Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Starožitnosti » Kríž tombak a české granáty

Vykupminci.cz
Numisargo

Kríž tombak a české granáty

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Vedel by niekto poradiť s vekom tohto kríža? Kamienky sú české granáty a materiál zrejme tombak - nemá punc. Zaujíma ma akékoľvek info ku typu tohto kríža a obdobie jeho vzniku. Mám možnosť ho kúpiť. Jeho rozmery bez očka sú 48x50 mm.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
http://druidova.mysteria.cz/TAJEMNO/SYMBOL_KRIZE.htm
Registrovaný uživatel
Pokial je material tombak kamienky nebudu sklo???
Prave granaty min. boli v striebre..... mozem sa aj mylit.
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Tombak a český granát je/byla běžná kombinace.
Registrovaný uživatel
Moje skúsenosti boli , že pri tejto kombinácii som dosť často identifikoval kameň ako farebné sklo , hoci sa tvárilo ako starší brus.... preto je hodne ťažko sa trafiť takto do správneho určenia. :| :|
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Tombak a český granát som videla veľa krát, ale keďže tieto brusy sú na český granát dosť veľké, je kľudne možné, že sa jedná o sklo. Takže rátam s touto variantou:-) Ale javí sa mi to ako celkom pekná staršia práca, a 1500 Kč ma zase nezabije, takže o ňom uvažujem aj keby to bolo sklo.
Registrovaný uživatel
Pekná práca , pokiaľ je prístup ku granátkom v dobrej cene potom sa dá aj vymeniť za pravé kamienky...
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Moderátor
I mně se to líbí. Klasický kříž řeckého typu to bude starší práce, ale granáty jsou opravdu velké. No,ale to zjistí vše lehce klenotník. Líbí se mi
Registrovaný uživatel
Z fotky se to nedá určit. Ale starší práce se vyznačují většímy kameny. Zajímavé je i použití malých kamínků na očku.
Registrovaný uživatel
počet kameňov umocňuje symboliku ...
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Moderátor
V Čechách existuje starobylý řád Křižovníků s červenou hvězdou. Sídlí u Karlova mostu. Já bych tam pro jistotu došel i s křížkem. Kříž by většině tvaru řádu Maltézského, ale zde i v tomto tvaru byl vyroben jako jednoduchý kříž pro běžné nošení. Mohu se mýlit, ale řešil bych to ! :mrgreen:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Poslala som fotografie na mail toho rádu a už aj odpísali, že kríž nemá s ich rádom určite nič spoločné:-) Takže to bude niečo iné...
Moderátor
Škoda, to víte, já jako falerista jsem doufal..... no, ale za pokud to stále, víme co to není. :twisted:
Registrovaný uživatel
Myslím krížik je výroba pre bežného záujemcu ,
rôzne rády a cirkevné združenia pre členov to osadia do ušlachtilého kovu...
Zaujímavá je "kameňová" symbolika...
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
« Poslední úpravu provedl(a) grofik v 16. 1. 2018, 11:21. »
Registrovaný uživatel
Ono ten pán nenašiel punc, tak dedukuje že kov je tombak. Ale v každom prípade si myslím, že to bude staršia práca.
Registrovaný uživatel
Ja netvrdím , že je to úplná novotina .
Zaujala ma symbolika vyjadrená uložením kamienkov .
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Uvidím keď príde, čo to bude zač:-)

Ešte mám jednu otázku. Páči sa mi tento kríž a pán ho predáva s tým, že sa jedná o nemagnetický kov, možno striebro. Bohužiaľ má len takéto nepodarené fotky, nemá prístup k internetu a fotky mu nahrala dcéra, takže komunikujeme len telefonicky. Myslím si, že sa jedná o striebro z Ruska o rýdzosti 84 zl. Môže byť ruský punc až takto veľký? Ale to číslo 84 vidím pred tou poslednou značkou. Kríž má 8 cm.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pekný latinský krížik , obsah striebra 875/1000
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Tak tu je zväčšenina, je to ruský punc na striebro 84 zolotnikov?:-)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Teoreticky Moskva , ale prakticky to povie Stator . :roll:
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Žiaľ veľmi nepomôžem. Prezrieť stovky značiek vyžaduje čas a Dargor6 dosť tlačí na pílu.

Nemôžem potvrdiť ani Moskvu, napriek tomu, že sa značka vpravo najviac podobá na Moskvu. Pre roky 1860-9 nesúhlasí kartuša, ani puncmajster s iniciálami И . O, ktorého som vôbec nedohľadal.

Nie je to ani Varšava, ktorá v rokoch 1852-1896 používala ruské punce, ale do roku 1869 s erbom poľského Kongresového Kráľovstva, znakom poľskej mincovne. Nesúhlasí ani tu puncmajster И . O.

Výrobca s iniciálami MF v latinke, nebol Rus, ale severan možno Fín alebo Švéd. Podľa značky dvojhlavého orla vľavo, bol pravdepodobne dodávateľom dvora, ale ani to nemusel byť, pretože výrobcovia razili znak aj vtedy, keď si dvor čosi u nich objednal a nemali titul dodávateľa dvora.
Registrovaný uživatel
Aj tak ďakujem za všetky tieto informácie:-) Kríž som nakoniec kúpila - takže možno časom sa niečo podarí zistiť. Ja som hlavne nevedela, či si to všimnete, preto som Vám adresovala to vlákno:-)
Ešte raz moc ďakujem za informácie.
Registrovaný uživatel
Podarilo sa mi zatiaľ len dohľadať iniciály, ibaže neplatia zase roky. Oberegov Ivan mal iniciály И . O, ibaže puncoval v rokoch 1886-1896.
Registrovaný uživatel
Poslední pátá značka by měla být - Kijev ( dle obrysu i výjevu); i když se "výjevy" v publikacích dost liší, pravděpodobně záleželo na období a ještě je značka vzhůru nohama.
Registrovaný uživatel
Dargor6 napsal
Oberegov Ivan mal iniciály И . O, ibaže puncoval v rokoch 1886-1896.


Ale nie v Moskve ale na Urale.

Kiev "obrátene" pri zle vyrazenej značke by mohol byť v rokoch 1828-1887, nie je tam však puncmajster И . O, ani majster MF.
« Poslední úpravu provedl(a) stator v 18. 1. 2018, 13:09. »

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Starožitnosti » Kríž tombak a české granáty

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1