Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Umění - obrazy » Karel Javůrek

Vykupminci.cz
Numisargo

Karel Javůrek

Moderátoři: smith, Wjem.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den, v jedné galerii mám zamluvený obraz od tohoto autora. Chci se Vás prosím zeptat, zda je cena 5500kč reálná a zda nepřeplatím. Děkuji
Jinak je na plátně o rozměrech 35*26cm

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
tak neco jste uz asi usmlouval, takze moc dolu to nedostanete. ja bych to videl okolo 4-5 tisic. Ale nejak uzasna vec to zrovna neni.
Registrovaný uživatel
floodland napsal
tak neco jste uz asi usmlouval, takze moc dolu to nedostanete. ja bych to videl okolo 4-5 tisic. Ale nejak uzasna vec to zrovna neni.


Máte pravdu, usmlouval jsem 1000kč..
Osobně si myslím, že za ty peníze je to přijatelné, jen jsem se chtěl zeptat na názor ostatních.
Ale děkuji za názor..
Registrovaný uživatel
Lísteček z javoru se nakreslí lehce. Obraz se namaluje těžce.
Registrovaný uživatel
jazzdr napsal
Lísteček z javoru se nakreslí lehce. Obraz se namaluje těžce.


To máte pravdu. Zdá se Vám, že autorem není Javůrek?
Registrovaný uživatel
Nejsem sběratelem Javůrka ani historických obrazů. Vámi připojená fotografie obrazu je ve velmi špatném rozlišení. Ale přes to je patrná nízká malířská kvalita obrazu (který nemá charakter skici). Také mě zaráží motiv. Javůrek prý byl mimořádně sečtělý a maloval vlastenecké historické výjevy, hlavně z doby husitské. Ale co to je vlastně na obraze za scénu a za lidi? Jaké mají kostýmy? Ten co drží cep (snad to je cep) nevypadá jako husita, spíš jako Turek.
Registrovaný uživatel
Přiznám se, že jsem si Karla Javůrka musela vygůglit, protože historizující malba není můj šálek kávy, ale plně souhlasím s jazzdrem. Neinvestovala bych do toho.
Registrovaný uživatel
Myslím, že to Javůrek je, protože ty dobové kostýmy jsou přesné, nejde však o husity, ale o tzv. selské války, které probíhaly na území dnešního Německa. Turek na obraze vyobrazen žádný není.
Adalbert
Registrovaný uživatel
Adalbert napsal
Myslím, že to Javůrek je, protože ty dobové kostýmy jsou přesné, nejde však o husity, ale o tzv. selské války, které probíhaly na území dnešního Německa. Turek na obraze vyobrazen žádný není.
Adalbert


Proč ne, viz dobové kostýmy z konce 15.století

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Nevím jak jste to myslel, ale v době husitů se takové oblečení u nás nenosilo. Móda se dříve šířila mnohem pomaleji než dnes. Husité byli mírně řečeno velmi konzervativní a tvrdošíjně setrvávali v gotice, kdežto na Vašich ilustracích je renesance.
Adalbert
Registrovaný uživatel
Také jsem si Karla Javůrka musel najít na wiki, ale jestli tento pán maloval
toto
Obrázek vložený uživatelem

i pak toto :roll:
Obrázek vložený uživatelem

pak já jsem princezna Zlatovláska
Registrovaný uživatel
Adalbert napsal
Nevím jak jste to myslel, ale v době husitů se takové oblečení u nás nenosilo. Móda se dříve šířila mnohem pomaleji než dnes. Husité byli mírně řečeno velmi konzervativní a tvrdošíjně setrvávali v gotice, kdežto na Vašich ilustracích je renesance.
Adalbert


Já jsem proti Vašim selským válkám na území dnešního Německa, známé jako Německá selská válka (1524-1526), vůbec nic nenamítal, na husity jsem už vůbec nepomyslel a malíř mohl malovat nějaké jemu známé selské povstání také v Čechách...

https://cs.wikipedia.org/wiki/N%C4%9Bmeck%C3%A1_selsk%C3%A1_v%C3%A1lka

Když už jsme u těch povstání, tak:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Selsk%C3%A9_povst%C3%A1n%C3%AD

Bohužel zmińovaný odkaz na dobový kroj z konce 15. století již nedokáži najít a tak připojím web link jiný, myslím, že také velmi zajímavý :)

http://www.feudum.eu/search.php?rstext=all-phpRS-all&rstema=1

Možná tam někdo dokáže najít ten nejvíce odpovídající dobový oblek ;)
Registrovaný uživatel
tak ono jde spíš o kvalitu malby, a tam by dohadům pomohly lepší fotky vč. detailů... páč to, co je tady nahoře, to je fakt nepřesvědčivé
Registrovaný uživatel
Kolemjdouci napsal
tak ono jde spíš o kvalitu malby, a tam by dohadům pomohly lepší fotky vč. detailů... páč to, co je tady nahoře, to je fakt nepřesvědčivé



Pochopil jsem dobře, že píšete o obrazu z prvého příspěvku? Tam je podle mne ee už i ten lísteček, nechtěl bych to ani zdarma.

