Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Karel IV a Ferdinand I

Vykupminci.cz
Numisargo

Karel IV a Ferdinand I

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den, dokázal by mi někdo říci něco bližšího o těchto groších? Popř. určit jejich cenu? Předem děkuji za odpovědi




« Poslední úpravu provedl(a) gamboman v 5. 7. 2009, 14:30. »
Registrovaný uživatel
Obrázek vložený uživatelemObrázek vložený uživatelemObrázek vložený uživatelemObrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Něco bližšího ano cenu já však ne ;),Takže ten stříbrnější(na obrázku) je groš Karla IV,ten žlutější je pražský groš Ferdinanda I,ryzost stříbra u Karla IV by se měla pohybovat kolem 795/1000 a ryzost u groše Ferdinanda I už jenom okolo 422/1000.Jenom moje typovačka na ceny je u Karla IV kolem 800-1000kč a u Ferdinanda I 2500-3000kč, ale to je jenom můj typ přesné zhodnocení nechám na odbornících.
« Poslední úpravu provedl(a) Honza22 v 5. 7. 2009, 16:52. »
Registrovaný uživatel
Omlouvám se neuvědomil jsem si, že už víte od jakého panovníka to je :P, a toho Ferdu jsem možná přecenil.
« Poslední úpravu provedl(a) Honza22 v 5. 7. 2009, 17:04. »
Registrovaný uživatel
Karel cca 900Kč(slušný), Ferda cca 800-1200Kč(bohužel bídný stav)
Registrovaný uživatel
To jsem si teda myslel, že Karel je vzácnější...a myslim si, že je i v celkem slušnym stavu. Čekal bych částku tak alespoň kolem 2000 - 3000 tisíc.
Moderátor
Ten Karel je skutočne v oveľa lepšom stave, aby stál "len" 900,-Kč. Ja by som ho tiež počítal tak okolo 2000, možno vyššie.
Registrovaný uživatel
gamboman napsal
To jsem si teda myslel, že Karel je vzácnější...a myslim si, že je i v celkem slušnym stavu. Čekal bych částku tak alespoň kolem 2000 - 3000 tisíc.

takové sci-fi ne ani na aukru... :mrgreen:
není sice špatný, ale do krásného má ještě daleko ;)
(pokud to není zrovna vzácná varianta...)
Moderátor
Sci-fi? Pozri sa Draku za aké ceny idú na Aukre mince. Tento karel je pekný, ak by som ho chcel kúpiť, dva litre by som za neho určite dal a viem že tu nie som jediný.
Registrovaný uživatel
Já bohužel nepoznám, jestli je zrovna tenhle kousek něčím unikátní nebo není. Kdyby mi někdo dokázal říct k mincím něco bližšího, tak budu jenom rád...
Registrovaný uživatel
Archypov: Neboj aukro sleduji, ale podívej se dobře, jak špatně doražené a celkově ne nejlépe zachovalé jsou vnější opisy. Nevtdím, že když ho někdo bude chtít, nedá se za něj třeba i 1200Kč, ale 2000,- by za něj mohl dát leda tak blázen, který chce něco hned koupit za každou cenu(pokud to není nějaký lepší typ, ale dle aversu typuji na III.). Já jsem prostě pro kvalitu(i za ceny příplatku a nejsem myslím sám), ale musí tomu odpovídat stav mince...
Registrovaný uživatel
Souhlasím s Archym. Tek Karel je celkem zachovalý a určitě dobře prodejný. Ferda je hodně opotřebovaný i když pěkná varianta ocasu, ale žádná sláva. A koruna je hodně otřelá. Já bych do něj ani nešel. Ten Karel je ale dost dobrý.
Registrovaný uživatel
Na aukru je to všechno jen otázka momentální nabídky a potávky,když by byl od korunky nad 900,- kč by se v této okurkové sezóně třeba ani nevyšplhal,ale najít se tam jen dva zájemci o tento konkrétní typ,cena by šla i k těm 2000,- kč.
Jinak souhlasím,že ten Kája je pěkněj kousek,ale varianta to až tak vzácná zase není .
Moderátor
Dracek napsal
Archypov: Neboj aukro sleduji, ale podívej se dobře, jak špatně doražené a celkově ne nejlépe zachovalé jsou vnější opisy. Nevtdím, že když ho někdo bude chtít, nedá se za něj třeba i 1200Kč, ale 2000,- by za něj mohl dát leda tak blázen, který chce něco hned koupit za každou cenu(pokud to není nějaký lepší typ, ale dle aversu typuji na III.). Já jsem prostě pro kvalitu(i za ceny příplatku a nejsem myslím sám), ale musí tomu odpovídat stav mince...


