Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Ján I. Zápoľský (1526-1540)

Vykupminci.cz
Numisargo

Ján I. Zápoľský (1526-1540)

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Ďakujem za ochotu :-) Nechajme tomu ešte tak týždeň, kým to "vychladne" a potom to môžeme vyhodnotiť.

Možno počas Uhorskej vojny mohla byť aj v tomto situácia špecifická, ale neskôr, v 17. a najmä koncom 18. storočia, odkedy sú zachované početné smernice prcudzie
Registrovaný uživatel
(nechtiac som odklikol nedopísané) ... sa cudzie obeživo jeddnoducho pri prvom kontakte s kráľovským úradom stiahlo z obehu, prípadne, ak ho niekto aj prijal, mal povinnosť odovzdať ho na soľnom alebo tridsiatkovom úrade.

Počkajme, či predsa len niekto ešte niečo zaujímavé nenájde :-)
Moderátor
U mne na dvou denar Zapolskeho (CA 1527 a RA 1529) nijake zamerne poskozeni neeviduji. Doufam, ze vyse uvedena teorie neni zalozena jen na nejakem opotrebeni raznice ci puncu nebo v sobe nezahrnuje pomerne casta falza ci napodobeniny - tam by podobne zavery mohly byt zavadejici.
Registrovaný uživatel
Bádateľ si môže určiť ako úlohu objasnenie čohokoľvek. Otázku, prečo je niečo tak a nie inak si môžeme položiť vždy. Napr. minulú stredu som bol v kostole Spišskej kapituly, kde sa v kaplnke Zápoľskovcov nachádzajú vrchné dosky sargofágov Imricha a Štefana Zápoľskovcov, ktoré neskôr zabudovali do stien ako epitafy.

Na doske Imricha (orezaná fotka), je vlčica v erbe spracovaná klasicky - pozitívny reliéf (na obrázku vľavo dole), kým na Štefanovej doske (na obrázku vpravo dole) je erb spracovaný rovnako, len vlčica a hviezda sú negatívny reliéf (vysekaná do hĺbky). (obrázky som narýchlo stiahol z internetu)

No a teraz môžme špekulovať, že prečo :-)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
sigur napsal
Pohl pri Ľudovítovi uvádza obidva typy, pri Zápoľskom len gotické. Stredov denár je jediný kus s klasickým (kacuro ma za toto ukrižuje :mrgreen: ) "C", čo som kedy videl.

Máš pravdu. Huszár, Unger, Pohl a ani Petách mincovú značku C-M pri denároch Jána Zápoľského neuvádzajú. Včera sa mi podarilo kúpiť si jeden taký denár do zbierky. Zaujímavé, že je z úplne rovnakého razidla ako ten Stredov.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Mojich 8 kusou tiež nepoškodených a čo som našiel na nete je poškodený, ale či to bol zámer, to je otázka.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Vďaka Zuzi, v tomto prípade, tie dva "škrabance" nepresahujú oblasť vymedzenú štítom erbu. Čo by trochu na istý zámer poukazovalo. (Možno to po večeroch robil sám Ferdinand a klial: "Gott strafe Feitam!" :-)
Moderátor
toto od zuziho je dobre uveritelne - zde nemam problem uverit, kor kdybych tech kusu videl hned nekolik, ze se o cilene poskozovani jedna. Jen tezko by neco takoveho mohlo byt nahodne.

k tem vrchnim deskam sarkofagu. zrovna dneska jsem se dival na jeden dokument o Egypte, kde bylo receno, ze casto faraoni vysekali napisy svych predchudcu a ze na to trochu vyzral Ramesse II., tim, ze reliefy zahloubil (melo to i lepsi efekt - obrazy byly na svetle vyraznejsi).

v te souvislosti mne napadlo, ze (pokud predpokladam, ze tam vlcice byla i puvodne), tak ji nekdo poskodil a nasledne oprava vedla k tomu, ze vlcici bylo nutne vysekat znovu - do hloubky.

druha moznost by byla, ze ten sarkofag byl nekoho jineho a tu vlcici si tam nechal dotesat novy majitel :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: (zde ale nevim, do jake miry je to pravdepodobne s ohledem na zbytek obrazu)
Registrovaný uživatel
Také jsem na ten pořad na ČT2 koukal :)
Registrovaný uživatel
Pre sigura. Foto mi poslal maďarský kolega

