Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Konzultácie ...

Vykupminci.cz
Numisargo

Konzultácie ...

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Btw. ja nevychádzam len z vlastného pozorovania, ale aj z Huszárovho katalógu sedmohradských mincí. Preto som prekvapený, že síce dal do poznámky, že sa jedná o inú korunu, ale neuviedol akú.
Registrovaný uživatel
tady bych asi nehledal nějakou konkrétní korunu. Svatoštěpánská koruna to jistě být nemůže, v té době již 5 let uherským králem nebyl .. a ostatně nebyl jím nikdy ani korunován. V obou případech se jedná (dle mého názoru) o knížecí korunu, tak jak ji předepisovala tehdejší heraldická pravidla, bez nějakého konkrétního vzoru. Takže je pravda, že řezač měl heraldicky předepsaný vzor koruny, ale konkrétní ztvárnění bylo na něm.
Registrovaný uživatel
Pani nemate pravdu.Sigur on nemal abstraktnu korunu ale zrovna Svatostefansku a lepsie prevedenu ako na uhorskych minciach a to nie je vsetko, navyse aj opis na minciach mal "RE.HUN" KRAL HUNGARIE.....pridavam foto

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
http://coins.ha.com/c/item.zx?saleNo=3030&lotNo=25206

Tak tu je to na zivo a myslim aj nadherna minca ,to sa bezne nevidi
Registrovaný uživatel
http://sincona.bidinside.com/en/lot/8273/siebenbrgen-gabriel-bethlen-1613-1629/

Prvy link minca z roku 1621 dei gratia/z bozej milosti/ kral hungarie aj s uhorskou korunou .Tu je to jasne bol predsa v B.B.v auguste 1620 vyhlaseni za uhorskeho krala.po podpisani mieru s Ferdinandom sa vzdal tytulu.No ako vidiet nic si s toho nerobil a tytul pouzival az do smrti...druha minca rok 1629 znova aj tytul oj koruna.Na to aby to clovek pochopil musi toho o nom vela vediet o jeho planoch ,ambiciach ,povahe.proste z Ferdinanda si nic nerobil ,mozno preto ze mu odmietol dat za zenu jeho dceru alebo mu len chcel dokazat kto je.A za zmienku stoji este jedna vec.bez hanby sa nazyva kral hungarie ale doma sa tytuluje iba Princeps Transylvanie /knieza/.Na to ma ale vazny dovod pretoze ako vazalsky stat pod osmanskou risou podlieha sultanovy a s toho ma vacsi strach ako s Ferdinanda
Registrovaný uživatel
Potreboval by som pomôcť s tým bordelom, čo je nalepený na reverze. Skúšal som chelaton, ale takmer vôbec nezaberal. Keby to nebola vzácnejšia značka N-T (Ján Zápoľský, Veľká Baňa, gróf Jakub Tornallyai), tak by som to asi ani neriešil, skrátka mi to tam vadí. Malo by sa jednať o kvalitnejšie striebro. Môžem vyskúšať napríklad ultrazvuk?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) ___ v 9. 11. 2014, 18:11. »
Registrovaný uživatel
Sigur ultrazvuk by som moc neskúšal,pár mincí som skúšal čistiť a kde to bolo porovité tam to vytriaslo aj patinu a bordel ostal.
Moderátor
sigur, dej kvalitni foto na uloziste (napr. zde) a na mail mi posli odkaz (mail ale na webu nevyplnuj, odkaz zkopiruj)
Registrovaný uživatel
Bohužel musím dát zuzimu za pravdu.Podobně zabordelenou minci jsem se snažil naivně vyčistit ultrazvukem a takhle do dopadlo.Takže ultrazvuk pouze na brýle a šperky.Možná ještě na zlaté mince.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
na vine neni ultrazvuk. na vine je zpusob, kterym mince zkorodovala. ty mince uz byly odepsane pred cistenim (v tom smyslu, ze byly korozi uz zasazeny do hloubky tak, jak je ted videt po jejim odstraneni). kazdopadne neco jineho je cistit ultrazvukem kompaktni a kvalitni minci a neco jineho tyhle nehomogenni plisky, kterym to urcite neprospeje.

nicmene - osobne jsem ultrazvuk zkousel pouze na novodobych razbach a zjednodusene receno na mince rucne razene bych to radeji neriskoval (staci se podivat, jak takova stredoveka mince bezne na vybrusu vypada a nemuze vas prekvapit, ze se muze zacit az drolit). ale to neni tento pripad, tedy zpet ke korozi.