Ale no tak drahý priateľ... aj ja som za kvalitu a preto aj prihodím viacej, no a táto minca o tom presne je. Je to pekná a kvalitná razba, oveľa krajšia ako mnohé iné na rôznych serveroch ponúkané. Čo sa ti na tejto minci nepáči? Rarita nie je, ale no a čo? Je to pekná razba, veľmi pekne dorazená (aj keď 100% samozrejme nie, ale ktorý groš je, že áno?). Mne sa tá minca páči, osobne by som za ňu tých 2000,-Kč dal a to minimálne. Asi by som dal aj viac. A vôbec to teda nie je typ III. ako uvádzaš, to by tá cena v tejto zachovalosti bola minimálne trojnásobná. Podľa mňa ide o II. a / 3. Dá sa polemizovať, možno aj II. a / 2, ale písmeno R v GRATIA sa mi viac hodí na ten subvariant 3.
Minca je pekná, dal by som viac ako deväť stoviek. ;)
Moderátor
Mezi GRATIA a REX by u typu II. mela byt lilie, neni vyrazena obracene?
Registrovaný uživatel
Archypov napsal
Dracek napsal
Archypov: Neboj aukro sleduji, ale podívej se dobře, jak špatně doražené a celkově ne nejlépe zachovalé jsou vnější opisy. Nevtdím, že když ho někdo bude chtít, nedá se za něj třeba i 1200Kč, ale 2000,- by za něj mohl dát leda tak blázen, který chce něco hned koupit za každou cenu(pokud to není nějaký lepší typ, ale dle aversu typuji na III.). Já jsem prostě pro kvalitu(i za ceny příplatku a nejsem myslím sám), ale musí tomu odpovídat stav mince...


Ale no tak drahý priateľ... aj ja som za kvalitu a preto aj prihodím viacej, no a táto minca o tom presne je. Je to pekná a kvalitná razba, oveľa krajšia ako mnohé iné na rôznych serveroch ponúkané. Čo sa ti na tejto minci nepáči? Rarita nie je, ale no a čo? Je to pekná razba, veľmi pekne dorazená (aj keď 100% samozrejme nie, ale ktorý groš je, že áno?). Mne sa tá minca páči, osobne by som za ňu tých 2000,-Kč dal a to minimálne. Asi by som dal aj viac. A vôbec to teda nie je typ III. ako uvádzaš, to by tá cena v tejto zachovalosti bola minimálne trojnásobná. Podľa mňa ide o II. a / 3. Dá sa polemizovať, možno aj II. a / 2, ale písmeno R v GRATIA sa mi viac hodí na ten subvariant 3.
Minca je pekná, dal by som viac ako deväť stoviek. ;)


