Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pokec o mincích » Korunovační, svatební a jiné žetony - dotaz

Vykupminci.cz
Numisargo

Korunovační, svatební a jiné žetony - dotaz

Moderátoři: Koniáš, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Zdravím,
mohli by jste mi doporučit nějaké čtení o tom jakým způsobem se kdysi vydávaly různé i běžnější stříbrné žetony (ke korunovaci, svatební, k holdování stavů, apod.). Zajímá mně třeba jakým způsobem probíhala jejich distribuce, kdo je vydával a komu, jestli byly rozdávány nebo prodávány a podobné obecné informace. Chtěl jsem si o tom něco přečíst, ale zatím jsem neměl štěstí.

Předem díky.
Moderátor
Asi nejpodrobnější jsou knížky od E. Nováka Korunovace a korunovační ražby Habsburské monarchie v letech 1526-1918 I. - V. díl. Ty jsou ale téměř nesehnatelné.

Výpis menších článků máš zde:
http://cnspg.cz/databaze/clanky.php?search=1&id=&nazev=&autor=&str_od=&str_do=&klicova_slova=korunovac&poznamka=&nazevknihy=&sort=nazev
Registrovaný uživatel
Děkuji moc. Z toho jsem už četl poměrně dost, ale v drtivé většině jde o popis žetonu a politické situace, při které byl vydán. Ale zase je fakt, že toho Nováka jsem zatím v ruce neměl.
Mně tady šlo spíše o takovéto obecné - jestli bylo pravidlem, že to dostávali jen účastníci oslav, nebo to mělo širší rozptyl (a bavím se tady o těch normálních žetonech, ne o zlatých). A tak podobně, takové to, co tam většinou napsáno ani není.
Registrovaný uživatel
V Encyklopedii české, moravské a slezské numismatiky je pod heslem korunovační mince mj. uvedeno: Drobnější stříbrné ražby byly při korunovačním průvodu obvykle rozhazovány mezi lid, těžší ražby zlaté a stříbrné sloužily jako dary významným osobnostem a hostům.
_______________
Ostatně soudím že EU musí být zničena.
Registrovaný uživatel
Tak to by čistě teoreticky mohly některé z nich projít i přímo rukama panovníka :-)
I když asi na to měl nějakého človíčka, co to dělal za něj. Nicméně je to hezká představa.
Docela mně ty žetony v poslední době zaujaly. Je to hezká připomínka konkrétní události.
Registrovaný uživatel
Znam primo autora a vi o tom dost
Registrovaný uživatel
napríklad návštevné žetóny, boli rozdané banským zamestnancom podľa funkcie. Aj po viac kusoch, rôznych veľkostí. Medzi ľudí sa rozhadzovali drobné mince. popísané je to v knihe Denník princa Leopolda.
Registrovaný uživatel
Díky za tip. Až bude chvilka tak zkusím přečíst.
Registrovaný uživatel
Živá historie 12/2019 - Slavnosti a zábavy na habsburských dvorech (Jiří Kubeš)
...
Na počátek netrpělivě čekali diváci na náměstí, protože před vlastní hostinou světští kurfiřti posloužili novému císaři a naplnili tak smysl říšských arciúřadů. Každý z nich sešel na náměstí a přivezl panovníkovi přihlížejícímu z balkonu konkrétní věc: saský vévoda dopravil plný pohár ovsa z nedaleké hromady, bavorský vévoda dojel pro kus pečeně z korunovačního vola, jenž se pekl na náměstí v provizorní kuchyni. Braniborský markrabě měl přinést umyvadlo, konvici a ručník a falckrabě rýnský rozhazoval do davu korunovační mince. Poté se dav vrhl na oves, kuchyni, víno tekoucí z kašny i mince a nebylo to žádné poklidné rozdělování. V roce 1612 zaplatilo tuto část korunovačního dne císaře Matyáše životem šest lidí! Jeden ze svědků poslední korunovace v roce 1792 se k tomu zase vyjádřil: "Byl to boj hamounství, nepřejícnosti a škodolibosti."
...
Registrovaný uživatel
Zažil som raz ráno akciu v LIDLi a vyzeralo to podobne...bol to boj hamounství, nepřejícnosti a škodolibost, 5 vykradnutých vozíkov a 6 mŕtvych dôchodcov :mrgreen:
Registrovaný uživatel
sigur napsal
Zažil som raz ráno akciu v LIDLi a vyzeralo to podobne...bol to boj hamounství, nepřejícnosti a škodolibost, 5 vykradnutých vozíkov a 6 mŕtvych dôchodcov :mrgreen:


Jo jo - mění se prostředí, prostředky, ale lidi - ti jsou už pár tisíc let stále stejní.
Registrovaný uživatel
Kdyz jsem jezdil na intr (dneska se za to malicko stydim) bavili jsme se tim ze jsme v Plzni na preplnenym hlavaku upustili par drobnych nebo prilepili na schod dvacku. :-D
Registrovaný uživatel
Nejstarší zmínka o rozhazování mincí při je už v Kosmově kronice při nastolení Břetislava I. za knížete, viz MGH SRG II, s. 78.
Registrovaný uživatel
V českém překladu je tam toto: ... házeli přes mříže hořejší síně peníze, deset tisíc nebo ještě více, mezi lid, aby se netlačili na knížete sedícího na stolci, nýbrž raději chytali házené peníze. Jedná se tedy u nás o starou tradici.
Registrovaný uživatel
Bratislavské korunovačné slávnosti - tam sa prostý ľud navzájom mrzačil pre kusy zeleného ozdobného plátna...dôchodci sa majú ešte čo učiť :D

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Pokec o mincích » Korunovační, svatební a jiné žetony - dotaz

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1