Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » kontramarka?

Vykupminci.cz
Numisargo

kontramarka?

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 8 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
Tak to se omlouvam, vypadalo to tak.
Registrovaný uživatel
Nezvoní.Zřejmě proto,že je popraskaný.Váží 2,75 g.
Registrovaný uživatel
No, jestli je to ta z aukce Aurea, tak o ní jsem neslyšel nic hezkého...
Registrovaný uživatel
Je to ona.Sem s tím.Prosím.
Registrovaný uživatel
Dle pokročilých v "oboru" kontramarek na pg Václava IV. dle umístění a nějakých detailu není ok. Také proto taková docílen cena...Jen co jsem slyšel. Zkus nějaký porovnávací kus a konzultaci....
Registrovaný uživatel
Ta cena je ovšem z říše snů.To je fakt.Zarazilo mně to. Na mně ale ta kontramarka působí autenticky.Oproti té z minula,kdy ten osmihran byl skoro dokonale pravidelný (řekl bych frézovaný) a ostny taky byly až moc pravidelné .I ta patina byla jiná než na vlastní minci Na druhou stranu jsem naprostý laik v "oboru". Ohledně konzultace. Předpokládám,že jsem na správném místě. Prosím o další názory.
Moderátor
Tady máš jednu, která je určitě pravá. Lepší fotku bohužel nemám.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
tady máš na porovnání jednu pravou v detailu

