Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Nápoje » koňak MARTELL včetně krabice, stáří cca 50 let

Vykupminci.cz
Numisargo

koňak MARTELL včetně krabice, stáří cca 50 let

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
[quote=Adalbert]

Můj kamarád, když vypálí jde do lesa a odřízne pěknou dubovou větvičku, nadělá z ní třísky a šup s nimi do flašky slivovice, za dva roky je z toho super pití, ani nepotřebujete sud. Kdyby Vám to nabídl v lahvi od koňaku, poznali by to pouze velcí znalci.
Adalbert


Adalbert - Ak si tvoj kamarat mysli že takto sa da spravit super piti tak sa velmi myli a ešte asi super piti nikdy neskusil.Žasnem ako ludia ktori tomu vobec nerozumeju skušaju amaterske postupy a myslia si že vytvorili skvely napoj.[/quote=Adalbert]
_______________
« Poslední úpravu provedl(a) m1234 v 15. 7. 2015, 19:55. »
Registrovaný uživatel
Myslím ze aj takýto jednoduchý postup má svoje klady. Pil som domáce francúzske koňaky a pitne boli dva z desiatich podľa mojej chuti. To isté je aj s drievkom v rozovke alebo inom destilate. Niekomu to chutí a niekomu nie. Nie je všetko zlato čo sa blisti.
Registrovaný uživatel
Pan kolega tu nejde o to či vam to chutilo alebo nie.Nikomu z 10 vzoriek konaku nebudu chutit všetky,ale len dve ,tri alebo aj žiadna.Ale zasa alkoholikovi bude naopak chutit všetkych desat vzoriek.Každy konak ktory sa vypali je čo do chuti niečo podpriemerne až strašne.Aby sa tieto chutove vlastnosti vylepšili až k dokonalosti nechava sa zriet v dubovych sudoch.Je to v podstate chemicky proces-konak sa predychava ,okysličuje.Cez povrch sudu dycha - chut sa postupne ziemnuje.Dalši aspekt zrenia v sude je že konak prenika hlboko do štruktury dreva a obohacuje sa o vone a chute ktore su v dreve.Sud sa z vnutornej strany vypaluje /barikuje/.Dovod je jednoduchy- dubove drevo obsahuje trpke triesloviny a tie sa vypalenim uplne zmenia z trpkej prichute na vanilkovo-čokoladovu.To je zaklad tej alchimie.Tych faktorov zrenia su desiatky ale to je na sto stran a nechcem vas tym obtažovat.Ak sa da konak do skla /flaša,demižon/tak zrenie sa prakticki zastavuje.Pri celom procese zrenia sa jednak znižuje alkohol z cca 67% na 40% a dalej sa znižuje aj objem napr.z 1000 litrov na 600-400 litrov.To su obrovske straty ale v prospech kvality.Francuzi tomu hovoria "anjelska dan"ako že sa to odpari až k nim.Aj preto su stare konaky tak drahe.Takže to čo tu spominal kolega s tym drievkom nema z vyzrievanim nič spoločneho.
_______________
Registrovaný uživatel
Konak pil kazdy, ale ked si grgnes, prdnes z takej domacej repovice tak sa aj po troch dnoch idu ludia otravit okolo teba :D
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Moderátor
mne ked je zle od zaludka dam si stamperlik domacej 60% zakopanej slivovice a fakt to pomoze, netreba ziadne lieky
_______________
Moderátor
No vzpomínka starého zbrojnoše.
Ve škole (vojenské) jsme s kamarádkou (Slovenka) ve věku téměř 16 let vypili bez nácviku téměř 3/4 litru průtahové Borovičky. Ještě po deseti letech jsem v lése z vůně jehličí téměř zvracel. Tak to není o slivovici, ale Borovičke. No ale dotaz.
Co to znamená název průtahová borovička, zkuste i vážnou odpověď. :mrgreen:
Moderátor
Nevím jestli to bylo průtahovou borovičkou, ale kombinace pivo-borovička 4× po sobě a na v podstatě lačný žaludek a po skoro probdělé noci (protože strávené ve vlaku) a v zimě je v podstatě sebevražda! A nechtějte vědět, jak mne to protáhlo!! (A kupodivu nejen mne. ;))
Registrovaný uživatel
Je to sice vlakno na Konak,ale ked si už začal .Borievka-jalovec je ovocie.Ak sa vypali vznikne ovocny destilát.Ten ale asi nikde nekupite,lebo je stašne drahy a este aj nedobrej chuti.Pridanim liehu a vody sa z neho vyraba Borovička.Ale tu už v žiadnom pripade nemožeme nazvat ovocnym destilatom ale len Borovičkou.Prutahova Borovička sa vyraba tak že sa plody borievky nechaju vyluhovat v liehu a potom sa destiluju.Dufam že stači takto heslovite-lebo ten proces je dost komplikovany z dovodu pritomnosti silic a olejov v procese vyroby.
_______________
Registrovaný uživatel
Altmann napsal
No vzpomínka starého zbrojnoše.
Ve škole (vojenské) jsme s kamarádkou (Slovenka) ve věku téměř 16 let vypili bez nácviku téměř 3/4 litru průtahové Borovičky. Ještě po deseti letech jsem v lése z vůně jehličí téměř zvracel. Tak to není o slivovici, ale Borovičke. No ale dotaz.
Co to znamená název průtahová borovička, zkuste i vážnou odpověď. :mrgreen:


Altmane, náhodou aj prutahová borovička môže byť dobrá pijatika ak je z kvalitných surovín. Doslova a do písmena to značí, že v použitom liehu bolo za studena macerované určité množstvo borievkových bobulí (vyslovene ten alkohol tie bobule len pretiahol). Avšak kvôli najvýhodnejšej cene, výrobca dodá do liehu 3. kategórie okrem pár bobulí jalovca aj nejakú esenciu pripomínajúcu vôňu ihličia. Ak sa do takej kombinácie zamotajú dvaja neskúsení tínedžeri, výsledok je jasný. :lol: :lol: :lol: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Skutočné ihličie a vôňa lesa je v tom úplne nevinne. Tu je link na jednu receptúru od domáceho výrobcu. Niekedy asi 30-40 rokov dozadu, ten domáci recept robila aj moja nebohá babka. No postupom času sa už nikomu nechcelo zberať bobule jalovca v jeseni a tak tá tradícia u nás zanikla.http://jakuvarit.cz/borovicku/
Moderátor
Děkuji, tehdy jsme na stadionu v Žilině prováděli hrozné věci, jenže tehdy nikdo nevěděl nic o "aic" a podobně a tak jsme řádili. No ale na povol: Žáci zakopejte se" bylo to v létě voňavé jehličí na to nelze zapomenout. :roll:
Registrovaný uživatel
Ešte trocha k alkoholu.Dnes som sa od rana potil v palenici ale vysledok zato stoji.Z plnych sudov čerešni mame super čerešnovicu - v zime bude čo degustovat .
_______________
Registrovaný uživatel
Hmm dobrá čerešňovica nie je na zahodenie v zimnom čase. ;)
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Neviem jaka je ceresnovica ale tusim sa pomaly uz ani nevyraba priemyselne moc na slovensku
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Pán kolega m1234 písal o vlastnej čerešňovici .

Mne by mala pribudnúť do portfólia" pivničkového" marhuľovica a neskôr hruškovica . :D

Škoda , svoje cisterničky som už odpil , ale kvalitného alkoholu nikdy nie je dosť. :twisted:
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Grofik citat este viem ;)
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
jano7B9 napsal
Grofik citat este viem ;)


Nepochybujem ;)
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
jano7B9 napsal
Neviem jaka je ceresnovica ale tusim sa pomaly uz ani nevyraba priemyselne moc na slovensku
V podstate maš pravdu.Čerešnovica a aj ostatne ovocne destilaty marhulovica,hruškovica sa už takmer priemyselne nevyrabaju.Ale zato vo velkom sa vyraba hruška,marhula a ine.Aj pre tych ktory sa nevyznaju len mala poznamka.Hruškovica je ovocny destilat a je len z ovocia.Hruška je destilat vyrobeny z liehu a aromy.Tak isto čerešnovica a čerešna,slivovica a slivka atd.
_______________
Moderátor
Ve skutečnosti nejde o destilát, ale o pouhý likér.
Registrovaný uživatel
;)
_______________
« Poslední úpravu provedl(a) m1234 v 6. 8. 2015, 9:28. »
Registrovaný uživatel
Trocha osvety pre tych čo piju "HRUŚKU","SLIVKU".V podstate možete kludne pit alkohol z plesnivych zemiakov a hociakeho odpadu. http://zaujimavosti.net/gastro/hruska-slivka-hruskovica-slivovica-%E2%80%93-rozdiel-v-pravom-ovocnom-destilate/
_______________
Registrovaný uživatel
M-ko - kazdemu chuti nieco ine. Tiez by som jedol najradsej lososy , ale mam len na aljassku tresku :) ale hlavne to oboje splni ten efekt ktory ma.
Zo starych casov sa mi dochovala tato kvalitka :P

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Mám doma přes 30 let starý Ruský koňak. Ráda bych znala jeho hodnotu foto když tak dodám děkuji
Registrovaný uživatel
ma asi taku cenu ako konak kupeny dnes
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
už tenkrát měl 5 hvězdiček tak ho s klidnou hlavou mohu vypít ;-)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
jano7B9 napsal
ma asi taku cenu ako konak kupeny dnes
Ano vačšinou to plati,ale sem tam ...
http://www.pursuitist.in/rare-50-year-old-macallan-whisky-auctioned/
_______________

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 >

Sběratel.com » Nápoje » koňak MARTELL včetně krabice, stáří cca 50 let

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1