem a pošlapali to botama! :P

No, nesmíš zapomenout, že se arabština píše obráceně než jsme my zvyklí - tedy zprava doleva. Většina písmen má několik tvarů, zaleží na tom, zda je samostatně, na začátku, uprostřed či na konci slova. Vypadá to na první pohled, že je to složité, ale při trochu tréninku se to zvládnout dá. Složitější je pak napojování písmen.

A jak se pozná, která známka to zrovna je? Všechny "tygří" hlavy mají v obraze letopočet (napsaný samozřejmě arabskými číslicemi) a nominály. Na velkých tygřích hlavách je nominál uprostřed nad hlavou, na malých je vedle letopočtu. Stačí trošku cviku a identifikace je pak mnohem jednodušší. V případě použitých známek to bývá ještě zkomplikováno tím, že jako znehodnocení se část známky utrhla - obvykle okolo části obsahující slovo Mahsúl (=pošta), a občas to utržení je mnohem větší než by muselo být.
Moderátor
turtleoverhead napsal
ikanek napsal
To vše se dá zvládnout do měsíce.

No, jak kdo :roll: :'(

Fakticky to není tak složité. Arabské číslice těch je 10 jako u nás - otázka jednoho dne, stačí jenom trošku cvičit - třeba si spočítej něco a piš arabskými číslicemi a za 1 hodinu to budeš umět na dost dlouho.

Poštovních úřadů v té době bylo asi 6 - Kábul, Peshawar, Jalalabad, Taškurghan, Kandahar a Herat.

Kábul je identifikovatelný na první pohled díky kombinaci KÁ. Ostatní jsou již složitější, specielně když pisatel psal jako prase a některé důležité součásti písmen nenapsal (např. tři tečky pod písmenem charakterizující P).
Moderátor
Posílám 2 stránky exponátu vylepšené o nové materiály.
Vydání 1872 (považované za nejvzácnější emisi tygřích hlav) je doplněné o kompletní rekonstrukci archu, zveřejněné již v Chlubírně známek (možnost existence celkem 6 takových materiálů).

Vydání 1875 je doplněné o známku černé 1 abasi nahoře vpravo (katalog 400GBP).
Škoda, že z toho dopisu je pouze zadní strana, jinak by měl katalog 750GBP.
A toto jsou celkem běžné známky tygřích hlav.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Bude exponát (předpokládám, že jednorámový) - poštovní provoz v Afghánistánu od srpna 2021 do května 2025? A v něm všech pět prošlých dopisů + některé tajně přenesené balónky/drony do ciziny?
Registrovaný uživatel
Ne dnes bude na výstavy v Asii populární téma:
" Poštovní provoz za první vlády(války) Talibanu 1990 nebo 1996 až 2002/3 "
Tak má Jaromír nebo kdokoliv šanci, jen zaplnit těch 16 listů bude asi fuška :-/
Pro Evropu zase spíše: "Poštovní provoz svobodného Afghanistanu 2002/3 až 2021"
Pro jednotlivé části světa prostě nutně historicko-ideologicky dobově oddělit, jinak by to neprošlo.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Chlubírna - exponáty » Jaromír Petřík - Afghánistán 1871 - 1900

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1