Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Antické mince » Keltské mince

Vykupminci.cz
Numisargo

Keltské mince

Moderátoři: Misak33, smith, tenzor.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 38 39 40 41 42 43 44 45 46 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Bojim se, ze toho v cestine (ci SK) moc neni. U keltu neporadim nic. Z Rima je tu od Z. Petrane a J. Fridrichovskeho "Mince cisarskeho Rima" a jeji novejsi verze "Encyklopedie rimskych cisaru a cisaroven z pohledu jejich minci", od Kurze "Anticka numizmatika". Z rimske republiky relativne nova publikace "Rimske rody - myty a legendy na mincich" od J. Veselskeho. Jinak me nic nenapada. Jen sem tam ruzne clanky v numism. sbornicich a na webech. Uplnym zakladum se venuji na svem blogu (link viz nize).
Registrovaný uživatel
Ten Petráń- Fridrichovsky je na uvod postačujuci ,da sa ešte kupit Rimske mince od Eleny Minarovičovej na keltov je Eva Kolnikova-Keltske mince na Slovensku.
_______________
Registrovaný uživatel
super vdaka
Registrovaný uživatel
Zdravím,

Pomohol by mi niekto s určením týchto keltíkov? Poprípade ak by sa dalo aj približne oceniť bol by som vďačný.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ty malé oboly (koníčci) jsou typ Roseldorf, tedy Bojské ražby. Koník běžící do prava je typ Roseldorf I., koníčci do leva typ Roseldorf II.
Ta mince vlevo dole mi nic nepřipomíná, snad určí někdo jiný.
Registrovaný uživatel
Ta mince vlevo dole neni mince, ale zdeformovany oloveny projektil snad nekdy z 19teho stoleti. Na prvnim obrazku je spodni cast, na tom dolnim rozplacnuta vrchni.
Registrovaný uživatel
Tak jsem byl poucen, ze je to opravdu keltik, tak to beru zpet. Ale znam velmi podobne vypadajici olovene projektily, snad jen maji pravidelnejsi drazkovani.

Takze velmi zajimava vec!
Registrovaný uživatel
.. vzhledem k tomu, že keltové napodobovali řecké a římské mince, asi bych tuto minci vlevo dole považovala za barbarskou/keltskou napodobeninu nějaké z Thráckých mincí... samozřejmě razidla hodně stylizovali... jak je známo, hrbolek věšinou představoval původně hlavu "někoho"..., časem ale už místo ní byl na minci jen hrbolek. Zde by byl hrbolek namísto přilby..

Ale samozřejmě je to jen má domněnka...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ďakujem za komentáre. Minca je už určená a ide o vzácnu mincu typu Folkušová.
Ešte raz veľmi pekne ďakujem za pomoc.
Registrovaný uživatel
Neviem či to možno nazvat typ Folkušova aj ked na obrazku je nalez z Folkušovej a su tam hned dve podobne ale za typ by som to nenazval.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Registrovaný uživatel
Typom Folkušová to volajú všetci numizmatici aj archeológovia, myslím, že to netreba rozporovať.
Registrovaný uživatel
Niečo podobné ako Bysterec.
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
pzberatel napsal
Typom Folkušová to volajú všetci numizmatici aj archeológovia, myslím, že to netreba rozporovať.
Ak poviem Tetradrachma bratislavskeho typu tak mam na mysli mincu ktora bola pravdepodobne razena v Bratislave.K tomuto tvrdeniu ma opravnuje množstvo najdenych minci v tejto oblasti.Dve či tri mince medzi stovkami inych ale vobec neznamenaju že maju vztah k Folkušovej.Mohli sa tam dostat predsa obchodom.Ani hromadnemu nalezu dackych minci z Ptičia sa nehovori "typ Ptičie".Su to proste dacke mince.A ak sa najdu medzi keltskymi mincami rymske tiež im nehovorime typ Folkušova.
_______________
Registrovaný uživatel
nie vzdy je u latenskych minci jasny geograficky povod ich vzniku,
bratislavske to stastie mali.

oznacenie latenskych minci je bezne dost zmatocne,
bud podla (v nahodnom poradi)
miesta razby, alebo prveho nalezu, alebo najcastejsieho nalezu.
napr. oboly typu Eis/Gurina/Magdalensberg.