Pokud jste měla na mysli ukázky v mém příspěvku, tak ty jsou obě na wiki ve velkém rozlišení.
První je takový popisný, ale určitě neurazí, chápal bych že taková díla se měšťanům líbila. Pokud by ovšem byl K.Javůrek opravdu autorem toho druhého, tak nechápu nadšení z něj. Podívejte na všechny ženské postavy, to je děs. Například té prsatce-obryni roste hlava z ramene, další dvě jsou holky nejen krev a mlíko, ale navrch klonované Rambem a ta "palička" úplně vlevo vypadá, že jí transplantovali nohy místo rukou. :roll:
Registrovaný uživatel
packa napsal
Kolemjdouci napsal
tak ono jde spíš o kvalitu malby, a tam by dohadům pomohly lepší fotky vč. detailů... páč to, co je tady nahoře, to je fakt nepřesvědčivé



Pochopil jsem dobře, že píšete o obrazu z prvého příspěvku? Tam je podle mne ee už i ten lísteček, nechtěl bych to ani zdarma.

Pokud jste měla na mysli ukázky v mém příspěvku, tak ty jsou obě na wiki ve velkém rozlišení.
První je takový popisný, ale určitě neurazí, chápal bych že taková díla se měšťanům líbila. Pokud by ovšem byl K.Javůrek opravdu autorem toho druhého, tak nechápu nadšení z něj. Podívejte na všechny ženské postavy, to je děs. Například té prsatce-obryni roste hlava z ramene, další dvě jsou holky nejen krev a mlíko, ale navrch klonované Rambem a ta "palička" úplně vlevo vypadá, že jí transplantovali nohy místo rukou. :roll:


Tak jasně, že jsem myslela ten úvodní obrázek :D
Moderátor
Kouknul jsem na to, co je o Javůrkovi ve Wiki, včetně ukázek, a můj názor je, že jak ta malba těch dvou zbrojnošů, tak i ten obraz "Žižkova smrt", co sem dal kolega Packa jsou dobová, dosti neumělá falza.

Konec konců tomu napovídá i závěrečné sdělení ve Wiki:

"Lpěním na osvědčeném stylu a neochotou přijímat nové směry se sám Javůrek počátkem 20. století stal symbolem a ilustrací minulých dob.[7][13] Přesto byl až do konce života jedním z nejpopulárnějších umělců,[8] jeho obrazy snadno nacházely ochotné kupce[3] a byly reprodukovány v časopisech (např. Světozor nebo Zlatá Praha)."

Neboli, pokud "jeho obrazy snadno nacházely ochotné kupce", tak určitě lákaly falzifikátory...
Registrovaný uživatel
Já vidím velký rozdíl mezi Zbrojnoši a Žižkovou smrtí. Jestli je Žižkova smrt falzum, tak by měla vrátit diplom nejen Mgr. Valentina Yagodka, ale i její oponenti:
https://is.muni.cz/th/y2ya7/Karel_Javurek.pdf
Ale zveřejnění Zbrojnošů (ze selské války?) vyvolalo zájem o Karla Javůrka a snad nám i rozšířilo obzor. Díky za to!
Moderátor
jazzdr napsal
Já vidím velký rozdíl mezi Zbrojnoši a Žižkovou smrtí. Jestli je Žižkova smrt falzum, tak by měla vrátit diplom nejen Mgr. Valentina Yagodka, ale i její oponenti:
https://is.muni.cz/th/y2ya7/Karel_Javurek.pdf
Ale zveřejnění Zbrojnošů (ze selské války?) vyvolalo zájem o Karla Javůrka a snad nám i rozšířilo obzor. Díky za to!