ono je totiz dobre vedet jeste pred nakupem, s cim si clovek poradi a s cim ne. a zda se mu to vyplati (casove i materialove). kdyz sleduji soucasne zvyky kupujicich, koupi zkorodovanou mince za cenu perfektne zachovane v dojmu, ze si s tim fixinela nebo chelaton poradi. vysledky jsou ale velmi obvykle stejne, jako zname u prodejcu cisticu.

kdyz si kupuji minci s korozi ja, mam tyto pohnutky:
1) znam presne, o jaky typ koroze se jedna a vim, co me pod ni ceka a jak ji odstranim
2) koroze se mi libi, provedu pouze stabilizaci a necistim
3) porizuju si testovaci material (zcela vyjimecne)

ja si dovolim koupit nekdy i dost odepsanou minci, ktere proste sam venuji urcity cas (tj. nekolik hodin jako relax). pokud by se ale melo jednat o vydelecnou cinnost, tak napr. za slusne a citlive vycisteni te sigurovi mince bych si nerekl mene nez 500,- (ci jakykoliv ekvivalent tomu odpovidajici), protoze prace s tim by bylo na nekolik hodin. pokud to clovek neumi, nema na to cas nebo do toho nechce investovat, nemel by takove mince kupovat. vetsinou pak dojde navic k tomu, ze diky netrpelivosti ci neznalosti ty mince jeste znici vic, nez je nutne. ono vzdycky bezrozmyslove machani v chelatonu nemusi minci prospet (tedy spis ji neprospeje temer nikdy).

celkove razim jednoduchou filosofii. pokud nemate cas a naladu korozi odstranovat (nebo nevite jak na to a nejste natolik zodpovedni, abyste se nejdriv potrebne znalosti naucili na numismatickem odpadu), minci radeji prodejte nebo vymente jak je a neberte si na svedomi jeji zniceni.
Registrovaný uživatel
Zdravím,potžeboval bych zjistit ceny těchto mincí,jedná se o prusko,první mince r.1744,1776,1775 =6HELLER 1794 =1/2 KREUZER TEN KDO MI NĚCO MOHL VĚDĚT O TĚCHTO MINCÍ AT MI ODPOVÍ MOC MI TO POMUŽE,MARNĚ TO HLEDÁM NA NETU A NEMOHU TO NAJIT :-( Moc děkuji,hlavně mě zajimají ceny knihu o těchto mincí nemám :-( děkuji za informaci Brona

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
vzhledem k velmi špatnému stavu cena pár korun...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
sigur napsal
Potreboval by som pomôcť s tým bordelom, čo je nalepený na reverze. Skúšal som chelaton, ale takmer vôbec nezaberal. Keby to nebola vzácnejšia značka N-T (Ján Zápoľský, Veľká Baňa, gróf Jakub Tornallyai), tak by som to asi ani neriešil, skrátka mi to tam vadí. Malo by sa jednať o kvalitnejšie striebro. Môžem vyskúšať napríklad ultrazvuk?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
.Jak to dopadlo?
Registrovaný uživatel
Myslím, že celkom v pohode. Ako som predpokladal, pod tým ovracaným miestom bola meď, takže tam zostal taký ružový nádych. A jeden fľak, ale na to som už nemal ani nervy ani chelaton. :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Poprosil by som o radu. Jozef II. (ktorý sa nenechal korunovať za uhorského kráľa) - pri jeho nástupe na uhorský trón 1780 nebola razená ani žiadna zlatá korunovačná medaila.