mince z Pticia sa bezne oznacuju ako typ Pticie.
ich Dacky ideovy povod je zjavny,
ale aj migrujuce druziny mohli mat medzi sebou razica.
bola to normalna remeselna pracicka ktoru zvladol kazdy kto narabal s kovom.
mame totozny ekvivalent Pticia z Dacie ?
ten depot sa v Pticom podla mna neocitol len tak.
bol by inak omnoho pestrejsi, ak by presiel taku dlhu cestu.

prikladam ilustracne foto jednej tetradrachmy z vych. SK.
jej ideovy povod z Dacie je jasny.
ale vies mi dat nejaky Dacky ekvivalent ?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Registrovaný uživatel
Dacký ekvivalent jsem nehledal, ale na první pohled to vypadá jako profil slavného spisovatele a autora filmových hororů Alfréda Hitchcocka.
_______________
Registrovaný uživatel
Ja som len chcel poznamenat že tieto priradenia typov su povrchne a neprofesionalne .Asi každy pozna už spominane tetradrachny Biatec -bratislavskeho typu.Teraz čiste teoreticky -predstavte si že sa prvykrat tieto mince objavia v naleze z Furkašovej.Podla archeologov a numizmatikov su teda typ Furkašova.Ale to je predsa uplne skreslene a neprofesionalne.
_______________
Registrovaný uživatel
Suhlasim s m1234, ze zaradenie dvoch minci zo suboru x minci ako typ Folkusova nie je uplne korektne. Ale stalo sa a je to zauzivane v literature resp. preberane ako fakt. Skor by ma vsak zaujimalo ci boli a samozrejme kde este boli v nalezoch mince tohto typu dokumentovane, samozrejme aj mimo nasho uzemia. Avsak ked uz chceme byt uplne korektny pre velke mince bratislavskeho typu Biatec je korektnejsi termin hexadrachmy a nie tetradrachmy, ktory zaviedol do literatury myslim, ze Gobl a v sucasnosti uz je plne akceptovany aj vyznamnym ceskym numizmatikom Militkym. Tieto mince su skor 8 nasobkom drachiem, ktore su v literature oznacovane ako Simmering/Rete - Reca, ktore maju v priemere od 2,0 do 2,4 g. Tymto nechcem nikoho napadat ani v najmensom, chcem len poukazat na to, ze keltske mincovnictvo a jeho interpretacia v dnesnych podmienkach nie je uplne jednoduche a jednoznacne a tak sa urcite ani v buducnosti nevyhne historia takymto oznaceniam, ktore az neskorsie nalezy mozu bud potvrdit, alebo vyvratit... Inac minca pridana uzivatelom MisoPN by si urcite zasluzila odborne spracovanie, aby mohla byt dalsim sklickom v tvoriacej sa mozaike nasej historie.
Registrovaný uživatel
Pomenovávanie mincí podľa miesta nálezu nie je ideálne, ale má praktický význam. Hlavne, ak už je zapracované v literatúre. Ohľadom typu Folkušová pozri napríklad poslednú Slovenskú Numizmatiku XX - článok o dvoch minciach s hrboľom.

Inak hexa = 6.
Registrovaný uživatel
Upsss. Jasne, to mi nejak uslo... Diky za odkaz, pozriem si to rad.
Registrovaný uživatel
Ať se jmenuje, jak se jmenuje, je to rozhodně zajímavá mince, osobně ji vidím poprvé v životě, ale je pravda, že kelty už skoro nesbírám. Ono na té hromádce mincí jsou vůbec samé zajímavé mincičky... hned bych si vybrala..
Registrovaný uživatel
ked to tu uz tak ozilo,
tak az by niekto mal navyse tetradrachmu V.Bysterec,
rad jednu za primeranu cenu kupim.
foto plus cena na mail.
_______________
Registrovaný uživatel
Dobrý den, rád poprosil bych odborníky, jestli se jedná o keltskou minci. Průměr je 20 mm. Děkuji

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
polepetko napsal
Dobrý den, rád poprosil bych odborníky, jestli se jedná o keltskou minci. Průměr je 20 mm. Děkuji

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

:D :D :D
Registrovaný uživatel
Knoflík.
Registrovaný uživatel
keltský? :D

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 38 39 40 41 42 43 44 45 46 ... > »

Sběratel.com » Antické mince » Keltské mince

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1