Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Umění - obrazy » Je prodej v aukci výhodný?

Vykupminci.cz
Numisargo

Je prodej v aukci výhodný?

Moderátoři: smith, Wjem.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Neustále se mi zobrazují reklamy na aukční síně s tvrzením, že se jedná o nejvýhodnější formu prodeje neboť je zde zaručena nejvyšší cena. Já s tím nesouhlasím. Tak trochu se zajímám o tvorbu O. Hlavsy a vím, že jeho obrazy v jeho nejoblíbenějším formátu (plátno 65x50cm) se prodávají do 20 tisíc. Když tedy vidím obraz v aukci a vím že strop je 20 k, tak nasadím 16-17k protože už dopředu počítám s 20% provizí. A majitel obrazu taky zaplatí provizi z té nízké částky. Kdyby obraz sám nafotil u sebe doma a hodil na Bazoš za 20k, je na tom přece lépe. Nikdy bych v aukci nic neprodal.
Registrovaný uživatel
Obraz se v aukci prodá za 20k. Kupující zaplatí 24k ale majitel obrazu dostane jenom 16k. Kdyby se na prodeji domluvili bez aukční síně za částku 20k, také každý má o 4k více a jsou spokojeni. Nemám pravdu?
Registrovaný uživatel
Podstatné je čo predávate a v akej hodnote ?
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Může být ale nemusí, v podstatě prodáváte o pár korun víc než druhá nejvyšší nabídky. Už několikrát se mi stalo že jsem koupil za mnohem méně než kolik jsem byl ochoten zaplatit a to jen proto že nikdo druhý nepřihodil. Je to trochu i o náhodě kdo se na aukci sejde.
Registrovaný uživatel
Přesně jak zde bylo již řečeno. Záleží co a v jaké hodnotě. Bude mnoho kupujících, kteří na bazoš nikdy nevlezou, natož, aby tam něco koupili. Ti budou preferovat jistotu a garanci aukční síně. Navíc při soukromém prodeji se připravte na smlouvání, neuskutečněná setkání, náhlý nezájem kupujícího a jiné legrácky, které vás ve finále docela unaví. To, že se obě strany domluví na pro obě strany výhodné ceně je nicméně nesmysl. K tomu musíte mít docela přesnou představu, jaká je tržní cena (ať už z pozice kupujícího nebo prodávajícího) a tu bez aukce nezjistíte. Mimochodem, doposud jsem nepochopil, proc aukční síně uvádějí odhadní cenu bez aukčního poplatku. Respektive, je mi jasné, proč to dělají, ale je to ve své podstatě podvod jak na kupujícícho, tak prodávajícího.
Registrovaný uživatel
Jinak je ještě potřeba počítat s tím, že každá aukční síň má svoji klientelu a podle toho je nutné při prodeji vybírat tu správnou.
Registrovaný uživatel
Nejsem žádný expert, ale vím že v aukcích dosahují některé obrazy rekordních cen, což se o různých "bazoších" určitě říct nedá. Takže bych se asi vždy radši rozhodl pro aukci, kdybych chtěl prodat kvalitní obraz. Ale je to jen můj názor. Někoho může bavit zkoušet prodávat sám.
Registrovaný uživatel
floodland: Když například někdo sbírá regionálního malíře Cínu Jelínka nebo Daňka Sedláčka, tak není přece problém se podívat na výsledky aukcí, za kolik se které obrazy prodávají a potom není problém se domluvit bez aukce...
Registrovaný uživatel
Kalda napsal
Nejsem žádný expert, ale vím že v aukcích dosahují některé obrazy rekordních cen, což se o různých "bazoších" určitě říct nedá. Takže bych se asi vždy radši rozhodl pro aukci, kdybych chtěl prodat kvalitní obraz. Ale je to jen můj názor. Někoho může bavit zkoušet prodávat sám.

Otazkou je, co je to kvalitni obraz. Fixni naklady při prodeji v aukci mohou být tak vysoké, že se to u levnějších autorů nevyplatí. A kde to pak prodat jinde.
Registrovaný uživatel
AdamekPOS napsal
floodland: Když například někdo sbírá regionálního malíře Cínu Jelínka nebo Daňka Sedláčka, tak není přece problém se podívat na výsledky aukcí, za kolik se které obrazy prodávají a potom není problém se domluvit bez aukce...

Což udělá kupujíci samozřejmě taky a proto Vás bude tlačit do slevy. Za "tržní" cenu si to může v té aukci koupit také a bez rizika.
Registrovaný uživatel
Aukce renomovaných aukčních síní mají tu výhodu , že se kolem nich seskupují movití sběratelé , pro které v případě unikátu cena nehraje roli. Třeba nedávno proběhla aukce zajímavé , středověké listiny vztahující se k husitství za vyvolávací cenu čtyř milionů. No a vydražila se i s provizí něco přes sedm miliónů. Zdánlivě je to obrovská cena , ale pro toho , kdo má velké finanční zdroje , má to rád a rozumí tomu je to mimo jiné dobrá investice .Podobné věci se objeví jednou za generaci a na ceně rozhodně neztratí .Navíc se dnes prodávají jako moderní umění hned za našimi hranicemi věci ve stejných a vyšších cenových relacích , které já osobně za umění spíše nepovažuji a kterých autor vytvoří za rok třeba padesát .Je to samozřejmě věc názoru , ale cena třeba této listiny se na rozdíl od věcí ostatních prostě zpochybnit nedá .Nicméně kdyby jste něco takto unikátního prodával kdekoliv jinde , slušného zájemce prostě nenajdete .Takže pokaď máte něco zásadního , Fillu ,Zrzavého , gotickou madonu atd . , je lepší se obrátit na nejlepší aukční síně v Praze Jestli máte něco za pár tisíc , je skoro jedno , jak si prodej zrealizujete.
Registrovaný uživatel
Určitě bych doporučil aukci. Nemusí to být ani Filla, Zrzavý a podobně. Jednou jsem známému pomáhal s prodejem dvou obrazů od Vyleťala. Dal jsem je do aukce, kdy odhadní cena u každého byla cca 50.000,-. Prodaly se dohromady za necelých 600.000,-. To je kouzlo aukce založené na hecu, které dokáže cenu zajímavě vyšroubovat.
« Poslední úpravu provedl(a) Artman v 25. 3. 2019, 21:27. »
Registrovaný uživatel
...samozřejmě nelze doporučit 'aukční síně' typu Obrazy v aukci, kde mají směšné vyvolávačky. Tam je to riziko, že proděláte, dost velké.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Umění - obrazy » Je prodej v aukci výhodný?

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1