Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Ladislav V. Pohrobok (1440/1453-1457)

Vykupminci.cz
Numisargo

Ladislav V. Pohrobok (1440/1453-1457)

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 8 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Presne tak...tiež som to zistil, až keď som pozrel do Ungera, pretože na podložnom lístku bola napísaná práve táto referencia, ktorá ma nasmerovala na príslušný odkaz v Huszárovi a Pohlovi. Takže až do včera som mal zle určený aj ten kremnický obolus :D
Registrovaný uživatel
Nejnovější přírůstek.H 668?Neznámá varianta?Má obráceně štít.I přes takový stav potěší.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Obrátený štít sme prednedávnom riešili na širokých denároch Žigmunda Luxemburského, je to zaujímavosť, ale ako tak pozerám na polovicu 15. storočia, celkom bežná vec.
Registrovaný uživatel
Navyše, podľa mňa tú hornú fotku máš naopak. Nechce sa mi lúštiť opis, ale trojvŕšie je určite hore nohami. Takže okrem obráteného štítu máš vlastne aj mincové značky hore nohami. Škoda stavu, ale aj tak veľmi podarené :D Gratulujem.
Registrovaný uživatel
Díky za komentář.Nemohu tu diskusi o obrácen štítu najít.Pomož. Přidávám asi falzum.Sice dorasované,ale nemohl jsem odolat.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Opisy aj všetko ostatné je v poriadku. Tieto mince sú razené z veľmi nekvalitného striebra, takže sa vôbec nemusí jednať o falzum.
Chápem, mince z tohto obdobia majú svoje čaro. Tento typ so značkou K-R mám 2 kusy a nejako sa neviem rozlúčiť ani s jedným z nich ;)
Moderátor
bertik-b1 napsal
Nemohu tu diskusi o obrácen štítu najít.Pomož.


https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/zigmund-luxembursky-11737x9
Registrovaný uživatel
Přidám taky jeden celkem nedávno získaný Pohrobkův denár (Huszar 654), K-P s křížkem. Stav síce nic moc, ale zaujala mě kombinace - český lev s opisem "Regis Ungarie et cete". Pokud víte k tomuto denáru něco bližšího, budu rád za každou další informaci.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pěkný excentr.Škoda,že je tak zprohýbaný.To Archypov :Díky za nasměrování.Jak jsem to mohl přehlédnout.Díky.Ale, stejně se nemohu zbavit dojmu,že to není právě správné srovnání.Není to u tebe spíš inkus?Nemohu najít tu diskusi o inkusních ražbách,kterou tu vzpomínal před nedávnem Oliver.Nechci být potížista a otevírat už uzavřené diskuse, jsem jenom zvědavý chlap.
Moderátor
bertik-b1 napsal
To Archypov :Díky za nasměrování.Jak jsem to mohl přehlédnout.Díky.Ale, stejně se nemohu zbavit dojmu,že to není právě správné srovnání.Není to u tebe spíš inkus?


Inkusná razba v mojom prípade to nie je ani náhodou, reverz je v poriadku.
Registrovaný uživatel
Neviem, ale nejde tu len o malé nedorozumenie? Tá diskusia bola o prevrátených značkách (ako má aj bertíkov denár), nie o prevrátenom štíte. Žigmundov široký denár má predsa v štíte len brvná a ten môžeš otáčať aj pri 1600 rpm a furt to bude rovnaké :)
Registrovaný uživatel
dnešní aukce falešného dukátu Ladislava Pohrobka na aukru mě přiměla k následující otázce .. nemáte někdo tušení, proč vznikla tahle emise poměrně vzácných dukátů z Hermannstadské mincovny, se záměrně vypuštěným českým erbem ? Jedná se o typy Pohl H4 - H7 ... Přidávám fotku ze své sbírky.. Sice trošku vylomený, ale za to pravý .. :D

