Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Karol I. Róbert z Anjou (1307–1342)

Vykupminci.cz
Numisargo

Karol I. Róbert z Anjou (1307–1342)

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
To úplne stačí. Díky :)
Registrovaný uživatel
Fajnová a vzácna vec :) Ja mám len so značkou V-B a toto vidím skutočne prvýkrát. Tak ešte zožeň denár a máš pekné kombo.
Niekde som čítal, že tá značka predstavuje kyjak, palcát, budzogáň.
Registrovaný uživatel
Dík Sigur. Tak ešte dávam dve mne známe varianty denára: bez budzogáňa na averze a s jedným budzogáňom :-)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
prvý uhorský groš, najstaršia minca z Kremnice?
priemer 23mm, váha 1,73g, dobovo okrájaný, viditelná časť opisu I*GRACIA*+ (+KARVLVS*DEI*GRACIA*) na averze a SI*REGIS*Vn (GROSI-REGIS-VnGARIE) na reverze, variant so značkou "K" s krúžkami, potešila ma aj patina

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tak toto je skutočná raritka. Gratulujem.
Registrovaný uživatel
sú len 3 známe kusy, pričom toto je varianta s "K" a s vystretou nohou leva
Registrovaný uživatel
Gratulujem saracén, veľmi vzácna vec. Takže toto by mal byť 4 známi kus nie?
Registrovaný uživatel
vďaka, pátral som všade a nikde nič - len vyobrazenia v katalógoch, M. Budaj uvádza 3 známe kusy v maďarských zbierkach (resp. jedna aukcia), pričom dosť zásadne mení tento groš aj názor o tom, že to boli najťažšie groše, keďže tento je dosť tenký a ľahký (aj keď je okrájaný), šírkou však zaujímavý je, lebo teraz má 23mm a pred okrájaním musel mať min. 28mm

BUDAJ, M.: Počiatky razby grošov v Uhorsku a kremnická mincovňa. In:Baníctvo a mincovníctvo v dejinách Slovenska. Zborník príspevkov z medzinárodného numizmatického seminára, Kremnica 2013, s. 25-36.
Registrovaný uživatel
Ťažko povedať ako to je s tou hmotnosťou. Uhorské groše mali ako svoju predlohu pražské groše a tiež niečo prebrali z neapolského gigliata. Treba povedať, že pražské groše sú o niečo ťažšie ako uhorské. Teoreticky ma napadlo, ak sú tieto prvé groše o niečo ťažšie možno hmotnosťou sú podobné pražským grošom. Keď prišlo neskôr k razbe ďalší typom, tak z neviem akých dôvodov ich proste razili ľahšie. Je to len teória, ale možno to tak nejako bolo.
Moderátor
Prvé pražské groše mali nariadenú hmotnosť 3,96 g, samozrejme neskoršie groše Jána Luxemburského boli o niečo ľahšie, prvé groše Karola Róberta mali nariadenú hmotnosť 3,41 g, samozrejme hovorím o hypotetickej hmotnosti, v reále boli o niečo ľahšie. Podľa nájomnej zmluvy o prenájme smolníckej komory z r. 1336 sa stanovuje vzájomný pomer 8 uhorských grošov ku 7 českým. Zaujímala by ma hmotnosť tvojho groša, rátam že okolo 2,4-2,6 g. Viac ohľadom hmotnosti a priemeru pôvodnej mince nemôžeš riešiť, minca je riadne okrájaná, podobne okrájané boli nájdené medzi Čatajom a Boldogom a vo Vištuku. Tento sa na mince z týchto nálezov veľmi podobá. Každopádne gratulujem ku vzácnej veci.
Registrovaný uživatel
Nevíte někdo o nějakém zdroji zaměřeným podrobněji na ražby Anjouovců nebo volených králů v Uhrách - mimo Huszara, Ungera a Pohla?
Registrovaný uživatel
Ja akurát viem, že ako Lengyel (Pannonia Terra) vydal Gold book (dukáty), tak už nejaký ten rok chystá Silver book, kde by mali byť strieborné razby.
V slovenčine viem o jednej diplomovej a o jednej bakalárskej práci na túto tému. Koho sú to práce tu ale nezverejním, keďže na to nemám súhlas autorov.

Ide ti o niečo konkrétne alebo ti už štandardná literatúra nestačí?
« Poslední úpravu provedl(a) ___ v 21. 10. 2016, 12:03. »
Registrovaný uživatel
sigur napsal
V slovenčine viem o jednej diplomovej a o jednej bakalárskej práci na túto tému. Koho sú to práce tu ale nezverejním, keďže na to nemám súhlas autorov.