Čiže mám pravdu, ak hovorím, že korunovačná medaila (alebo žetón, alebo pamätná minca) súvisiaca s jeho nástupom na trón nejestvuje ?
Moderátor
Vyzerá to tak.
Registrovaný uživatel
Čistenie ultrazvukom je vhodné len čisto zlaté, strieborné, oceľové šperky prípadne pokiaľ sú osadené umelými kameňmi
Pokiaľ šperky sú osadené prírodnými kameňmi vôbec neodporúčam čistiť ultrazvukom - hlavne strednú a nižšiu kvalitu , vysoká pravdepodobnosť rozšírenia puklín , prípadne úplné prasknutie kamienka a potom je koniec pekného dňa. :'(
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Nechcem to tu komplikovať, ale predpokladám, že Archypov reagoval na moju prosbu, resp. potvrdil môj predpoklad. Ďakujem.
Potvrdilo sa mi to práve aj z iného zdroja s dodatkom, že Jozef II. mal len "ríšske" korunovačné medaily.
Registrovaný uživatel
Zajímavá otázka o korunovaci Josefa II. na krále uherského v roce 1780.
Mám ve své databázi celkem 430 odkazů na korunovační medaile nebo žetony a to od korunovace Maximiliana I. 1459-1519 na císaře Svaté říše římské v roce 1486 až po uherskou kurunovaci Karla I. v roce 1917, ovšem u uherské, po případě české korunovace v roce 1780 nemám bohužel žádný odkaz, jinak řečeno na našich nebo zahraničních aukcích se tato korunovační ražba neobjevila.
Ovšem v publikaci Eduarda Polívky "Mince Josefa II. 1765-1780-1790 a Leopolda II. 1790-1792" je na straně 13 tato věta " České a uherské korunovační medaile a jetony nebyly raženy, neboť císař Josef II. se za českého a uherského krále nedal korunovat."
Taktéž v knize Zdeňka Petráně "Ilustrovaná encyklopedie české, moravské a slezké numismatiky" na straně 102 je uvedeno "Mincovnictví Josefa II. lze rozdělit do dvou období: 1765-80, kdy nesou jeho mince titul římského císaře, 1781-90, kdy k titulu římského císaře přibyly tituly uherského a českého krále (přesto, že se nedal korunovat), arcivévody rakouského a další."
Takže můj závěr je následující, nemohou existovat korunovační ražby z roku 1780, protože žádná korunovace se neuskutečnila.
Registrovaný uživatel
numismatik-fji = ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď.

Momentálne som totiž bez literatúry a veľmi ste mi pomohli.
Registrovaný uživatel
Presuniem diskusiu do správneho vlákna:
kekule napsal
...V souvislosti s určování jiné mince tady fóru jsem musel sáhnout hluboko do knihovny a najít knihu "Srednjeveške kovnice na Slovenskem" .. Když už jí mám na stole, tak jsem koukal na Lendavu, ale ta tam vůbec není ... Ta mincovna je jistá, nebo jek to s ní je ? .. Děkuji za odpověď :-)


Huszár v Muenzkatalog Ungarn vôbec Lendavu ako mincovňu nespomína.
Pohl sa Lendave, resp. rodine Bánfyovcov venuje v samostatnom odstavci. Zhruba tomu asi rozumiem, ale radšej by som, aby sa k tomu vyjadril lepší nemčinár. ;)
Jedna zaujímavosť...Mimochodom, Pohl tam spomína, že vlastnili majetky pri Trenčíne. Viem, že vlastnili aj Beckov, ktorý má v erbe slona s vežou na chrbte. Neskôr sa zistilo, že to mal byť býk s vežou, čo bol de facto znak rodu Bánfyovcov.
Citujem stránku obce:
" Plných 400 rokov omylom používal Beckov ako svoj erb slona s vežou na chrbte. Ako došlo k tomuto omylu už v roku 1548? Kovorytec, ktorý vtedy ryl nové pečatidlo mestečka, nepochopil predlohu z 15. storočia. Na nej bol totiž vyrytý býk, ale s jednou chybou. Autor pečatidla z 15. storočia vyryl býka s kravskou hlavou. Pri opravovaní symbolu začal hlavu ryť nižšie, a tým vzbudil dojem, že zviera na pečatidle má chobot. Býk v erbe Beckova je aj historicky opodstatnený, pretože je časťou erbu zemepanskej rodiny Bánfyovcov a do ich držby sa Beckov dostal v roku 1434. Obsahom správneho erbu Beckova je teda býk, a nie slon."

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Zajímavé, mě to s tou záměnou přijde spíš jako vymyšlená historika, ten slon s věží totiž smysl dává (je to stylizovaná podoba válečného slona), byť jde v Evropě o neobvyklý námět, zatímco býk s věží moc ne. A že by si v městečku nikdo nepamatoval, jaký mají znak? Navíc jsem myslel ze v erbu rodu Bánffy byl gryf, jak to potvrzují i maďarské heraldické weby. Nebo těch rodin bylo víc, případně různé odnože rodu používaly erb s býkem?
Registrovaný uživatel
Gryf je v erbe rodu Bánffy de Losoncz (z Lučenca). Podľa Siebmachera bol erbom Bánffyovcov z Dolnej Lendavy hlava býka.
Registrovaný uživatel
Saracen, posielam, posielam, ale píše mi to, že sa nedá doručiť, lebo máš plnú schránku.
Moderátor
Vo co gou?

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 > »

Sběratel.com » Uherské mince » Konzultácie ...

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1