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Hmm, ten je veľmi pekný, to malé vylomenie by mne osobne nevadilo. Môj laický názor na tvoju otázku je, že Pohrobkove mince sa všeobecne vyznačujú veľkou variabilitou štítov. Dôvodom môže byť teoreticky to, že mladý Ladislav mal iné záujmy ako sledovať alebo kontrolovať, čo v ktorej mincovni po celom Uhorsku mu dávajú na dukáty. Mimochodom, viem, že existuje typ, kde vypadla aj poľská orlica, teda je tam štvrtený štít len s dvojkrížom a brvnami.
Moderátor
Súhlasím so sigurom, veľmi veľkú váhu by som tomu neprikladal. Motívy v štíte sa menili u Pohrobka naozaj často a ja ako Slovák by som za "vypustením" českého leva veľa nehľadal. No ale kekule ako Čech... to vytočí. :)
Registrovaný uživatel
no.. trošku si dovolím oponovat .... každá mince, a zlatá dvojnásob, byla prezentací panovníka, symbolem moci .. atd, atd .... kdejaký vévoda hrnul na mince dopodrobna všechny své tituly a erby .... A Ladislavovi by vypadl jen tak český znak ??? .... ještě u celé ucelené řady ? ... hmm .... pánové ... to se mi dvakrát nezdá .... jo ..na závěr, ta orlice v erbech u Ladislava Pohrobka není polská, ale moravská .... Myslel jsem, jestli se ve vašem uherském prostoru nenachází nějaká zajímavá historická hypotéza .... ale že jen tak zapoměli na českého lva .. to mě jako Čecha fakt uráží :-) :-) :-)
Moderátor
No, že sa u Pohrobka stretávame s veľkou variabilitou erbou je fakt a samozrejme orlica je moravská a nie poľská. V mne dostupnej literatúre sa o absencii českého leva v štíte ako o niečom čudnom nestretávam, pravdupovediac doteraz som sa tým ani nezaoberal. Nejakú historickú hypotézu na túto nemu nepoznám, za českého kráľa bol korunovaný v októbri 1453, ale toto asi na absenciu leva v štíte vplyv nemalo, najmä keď sa český lev bežne nachádzal na dukátoch iných mincovní tej doby. Hanbím sa, ale dnes nebudem za "múdreho"... :oops: :twisted:
Registrovaný uživatel
Tak iné vysvetlenie - razili to Rumuni...a s tou orlicou? Fakt som si doteraz myslel, že je poľská :oops: Moraváci, soráč :oops:
Registrovaný uživatel
jen mi šlo vlastně o to, jestli se nemůže jednat o ražby před jeho volbou českým králem .... což by v historických souvislostech zcela sedělo, ale Pohl tyto ražby klade do roku 1554 ... Myslel jsem, jestli se tím někdo ve vaší oblasti nezybýval a neprovedl třeba časové zpřesnění .... :-)
Registrovaný uživatel
1454 ... samozřejmě ....
Registrovaný uživatel
...kekule, uber 100 rokov ;) Mňa by zaujímalo, čo myslel Pohl tou poznámkou pri tomto type. Nemčina mi moc nejde...
Registrovaný uživatel
Pánové dovolím si spekulaci k tomuto Kekuleho krásnému dukátu.Není ta orlice náhodou brandenburská (ač bych si přál aby to moravská byla)jako na Zikmundových denárech a obolech?Soudím tak podle" kosočtvercově dělené" hrudi.Navíc si myslím,že pokud by tam měl být jenom jeden z těchto znaků(lev,orlice),věřím tomu,že by to byl lev.
Moderátor
bertik-b1 napsal
Pánové dovolím si spekulaci k tomuto Kekuleho krásnému dukátu.Není ta orlice náhodou brandenburská (ač bych si přál aby to moravská byla)jako na Zikmundových denárech a obolech?Soudím tak podle" kosočtvercově dělené" hrudi.Navíc si myslím,že pokud by tam měl být jenom jeden z těchto znaků(lev,orlice),věřím tomu,že by to byl lev.


Ikonografická podobnost by tu byla, ale historické souvislosti jsou proti.
S Braniborským markrabstvím Ladislav Pohrobek (a v jeho době ani Koruna česká) neměl nic společného. Zikmund jej 1415 předal Hohenzollernům.

Nejlogičtější mi přijde teorie kekuleho - ražba před volbou českým králem tedy před r. 1354
« Poslední úpravu provedl(a) jacx v 22. 2. 2013, 1:56. »
Moderátor
Kekuleho teória samozrejme má logiku, ale podľa Pohla v roku 1453 sa razili v Kremnici dukáty H 1 (čo ešte nie je smerodajné, lebo boli razené s Ladislavovým menom pre Jiskru) a H 3-1, ktoré českého leva majú. Mne sa príliš nezdá že by to malo súvis s korunováciou, ale ktovie?
Registrovaný uživatel
.... tak na českého krále byl korunován v říjnu 1453 ... tedy je časový prostor pro ražby před zvolením i po něm ...
Registrovaný uživatel
... to Archy ... možná si na to téma připravím referátek na Tvou konferenci .. :-) :-)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 8 ... > »

Sběratel.com » Uherské mince » Ladislav V. Pohrobok (1440/1453-1457)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1