Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Kladsko

Vykupminci.cz
Numisargo

Kladsko

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
pořídil jsem si první kladský penízek, dle 25let staré typologie Nechanického+Šafáře jde o typ 6, kde je však v popisu uveden vyplazený jazyk, který můj kousek postrádá. na webu pobočky je jen jeden tenhle kousek a ten také nemá vyplazený jazyk ... dle dalších tří kousků, které prošli v poslední době aukrem byl jeden také bez jazyka a dva s jazykem ... chci se zeptat, nevyšel třeba v NL nějaký aktuálnější přehled typologie kladských penízků, nebo i jinde? díky

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Mohol si ten príspevok šupnúť do Drobných mincí grošového obdobia.
Registrovaný uživatel
mohol ale nechcel som :) přeci jen je Kladsko trochu specifická záležitost, tak jsem jí chtěl vyčlenit samostatný prostor ...
Moderátor
Pohoda, o nič nejde. Keď som zakladal debatu o drobných minciach, rátal som že budeme na tom vlákne debatovať o drobných minciach grošového obdobia a nie iba o drobných minciach grošovej sústavy. Čiže aj fenigy a cudzie razby nenaväzujúce na pražské groše. Toto vlákno nie je extrémne sledované (v zmysle vkladania stále nových a nových príspevkov...), čiže Kladsko by sa tam určite nestratilo a nemuselo sa všetko príliš drobiť. Ale je to v poriadku, nič samozrejme nenamietam. ;)
Registrovaný uživatel
groše byly dřív také v jednom vláknu a pak se roztříštili podle panovníků :D ale jak říkáš, o nic nejde

snad se do této diskuze někdo zapojí a odpoví mi ... :(
Moderátor
Podľa Nechanického sa skutočne jedná o šiesty typ a popisuje ho ako s vyplazeným jazykom. Tieto mince však boli razené (alebo sa dochovali) tak nekvalitne, že ťažko jednoznačne usúdiť, či ten jazyk vyplazený je, alebo chýba. Tlama leva na tvojej minci je tiež dosť katastrofálna (z anatomického hľadiska ;)), naozaj ťažko povedať že tam ten jazyk skutočne nie je. Všimni si vyobrazenia typu VI. u Nechanického. Pa perovke jazyk chýba úplne a na skene je tak mizerný, že len skúsený zberateľ vie, že tam má byť.
Registrovaný uživatel
myslím, že ty jeho jsou zrovna dost katastrofální ... srovnej s těmito, kde je jazyk bez diskuze:

Obrázek vložený uživatelem
Obrázek vložený uživatelem

když to srovnáš s tím mým, tak je jasné, že tam jazyk chybí! když u těch předchozích typů vyplňuje celou tlamu a u mého není nic ...
Moderátor
Pozri, ja sa nehádam. Len som trochu skeptický, je to súčasť mojej povahy. Ale ešte jedna vec; tieto mince sú oproti tvojej v perfektnom stave, všetko je čitateľné a hlboko vyrazené. Tvoja minca je v slušnej zachovalosti, ale s týmito sa rovnať nemôže. Skeny u Nechanického ukazujú jazyk mimo tlamy, viac vonku od hlavy. Možno nemal k dispozícii lepšie razby - neviem. Ten jazyk u väčšiny kladských razieb vychádza ďalej z tlamy, v tvare akéhosi plamienka. Tvoju mincu som v ruke nemal, ale skús pozrieť či náhodou nejaké fragmenty podobného útvaru nenájdeš ďalej od tlamy. Ešte raz, nehádam sa, možno tomu tvojmu levovi Slezáci jazyk ufikli... 8)
Registrovaný uživatel
nezlob se na mě, ale u PG se uvádějí kdejaké odchylky v obrazu lva a koruny, které člověk sotva postřehne a bez zkušenosti ani nepozná, tak nechápu Tvou skepsi ;)
Registrovaný uživatel
... ale pánově.... z pohledu numismatického má pravdu Archy, z pohledu filatelistického Kacuro.... Howgh... :D :D :D :D
Moderátor
"Já se na tebe nezlobím". ;) Môj skepticizmus vychádza z opatrnosti. Numizmatik bez skepse hádam ani neexistuje (netvrdím že som numizmatik, som numizmatický nadšenec). Pri minciach sa dá urobiť veľmi veľa chýb, tak vždy radšej všetko preverujem. Vidíš to predsa sám; X-krát aj tu na fóre dišputujem s ostatnými ohľadom rôznych variant pri PG. Veľmi veľa ľudí tu odrazu nachádza samé raritky, nie všetci majú pravdu. Ja som k raritám veľmi skeptický, až háklivý, preto sa radšej snažím vždy nájsť rozumné vysvetlenie. Nestačí mi že niekde chýba nejaké znamienko v opise, vážnejšie by bolo, keby tam bolo čosi naviac. Áno, som skeptik, uznávam to. Ak niekto príde s nejakou novou subvariantou a obháji si to tu (nie predo mnou, na mňa kašlať - pred všetkými a pred sebou), vždy uznám svoju chybu ak som sa mýlil a strelil vedľa. A že strieľam mimo dosť často, o tom netreba ani hovoriť... ;)
Takže toľko k mojej skepsi. Máš recht, u PG riešime rôzne anomálie, platí vyššie napísané.
A tvoja minca? Nech je teda bez jazyka, možno tam naozaj chýba. Ale vravel som ti predsa, mrkni na všetky záležitosti mnou popísané v predchádzajúcom príspevku. O tom si viac nepísal...
Moderátor
kekule... 8)
Registrovaný uživatel
kekule napsal
... ale pánově.... z pohledu numismatického má pravdu Archy, z pohledu filatelistického Kacuro.... Howgh... :D :D :D :D


to je pěkná blbost :D kdyby to tak bylo, stačil by vám od každého panovníka jeden kousek a nějaké odchylky v obrazu lva/koruny a znaménka byste nemuseli řešit :D viz nejlepší příklad písmeno N u Václava IV. .....
Registrovaný uživatel
.... jen jsem chtěl touto formulací upozornit na hloubku problému.... kdy u středověké mince jde ještě o znak mající vliv na chronologii či metrologii té mince... a kdy už o lehce uměle vyvolanou variantu ze sběratelského pohledu... je to věc citu, který si musí každý rozhodnout sám... někomu stačí skutečně jeden kousek od každého panovníka (proč by ne)... a někdo sbírá mince na úroveň jednotlivých razidel (proč by ne)
Registrovaný uživatel
Archy: také nehledám žádnou raritu ... původní dotaz byl, jestli se Kladskem nezabýval někdo po Nechanickém-Šafáři z r. 1983, kdo by třeba podchytil drobné odchylky v obraze lva ...
« Poslední úpravu provedl(a) kacuro v 10. 1. 2009, 18:32. »
Moderátor
Jasné kacuro, ja ti rozumiem, viem že za tým nehľadáš viac. Takže moja odpoveď je NIE, nemám inú publikáciu a ani nepoznám. Ale dnes Oliver rozposielal skvelú vec, možno ti to prišlo na mail. Skús pozrieť...
Registrovaný uživatel
ne LI mi nic neposlal :(
Moderátor
Preposlal som ti to...
Registrovaný uživatel
díky, kouknu na to až zítra ....
Registrovaný uživatel
Už je zítra
Registrovaný uživatel
http://aukce.atlas.cz/item523173001_cesky_peniz_r.html

:(
Registrovaný uživatel
já vim, než jsem stačil přihodit, bylo tam ještě víc :(
Registrovaný uživatel
Nejhorší na tom je, že trochu znám toho prodejce a vím, že to kupuje skoro zadarmo od hledačů s detektorem... :(
Registrovaný uživatel
hmmm, to je zajímavé, že jsem ještě nic podobného nenašel :(
Registrovaný uživatel
Musíš se přestěhovat blíž ke Kladsku :D

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Pražské groše » Kladsko

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1