Autorka dotyčné dílko, řekl bych eufemisticky popisuje takto:
"Smrt Jana Žižky z Trocnova, před 1900 [30] má volnější rukopis. Již není tolik uhlazená"... No, já bych byl příkřejší :)
Registrovaný uživatel
no taky bych chtel mit v 85 tak volny rukopis. Ja si proste myslim, ze ti turci co se tu o nich bavime, jsou pozdni prace.
Moderátor
Adalbert napsal
Nevím jak jste to myslel, ale v době husitů se takové oblečení u nás nenosilo. Móda se dříve šířila mnohem pomaleji než dnes. Husité byli mírně řečeno velmi konzervativní a tvrdošíjně setrvávali v gotice, kdežto na Vašich ilustracích je renesance.
Adalbert

Hlavně na tom obrázku jsou "lepší lidi" a ne oblečení sedláků.
Cep byla poměrně oblíbená zbraň už v době předhusitské. Části jednoho jsme našli i na hradě v Lelekovicích (dobyt asi roku 1401) a je zmíněn například i v "Pašijích šlapanických loupežníků" z téže doby a z téže války moravských markrabat. Zkrátka, bylo to takové pěkné zařízení jak někoho bacit po hlavě (a shodit z koně nebo žebříku) na vzdálenost delší ruky.
« Poslední úpravu provedl(a) Pavel_III v 17. 2. 2019, 0:52. »
Registrovaný uživatel
jazzdr napsal
Já vidím velký rozdíl mezi Zbrojnoši a Žižkovou smrtí. Jestli je Žižkova smrt falzum, tak by měla vrátit diplom nejen Mgr. Valentina Yagodka, ale i její oponenti:
https://is.muni.cz/th/y2ya7/Karel_Javurek.pdf


Mrkla jsem se na zmíněnou diplomku a obávám se, že ke zde diskutovanému tématu nemá co říct. Autorka tam výslovně uvádí, že se nezabývá pravostí Javůrkových obrazů, se kterými se (pravděpodobně kromě "portrétů Rohanů" na Sychrově pouze zprostředkovaně) setkala. Práce navíc neobsahuje kritické zhodnocení Javůrkovy tvorby ani se nezabývá katalogizací jeho děl. Jak vedoucí práce, tak především oponent, měli k té práci řadu oprávněných výhrad. Dneska ale zřejmě obhájí každý... tudy cesta k diskutovanému Javůrkovi nepovede.
Nějak mám pocit, že zadavatel se odmlčel, takže asi už zakoupil. Pokud ano, mohl by tady nám, maně plkajícím, sem hodit kvalitnější fotku plus nějaké detaily? Čistě jenom pro udržení bohulibé konverzace?
« Poslední úpravu provedl(a) Kolemjdouci v 17. 2. 2019, 7:07. »
Moderátor
floodland napsal
no taky bych chtel mit v 85 tak volny rukopis. Ja si proste myslim, ze ti turci co se tu o nich bavime, jsou pozdni prace.


Jak jste přišel na to, že ten obraz namaloval Javůrek v 85 letech?

Autorka magisterské práce přebírá pouze údaj z Wikimedie (sic!), že byl vytvořen před, zdůrazňuji, před r. 1900. Přesnější dataci však uvádí Galerie Hlavního města Prahy - 1850. Jestli ovšem daný obraz vlastní není jisté...
http://ghmp.cz/online-sbirky/detail/CZK:US.M-892/?rts=1

Husitskou dobou se Javůrek výtvarně zaobíral ve 40tých a 50tých letech, pak byl částí veřejnosti (německé) hodně kritizován a zaměřil se na jiná historická témata...

Neboli, trvám na svém názoru, že jde o paskvil, který nemá s Javůrkem nic společného.
Registrovaný uživatel
vychazel jsem z udaje z Wiki. Pokud je to opravdu 1850, tak pak je to o necem jinem.
Moderátor
Je zajímavé, že jeden z Javůrkových husitských obrazů z r. 1850, zmiňovaný i ve výše uvedené magisterské práci, se před nedávnem objevil i na Aukro:

https://aukro.cz/karel-javurek-galerijni-obraz-6938859353

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

A teď je tam na Aukro opět:
https://aukro.cz/karel-javurek-galerijni-obraz-6943211920
« Poslední úpravu provedl(a) Wjem v 17. 2. 2019, 14:23. »
Registrovaný uživatel
Většina z Vás jste obraz zkritizovali, ač jste si nejdříve Karla Javůrka museli vygooglit a přečíst si ho něm ve wiki.
Další fotky tu k posouzení neposkytnu.
Hezký den.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Umění - obrazy » Karel Javůrek

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1