Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » kontramarka?

Vykupminci.cz
Numisargo

kontramarka?

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
S notnou davkou predstavivosti tam vidim orlici. Prikladam obrazek s dalsima dvema Nordlingenama. Jak tam vidis to ecko Pavle?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
u čísla je 1 je třetí kontramarka podle zakončení štítu a ocasu orlice nejspíše kontramarka Krusy X49/4
Registrovaný uživatel
Diky Kekule! :)

kekule napsal
u čísla je 1 je třetí kontramarka podle zakončení štítu a ocasu orlice nejspíše kontramarka Krusy X49/4
Registrovaný uživatel
Zdravim,

Rub: Ulm + Nordlingen
Lic: Neschovava se tam jeden Cham?

Diky za vykoukani! :shock:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Není Vám podezřelá?Nějak se mi nezdá.Díky za názor.
http://aukro.cz/prazsky-gros-s-kontramarkou-mesta-jihlavy-i4984350480.html
Registrovaný uživatel
Copak se ti na ní nezdá? Mě přijde jen že je hezky vidět ježek, ale kontramarka je málo vypouklá na druhé straně, jako by nebyla ražena na kůži ale na něčem tvrdém. Groš je ošklivý, že by kontramarkovali i takovéhle šroty? Nemám ale porovnávací kus a o kontramarky se zajímám velmi krátce. Německé, které vlastním jsou zcela jinak působící....
Registrovaný uživatel
petr1596 napsal
Groš je ošklivý, že by kontramarkovali i takovéhle šroty?


Špatná ražba přeci při kontramarkování nehrála žádnou roli, důležitý byl obsah Ag v minci, který musel odpovídat určité hodnotě místní měny. Pokud tomu některé PG (ale i jiné zahraniční mince) neodpovídaly, byly znehodnoceny, roztaveny a použity jako mincovní pagament pro ražbu vlastních mincí. Ty co prošly, byly označeny značkou.
Registrovaný uživatel
ok, jiný argument, Jihlava kontramarkovala kolem roku 1430, je možné aby byl groš za 30 let v oběhu ve stavu 4/5, s tak silnou korozí kovu a kontramarka byla luxusní ve stavu 1? Pár takovýchto šrotových Václavů mám, ale žádný nemá takovýto podivný povrch, jakoby prošlý silných zahřátím.
Registrovaný uživatel
Tak u Václava IV. jsou podobné groše přece běžné. Ty téměř nečitelné obrazy na minci byly dány nezvládnutou technikou ražby na tenčí střížek, což popisují např. tuším Jirka Hána a Lukáš Richtera (nechci to teď hledat, tak nedám přesný odkaz). Ohlazení střížku tedy nemuselo být nutně způsobené oběhem, ale groš už takto vyšel z mincovny. Na druhou stranu kontramarka byla ražena pouze jedním svrchním razidlem, pro něž bylo materiálu dost, aby se dobře vyrazila. Toť můj skromný názor. Tím nechci hodnotit, zda je marka pravá či nikoliv, to nechám na druhých. Jen jsem chtěl říci, že takto hluboká ražba kontramarky je možná.

Každopádně poréznost té lícní strany může být dána uložením mince v agresivním prostředí, které působilo pouze na jednu stranu, která s ním přišla do styku. Každý hledač se jistě setkal s tím, že nějaká nalezená mince (ale i jiný artefakt) byly z jedné strany krásné a z druhé měly vyžrané důlky, byly napadené hlubší oxidací a podobně. Tak to může být i v tomto případě ...
Registrovaný uživatel
Tak že by byla pravá?
Registrovaný uživatel
pravá je zatiaľ len minca, kacuro nič také o kontramarke netvrdil. Porovnaj si kontramarku, diskusia tu o nej prebehla nedávno v sekcii Aukro
Registrovaný uživatel
Tak on duvod vybijeni kontramarek byla prave ta spatna kvalita grosu, takze z tohoto pohledu by problem byt nemel.
Jinak konkretne tato kontramarka Jihlavy mi na prvni pohled uplne koser neprijde, zda se nejak podezrele dobre/cerstve vyrazena, ale to je jen muj nazor.
Registrovaný uživatel
to dula,
neboj, porovnávám co to jde, ten ježek mi příjde trochu jiný než na té falešné i pravé kontramarce, co se řešily.
Registrovaný uživatel
ja by som kontramarkované mince nekupoval ak absentuje originál nálezová patina. Ale to by som asi veľa mincí nenazbieral. Sú tu odborníci čo majú svoju databázu fotiek, treba zistiť či sa používalo viac kolkov alebo iba jeden. potom by to bolo jasné.
Moderátor
mě připadá OK - viz třeba:
- z odkazu
- UBS 66/1388
- Aurea 50/671

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Mně ty ostny připadají moc dokonalé,přímé.Nikdy jsem takový groš neměl v ruce,soudím podle fotek ze Sejbala a Háskové.
Registrovaný uživatel
Pokud je prava tak je v luxus stavu. To byva ale obvykle vystrazne znameni. Nemyslim si, ze by se s tim kluci ve stredoveku tak mazlili abychom o par set let pozdeji meli radost.. ;-)

Jinak vidi tam nekdo ten Cham - prispevek 54?
Registrovaný uživatel
já tam Cham nevidím
Registrovaný uživatel
A co takhle? :mrgreen:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) Diwous v 13. 1. 2015, 1:15. »
Registrovaný uživatel
Prikladam jeste jednou bez pootoceni pro srovnani. Mozna ze si ho tam jen preju tak ho tam opravdu vidim.. :lol:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Zde jsem našel ještě dvě značky ježka (obě vyražené na rubní straně):

1) Münzen & Medaillen GmbH, Auction 18, 5. October 2005 - prodán za 310€ (tento už byl prezentován při diskuzi ohledně toho Vasilijova PG)

2) Numismatik Lanz München, Auction 124, 30. May 2005 - prodán za 400€

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Konečně jsem uspěl.Teď jen doufám,že je OK.Díky za názor.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Taky jsem na ni koukal a zarazilo me, ze je kontramarka na lici. Vzhledem k naprasklemu strizku pocitam asi nezvoni?
Moderátor
A kdyby ano, tak co? :D
Pokud bude vykorodovana med nebo zkrystalizovane stribro, tak to bude mit taky jiny zvuk, o pravosti to nerika vubec nic.
A mimochodem falesne kontramarky se vetsinou davaji na prave grose...
Registrovaný uživatel
Souhlas, proc by se padelatel jeste delal s grosem kdyz jsou srotu hromady? :-) Ja se ptam jen pro to, ze me zajima v jakem je stavu. Jestli zvoni nebo ne nema s pravosti kontramarky nic do cineni.. ;-)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » kontramarka?

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1