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
Díky za ukázky pravých kontramarek.I ostatních. Ví někdo kolik pravých kolků bylo použito?Včera jsem obešel v Brně všechny Numismatiky. Klim si nebyl jistý,ale Aurea má být záruka.Chládek porovnával se svoji v září prodanou,je jiná,krčil rameny,nevěděl.Hadyna ji má za pravou,taky věří Auree.U Chládka jeden z návštěvníků argumentoval tím,že ji porovnával s jednou, která má asi 150 let historii doložitelnou.A je jiná.Toto přece není relevantní argument.Toto by přece mohlo platit pouze tehdy,pokud by byl znám konečný počet originálních kolků.Mám za to,že hlavní kriterium by měla být autenticita patiny.Patinu považuji vtomto případě za rozhodující kriterium.Pokud by se prokázala pravost patiny,byl by to důkaz dobové ražby. Pokud by kontramarka byla falešná, potom by to bylo dobové falzum. A tomu dávám větší hodnotu než originálu.Pravá je sice hezká,ale do jisté míry nuda.Ale falešná,to už je jistá,v tomto případě zajímavá story.Je za tím hrdelní zločin,jestli se nepletu."Proces verifikace" je teprve na začátku.Uvítám jakoukoli připomínku a námět k vyřešení této záležitosti. Než se rozhodne jak dál,tak si odpočívá v bance spolu s ostatními "špeky".
Registrovaný uživatel
To denar.Nevadí ti chybějící patina?Já tam vidím patinu jenom u ježka.Jinde ne.To je podle mně divné.Ale jako naprostý laik v oboru se jenom nad tím pozastavuji,aniž bych tím chtě něco byť je naznačit.
Registrovaný uživatel
No to jsem myslel že máte na Moravě lepší špek a slaninu. S tím Klimem jsi mě docela rozesmál...Zkus třeba porovnávací kusy v Zemském muzeu?
Registrovaný uživatel
Na druhou stranu fakt, že je jeden ježek jiný než druhý nemusí znamenat, že je jeden pravý a druhý podvrhnutý. Určitě existovalo několik ražebních kolků s ježkem.
Registrovaný uživatel
Tady u nás na Moravě,konkrétně kolem Brna se žádná slanina nevyskytuje.Jenom špek a lalok. :mrgreen:
Registrovaný uživatel
u Jihlavy jistě existovalo více ražebních kolků. Takže ti ježci samozřejmě nebudou všichni stejní.
Co se týká určování pravosti podle patiny, k tomu nemohu mnoho říct, protože toto kritérium u stanovování pravosti prakticky nesleduji.
U kontramarkovaných grošů hlavně sleduji plochy mince v místě ražby a to na obou stranách mince.
Jinak mnou uvedená fotka představuje originální kontramarku, takže můžeš ji považovat za základ na porovnání a zkus najít shodné prvky.
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
Jinak to co se jeví jako patina uvnitř kotramarky a v okolí jakoby chyběla je dáno pravděpodobně tím, že bylo foceno bleskem. Plocha kontramarky je výrazně hlouběji, takže to od blesku dostalo "stín". Aspoň tak si to vysvětluji
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
Tak tohle nechám na jiných,já su rád,když jakž takž minci vyfotím.Ale začínám si uvědomovat to, že jsem začal úplně špatně,což se teď snažím napravit.Má otázka měla být ne na pravost kontramarky,ale na pravost patiny.Teprve od toho se má odvíjet další.Takže, je patina na mé minci původní? Co vy nato? Díky za názor.
Registrovaný uživatel
tak patinu musíte rozpoznať doma sám. Na tej fotke sa mi javí ako nová, ale foto skresľuje.
Registrovaný uživatel
Jak už jsem řekl.Su naprostý v tomto oboru laik. Myslím si,ne jsem přesvědčený,že ta patina je původní.Jestli víte o někom,( a teď myslím všechny koho to zajímá),kdo to může jednoznačně rozhodnout,tak řekněte.Jestli se shodneme na někom všeobecně respektovaným a uznávaným odborníkem,oslovím ho,objednám posudek a zaplatím.Musí být jasno.
Registrovaný uživatel
Upnul jsi se na patinu, jestli je původní. Nerozumím tomu. Původní znamená stará 500 let, nebo ze staré sbírky např. 100 let nebo "jen" 10 let? Navíc nikdo nezpochybňuje pravost groše, tak co do patiny? Já myslel, že máš či nemáš pochybnosti o kontramarce. A k tomu ti znalost stáří patiny nejspíš nepomůže.
Stejně tak posudky. Jednak asi bude dražší než mince samotná a co "znalec" to jiný posudek. To je jak s právníkama - dva právníci a tři právní názory.
Studuj kontramarky, které jsou zaručeně pravé. A je celkem jedno, jestli jde o jihlavské, brněnské nebo německé. Znaky mají vždy společné.
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
A co když je kontramarka vyražena pravým kolkem ale až letos? Třeba nepoctivým pracovníkem muzea. :D ;)
Registrovaný uživatel
to by bylo zajímavé, ale neslyšel jsem, že by se razidlo na kontramarky zachovalo. Mincovní razidla ale velmi vzácně existují
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
Jasně, je potřeba se shodnout na definici,co je to" původní".Možná to bude potřeba přeformulovat.Jak stará je ještě akceptovatelná?Je vůbec možné exaktně určit stáří patiny? Které to jsou společné znaky?Počet kolků je konečný?Ale to už se opakuju.Zatím v každé numismatické publikaci kterou jsem viděl ,je dovětek o tom,že vychází z v té době z aktuálních vědomostí. A že to jistě není konečné a uzavřené. Že se jistě v budoucnu mohou objevit další poznatky,které budou dosavadní nutně korigovat. S dovolením ,třeba Šmerda versus Videman,Paukert.Proč tento příměr? Krátkou dobu jsem se třeba domníval,že mám dosud nepublikovaný denár.Dle Šmerdy.Pochlubil jsem se s tím.JV64 mně ovšem správně upozornil na to,že těch kolků existuje přibližně 15 od každé strany mince.Vím,že každé přirovnání nějak kulhá. Ale proč považovat tyto věci za jednou provždy uzavřené?Trochu odbočím.Svého času ,asi koncem 19.století prohlásil šéf patentového úřadu USA,že je možné tento zrušit,jelikož všechno už bylo objeveno.
Registrovaný uživatel
:mrgreen: Nepoctivé konání pracovníka muzea by jistě ohalila expertiza patiny. :lol:
Registrovaný uživatel
ak by bola patina pôvodná a vyrazila by sa kontramarka, zaručene by to bolo poznať. Preto sa musí minca znovu napatinovať.
Má zmysel sledovať tvar kontramarky ale to už v dnešnej dobe nie je záruka originality/dá sa dôverihodne reprodukovať/. Na Rákocziho poltúrach sa hromadne kontramarkuje a dosahujú sa kvalitné výsledky, preto je výhoda ak je na minci stará patina. Akonáhle je nová, nemá zmysel mincu kupovať.
Registrovaný uživatel
hele vezmem to z jiné strany. I na minci s "původní" patinou se dá narazit falešná kontramarka. A dvě věci, které by tě měli zarazit. Za prvé - mince na aukci Aurea propadla. To by se nestalo, kdyby alespoň větší část sběratelů neměla pochyby. A že tam groše šly za nehorázné ceny. Za druhé - pokud je pravá, tak jsi snad jediný, kdo má Jihlavu naraženou na líci. Netvrdím, že se to stát nemohlo, ale 99,9% pravých je naraženo na rubu.
Zbytek už v sobě musíš vybojovat sám.
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 8 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » kontramarka?

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1