Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Joachimsthaler Groschen - Tolary

Vykupminci.cz
Numisargo

Joachimsthaler Groschen - Tolary

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
naši historii mám rád, teda kromě té zku*vené 400 leté nadvlády té rakouské pyskaté rodiny ....
Registrovaný uživatel
Osobně taky nemusím Habsburky. Zvlášť po roce 1627. Ale jednou už tomu tak v našich dějinách je, tak to tak berme. I s jejich ražbami. Kacuro, myslím, že takhle nas..nej by mohl být oprávněně třeba Přemysl Otakar II. po podrobení se před Vídní r.1276. Fakticky habsburskou monarchii zformoval už Ferdinand I. A ten razil i naše milovaný groše...Ale myslím, že bys měl nadávat i na chování českého panstva, který mu to svými postoji značně ulehčilo. Ten věčný rozpor mezi katolíky a utrakvisty...Vzpomeň: po porážce stavovského odboje r.1547 došlo k úpravě pražského groše a následně ho Ferdinand, využívaje pozice vítěze, definitivně odpískal....:(
Registrovaný uživatel
ano, tato část naší historie bohužel není mou oblíbenou a přestože sbírám PG, tak Ferdinanda už nesbírám z důvodů mých antipatií vůči oné nenáviděné rodině :twisted:
Registrovaný uživatel
To turtleoverhead: pošli prosím foto na trinitr@volny.cz Díky
Registrovaný uživatel
Aspoň zbude víc na nás, komu to tak nevadí :).Né, je škoda, že na to takhle nahlížíš. Ten groš byl především potřebný v peněžním styku obyčejných lidí. Habsburkové asi většinou měli v ruce dukáty a tolary. Když už za ně neplatil komorník. Groš i ve Ferdinandově době, a zvlášť v ní, byl chápán jako kus svébytnosti našich zemí. Šlechta za ním stála a bránila se přílivu cizích, obzvlášť říšských mincí. Při vytváření společného česko-rakouského měnového systému se Ferdinandovi moc do krámu nehodil. On se snažil sjednotit měnový systém na území celé říše a to v podobě krejcarového systému. Ten byl kodifikován pro rak. země r. 1524, atd. A byť široký pražský groš, jak se tehdy říkalo, odpovídal tříktejcaru, krejcar to nebyl...Tak to třeba zkus brát jako něco v té době specificky českého. Jakýsi předmět českého vzdoru proti Ferdinandovu centralizmu :). Vždyť jsou to krásný stříbrňáky....:)
« Poslední úpravu provedl(a) Merkl v 31. 3. 2009, 12:01. »
Registrovaný uživatel
ne ne ne, sbírám jen mince do r. 1526, habsburk mi nesmí do baráku, jednou je na něm jeho jméno, tak ho doma nechci :D
Registrovaný uživatel
rod habsburký konečně zavedl v Čechách řád a pořádek... vivat austriae imperator... muhehehe :D :D :D :D
Registrovaný uživatel
souhlas s kekulem... Cesky clovek potrebuje prisnost. Ted si par let vladne Cech sam, bez protektoratu vetsi rise (jedno jestli Rakouska, Nemecka nebo Ruska) a jak to tu vypada???;-) A grose jsou cim dal drazsi:-/ ...:-D
Moderátor
Vy tomu teda dávate... ;) ale v podstate s vami súhlasím. Len prehadzujem na slovenské pomery. Sorry za zaspamovanie... 8)
Registrovaný uživatel
právě proto, že jsme byli tolik posledních století pod jhem, se teď neumíme postarat sami o sebe, za to můžou právě ti zasra*i rakouský ... :D
Moderátor
Nehádaj sa s dospelými. :P
Registrovaný uživatel
Archypov napsal
Nehádaj sa s dospelými. :P


nedělej do mě, nebo rozsekám toho leopolda, co tu mám z nálezu :twisted:
Registrovaný uživatel
jen do nej, do pyskore:-D
Moderátor
Vymláť z neho dušu, z rakušáka jedného. Alebo... pošli ho mne ak sa na jeho skon nemôžeš pozerať. ;)
Registrovaný uživatel
to by se vám líbilo, nic se ničit nebude, v podstatě už není můj, je přislíbený na výměnu :P
Registrovaný uživatel
Pokud je z Prahy tak ho vrať kam patří :D
Registrovaný uživatel
vladnul sice dlouho, ale byl mekej; jak na Turky, co mu ostrelovali Viden, tak na Cechy... Na Cechy nejvic platili Ferdinandi... i kdyz ten prvni ma u me vroubek zrusenim grose... ale Cechy dal v ramci moznosti do late. Takovej Ferda druhej, to byl teprve kabrnak:-D No a nutno poznamenat, ze pred jeho bravurnim nastupem to byli zas Cesi, co na dalsich 30 let rozvratili Evropu;-)
Registrovaný uživatel
Není nad šílenou aukci(i když mince vzácná je)...
http://aukce.atlas.cz/item590255867_3_krejcar_1650_jachymov_freistein_rrr.html
Registrovaný uživatel
vassilij,Dracek: na kolik typujete tohle:
http://www.lhs-numismatik.com/d/catalog/coin.cfm?origin=catalog103&vidmuenz=365
Registrovaný uživatel
Těžko říct - škoda nedoraženého portrétu - půjdeš do něj ?
Registrovaný uživatel
musel bych ho vidět a ještě před tím zas něco pustit...
Registrovaný uživatel
To Denarius: poslal jsem mail.
Registrovaný uživatel
cena bude úměrně tomu, kolik tam našinců vyrazí....ale je fakt "bombovej" :D
Registrovaný uživatel
To Dracek: bohužel nejde jen o našince - tohle sbírá i hodně Rakušáků a Němců - berou monarchii jako celek a někdy mi přijde, že dokonce mají české mince radši.
Registrovaný uživatel
kekule napsal
rod habsburký konečně zavedl v Čechách řád a pořádek... vivat austriae imperator... muhehehe :D :D :D :D


Konečne niekdo aj zdomácich ti kacurko povedal aká je realita. :mrgreen:

:mrgreen:

a húfne sa pridávajú ďalší :roll: :mrgreen: :mrgreen:

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 >

Sběratel.com » Pražské groše » Joachimsthaler Groschen - Tolary

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1