Sigur si robíš srandu ? Súhlas autora diplomovej práce so zverejnením mena ?
Všetky diplomové práce sa dajú dohľadať v Centrálnom registri záverečných a kvalifikačných prác na www. crzp.sk Zverejnené sa dajú stiahnuť v PDF.
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Nie, srandu si nerobím. Staršie diplomovky tam nie sú, len tie po 31.8.2011 a neviem, či si dotyčný želá, aby ho začali otravovať ľudia, aby im poslal sken a pod. Predpokladám, že by mi položil rovnakú otázku ako ty...a to určite nechcem.
Bakalárka tam je a autor je členom tohto fóra. Tak to nechám na neho, ak bude chcieť. Alebo si pohľadajte...nie je to ťažké...
« Poslední úpravu provedl(a) ___ v 21. 10. 2016, 12:51. »
Registrovaný uživatel
Práca tam je :) Mincovníctvo Karola Róberta.
Fidzi k dispozicií sú všetky záverečné práce online od dátumu, ktorý uviedol sigur, ale len niektoré sa dajú stiahnuť. (záleží či to autor schválil)
Registrovaný uživatel
sigur napsal
Ja akurát viem, že ako Lengyel (Pannonia Terra) vydal Gold book (dukáty), tak už nejaký ten rok chystá Silver book, kde by mali byť strieborné razby.
V slovenčine viem o jednej diplomovej a o jednej bakalárskej práci na túto tému. Koho sú to práce tu ale nezverejním, keďže na to nemám súhlas autorov.

Ide ti o niečo konkrétne alebo ti už štandardná literatúra nestačí?


Snažím se najít něco, kde by byly uvedené či alespoň načrtnuty vztahy uherské měny grošového či tolarového období k měnám sousedních zemí.
Registrovaný uživatel
Slovenská numizmatika XI. sa venuje práve tomuto obdobiu. Ak nemáš, môžem ti niečo z toho naskenovať.
Určite je niečo aj v Kronike peňazí na Slovensku. A samozrejme si skús stiahnuť aj Mišovu bakalárku.
Registrovaný uživatel
sigur napsal
Slovenská numizmatika XI. sa venuje práve tomuto obdobiu. Ak nemáš, môžem ti niečo z toho naskenovať.
Určite je niečo aj v Kronike peňazí na Slovensku. A samozrejme si skús stiahnuť aj Mišovu bakalárku.


Mohl bych tedy požádat o nascanování dané části Slovenské numismatiky XI.?
mail to: inxxs@seznam.cz
Registrovaný uživatel
Pozeral som to podrobnejšie a minimálne 2 články by ti mohli pomôcť. Doma nemám skener, takže až v pondelok, ok?
Registrovaný uživatel
sigur napsal
Pozeral som to podrobnejšie a minimálne 2 články by ti mohli pomôcť. Doma nemám skener, takže až v pondelok, ok?


OK ;)
Registrovaný uživatel
Mohl by mi ještě někdo prosím říct rozdíl mezi Lucrum camerae uváděno u Karla Roberta z Anjou a Renovatio monetae ???
Moderátor
Lucrum camerae je dan. Renovatio monetae neni dan, ale je to laicky receno proces vynucene smeny stare mince za novou. Z obojiho samozrejme pramenil panovnikovi zisk. V tom je to stejne.
Registrovaný uživatel
Niekedy sa v prameňoch pod pojmom lucrum camerae myslí aj výmena peňazí, lepšie povedané zisk pre panovníka z tejto výmeny (hlavne počas vlády Karola) .
Moderátor
sigur napsal
V slovenčine viem o jednej diplomovej a o jednej bakalárskej práci na túto tému.


Myslíš diplomovú alebo dizertačnú prácu? O diplomovke neviem, ale mohla mi uniknúť.

Ja mám ešte doma okrem Mišovej jednu bakalárku s názvom Ikonografia uhorských panovníckych mincí v 14.-16. storočí, ak by bol záujem, viem poslať v PDF.
Registrovaný uživatel
Archypov napsal
Myslíš diplomovú alebo dizertačnú prácu? O diplomovke neviem, ale mohla mi uniknúť.

Ja mám ešte doma okrem Mišovej jednu bakalárku s názvom Ikonografia uhorských panovníckych mincí v 14.-16. storočí, ak by bol záujem, viem poslať v PDF.

Jasné pošli. Ďakujem ;)
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... > »

Sběratel.com » Uherské mince » Karol I. Róbert z Anjou (1307–1342)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1