Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Starožitnosti » Kubizujicí stolička ke klavíru?

Vykupminci.cz
Numisargo

Kubizujicí stolička ke klavíru?

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Už se někdo setkal s podobnou věcí? Jaký je váš názor?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Moc zajímavé, stálo by za to dohledat autora, který ji navrhl a také výrobce. Zkuste umělecko-průmyslové muzeum v Praze.
Adalbert
Registrovaný uživatel
Tam už to mají tři týdny. Zkoušel jsem i Petrof, ale nemají v archivu žádné info o podobné zakázce. Ještě zkusím Olomouc a Brno.
Registrovaný uživatel
Ještě zkuste MAK Design Museum (museum užitého umění) ve Vídni. Mají skvělé sbírky a pokud jim napíšete německy, nebo anglicky rádi Vám odpoví. Nezapomeňte uvést rozměry.
Stačí na googlu zadat MAK museum Vienna.
Adalber
Registrovaný uživatel
Děkuju vám
Registrovaný uživatel
..domnívám se, že Vaše stolička (na trojbokém postamentu, s otočným sedákem, dýhovaná mahagonem) vznikla až ve dvacátých letech 20. století, v geometrizujícím proudu stylu art-deco.

Nositelem geometrického dekoru tu jsou pravoúhlé plochy dýhy, kontrastně sesazované s odlišnou texturou. S tímto principem výzdoby dýhovaného nábytku u nás pracoval ve druhé polovině 20. let například arch. František Roith (Rezidence primátora hl. města Prahy), nebo arch. Bruno Paul, J. Halabala, a řada dalších. Vaši pozoruhodnou stoličku bych tedy nespojoval ani s pozdními pracemi nábytkového designu Jana Kotěry...
Registrovaný uživatel
Sedátko a pravděpodobně i šroub uvnitř pochází z obyčejné sériově vyráběné stoličky. Naproti tomu ta střední část je /alespoň z mého pohledu truhláře/ na výrobu pracná. Jedná se zřejmě o prototyp, jeden kus a proto se tak těžko hledají informace.
Bylo by možno dát se víc fotek, zespodu a zevnitř?
Registrovaný uživatel
MAK mi odpověděl, že takový kousek neviděli, pravděpodobně se jedná o unikum, či limitovanou sérii, takže nedohledatelné..

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Nejsem sice odborník, jen nadšený obdivovatel nábytku, ale zde mi nesedí poměry hmot a ten "hrubý" šroub, vklíněný dosti tvrdě, do jinak elegantní práce... Trochu mi připadá, že se jedná o podstavec stolku nebo jiného sedátka s inkludovaným sedákem z jiného kusu nábytku ( zde tedy klavírní stoličky standardní výroby ).
Registrovaný uživatel
Takhle zblízka, když o tom mluvíte, to tak vypadá, ale při pohledu ze shora, ty šrouby nejsou tak výrazné. Poslední fotka je naplno vytočený sedák.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Starožitnosti » Kubizujicí stolička ke klavíru?

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1