Co se mi na minci „nelíbí“ jsem už napsal(čti příště pomalu a pořádně). Tato mince tedy není vůbec o tom, co jsem měl na mysli, když jsem psal, že za kvalitu jsem si ochoten připlatit - kvalita vypadá trochu jinak(nevím, třeba je to v zahraničí/Slovensko/ jinak, ale minimálně v západní Evropě jsou na stav myslím ještě přísnější než já). To, že na aukru a jinde jsou často nabízeny mince spíše ve stavu trosky než mince, ještě neopravňuje nadhodnocovat stav mince která sice není stavem špatná, ale ani nijak výjmečně moc pěkná, aby to opravňovalo ji přeceňovat. To, že to není rarita mi ale vůbec nevadí neb do sbírky si dám klidně jako ukázku i nejběžnější typ či variantu, ale v co nejlepším stavu zachovalosti!!!
Co se týče určení, typ jsem psal od oka(nebyl jsem doma u své knihovny), ale pamatuji si, že typ III. dle Pinty(1999) je s korunou zcela bez perel. Vezmu-li si jej nyní k ruce, tak se jedná dle aversu o typ Pinta III.a/1 ražený v letech asi letech 1350-55, revers by také odpovídal, akorát mi připadá, že lev má na konci ocasu asi značku kroužek či prstýnek, který je u starších ražeb(pokud ten útvar nad ocasem nevznikl dvourázem či úhozem).
Pokud jsi ochoten dát za minci tyto nesmyslné peníze, je to tvoje věc(či problém) a vůbec se již potom nedivím, jak se běžně zachovalé(někdy i mizerně zachovalé) mince můžou na aukru někdy nesmyslně prodat… 8)
Registrovaný uživatel
Pinta...
Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Jeden urcujete podle Pinty a druhy podle Hany...
Moderátor
Kucera má pravdu, ja som išiel podľa Hánu.
To Dracek: Ja sa tu s tebou nemusím hádať o zachovalosti mince, ani nebudem. Nepotrebujem čítať pomaly tvoje riadky, ešte mi to trochu páli na to, aby som vedel pochopiť čo čítam. Pokiaľ ma ty považuješ za dementa, v pohode. Tvoje narážky na zachovalosť, resp. na posudzovanie zachovalosti na Slovensku a v Západnej Európe považujem za nemiestne a ak si naozaj rýpal, tak si ma nevytočil, ale prišlo mi to ľúto. Čo sa týka toho Aukra, vieš predsa sám že sa tam predávajú dokonca rarity na základe zachovalosti a nie na základe nízkeho výskytu konkrétneho variantu. A že by tie "rarity" boli až také pekné... táto minca je oveľa krajšia.
Hádať sa tu s tebou nebudem, nemám na to ani čas, ani náladu. My dvaja o sebe nemáme príliš vysokú mienku a nebudeme súhlasiť so svojimi názormi, teda ty s mojimi určite nie; preto sa nebudem púšťať do žabomyších prestreliek o zachovalosti mince. Určite nie s tebou, pochádzaš predsa z Čiech a to je miesto odkiaľ groše pochádzajú, navyše si už západoeurópan, nemôžem a nechcem sa ti rovnať, preto skladám zbrane a nereagujem na teba.
To gamboman: Ten Karel je pekný, určite by stál viac ako deväť stoviek. Skúsený zberateľ by ho isto drahšie nekúpil, ale nájde sa kopa šlendriánov (vrátane mňa) ktorí by dali rozhodne viac. Tak nech sa darí. ;)
Registrovaný uživatel
Já děkuju všem co si udělali trochu času na to, aby odpověděli člověku, který se v mincích moc nevyzná. Ta cena mě zajímala jen orientačne a určitě nechci, aby jste se tady kvůli tomu hádali. Pro mě mají ty mince cenu úplně jinou než nějaký dva tisíce korun...tim chci říct, že se je ani nebudu snažit prodat. Jen jsem prostě chtěl vědět trochu něco víc z historickýho hlediska a taky Vám odborníkům mince ukázat :-)...co kdyby náhodou někdo objevil nějaký raritní znak... Ale každopádně jsem za ně rád, i kdyby byly úplně běžný a obyčejný.
Registrovaný uživatel
Mám ještě jeden dotaz...kolega v práci mi řekl, že se u Karla jedná nejspíše o falsum. Na pravém okraji mince je vidět, jak se stříbrná vrstva odlupuje. Je to vidět na první fotce se stranou lva. Nedokážete to někdo posoudit???
Registrovaný uživatel
je pravý, na okraji je jen vidět "chemická reakce" materiálu (slitiny stříbra a mědi) během století v agresivní zemi...
Registrovaný uživatel
... předběhl jsi mě.... :lol: ... ten grošík je pravý...
Registrovaný uživatel
mě osobně se ten Karel také líbí, i když 2 tis, bych za něj asi nedal, to by záleželo na momentálním rozpoložení ... nicméně jsi mě Draku dost překvapil, jednak tím, jak ses navezl do Archyho a jednak tím, jak si ten pěkný PG pohanil, když si vezmu, že u každého PG na aukru nešetříš eRkama (RR) u kusů, které jsou v podstatě běžné, tak si nejsem jist tím, zda PG vůbec rozumíš ;)
Registrovaný uživatel
Kacuro: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Pražské groše » Karel IV a Ferdinand I

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1