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Veľmi pekne ďakujem :)
A maďarskému kolegovi gratulujem a úprimne závidím. Mám Ľudovíta II. so značkou N-I, ale ani sa radšej neodvažujem ho sem postnúť. Ak ho porovnám s týmto krásavcom, tak ten môj je teda evidentne dobový fake. Českí kolegovia by sa poskladali od smiechu, lebo namiesto leva tam sú dve húsenice :lol:
Moderátor
ja nechci odvadet pozornost od krasne mince, ale aktualne mi dojem kazi skutecnost, ze mi hrozne a naprosto neodbytne vrta hlavou, na jake casti (a ciho) tela to dotycny fotil a proc :shock: :shock: :shock:
Registrovaný uživatel
Nebudeš tomu veriť, ale tiež sa mi táto otázka mihla hlavou :lol: Ale ďalej by som to radšej neriešil...
Registrovaný uživatel
Dnes na mna vykukol celkom pekny Zapolsky a musim sa priznat, ze ma vazne potesil a nakolko som sa chcel pochvalit odfotil som ho na nocnom stoliku mobilom. Mincova znacka, Madona aj erb su pekne, skoda letopoctu

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Pridám tieto nové prírastky,V-A tento typ tu ešte nebol prezentovaný a I-V.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Zuzi pekne a zaujimave mince. Navyse na zapolskeho pomery v peknom stave. Gratulujem
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Stredo ďakujem,denár V-A je aj opisová varianta, IOANES.R.UNGARIE.
Registrovaný uživatel
Už len dopátrať, ktorej mincovni značka I-V patrí. Veľa zberateľov by si želalo, aby to bola Bratislava. :)
Pohl tu má uvedenú poznámku "Fehlerhafte Prägung" (mylná, chybná razba), akurát nenapísal, čo tým konkrétne myslel.
Jediné, čo ma napadá je, že by to teoreticky mohlo byť L-V s trochu nevydareným "L", čo som už veľakrát videl pri Ľudovítovi II. na denároch so značkou L-K.
Registrovaný uživatel
Tak mi to vŕta v hlave...
Na posmrtných razbách (1526, 1527) je prvé písmenko L odkazom na Ľudovíta a druhé je skratka mincovne: L-K, L-N a aj L-V.
Takže, čo som pred chvíľou napísal, by pri Jánovi nedávalo zmysel. Skôr by som povedal, že keď vo Vyšegráde začali raziť pre Jána, tak len zmenili L na I a vybavené. Takže I-V by mohol byť Vyšegrád... :roll:
Registrovaný uživatel
Sedí to ako riť na šerbel!

Višegrádska mincovňa používala za vlády Ľudovíta II. od roku 1520 značku A-V resp. V-A. V rokoch 1524-1526 používala značku L-V resp. V-L a opäť sa vyskytla aj V-A alebo V- . No a potom po obsadení mincovne Jánom Zápoľským nasleduje v rokoch 1527-1529 "diera", keď sa buď mince nerazili alebo je značka neznáma. Až neskôr v roku 1529 sa objavuje opätovne značka V-A.

Pokiaľ razba v mincovni vo Višegráde fungovala nepretržite aj po obsadení Jánom Zápoľským, tak práve mincová značka I-V z rokov 1527-1529 presne zapadá do tejto skladačky a určite nie ako chyborazba. Ako hovoríš mohla znamenať buď skratku IOHANNES - VISEGRAD alebo meno neznámeho mincmajstra.
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Človeče, kukám, že Višegrád sa píše s "i"... :oops:
Registrovaný uživatel
sigur napsal
Človeče, kukám, že Višegrád sa píše s "i"... :oops:

Áno, tento názov vyžaduje malé jazykovedné okienko. Záleží, ktorý názov mesta použiješ. Buď slovenský Vyšehrad alebo maďarský Višegrád. Tak ja som použil maďarský Višegrád a ty taký hybrid. :D
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
sigur napsal
...aby to bola Bratislava...


Tipoval som, že Hlinka (Bratislavská mincovňa) túto značku (podobne ako väčšinu, kde je "I") má zaručene pod Bratislavou. A na moje prekvapenie...nemá. :)
Registrovaný uživatel
Fidzi napsal
...taký hybrid...


...no skôr taký "spičenec" :lol:

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... > »

Sběratel.com » Uherské mince » Ján I. Zápoľský (1526-1540)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1