Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Ladislav V. Pohrobok (1440/1453-1457)

Vykupminci.cz
Numisargo

Ladislav V. Pohrobok (1440/1453-1457)

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Toto mi pripomína...Máš zborník NUMIZMATIKA 15 (1996), čo vydáva SNS? Je tam jeden článok a celkom by ma zaujímal tvoj názor.
Moderátor
To je otázka na mňa?
Registrovaný uživatel
Áno.
Moderátor
Sigur nemám tento zborník, ale hlavne neviem ktorý článok myslíš, možno mám ten článok separátne, mám takto mnohé.
Registrovaný uživatel
To Sigur ,pěkný denár,gratulace.Tento sice není tak pěkný,skoro troska,přesto potěší.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
to Archy:
Ján Hunka: Neobvyklý denár Ľudovíta Veľkého z Letanoviec-Kláštoriska

to bertik:
Podľa opisu by som povedal, že to nie je denár, ale obolus Pohl 163-1.
Moderátor
Mohol by si mi ten článok poslať? Veľmi by ma to zaujímalo, práve chystám ohľadom Ľudovítových mincí na jednu konferenciu niečo malé.
Registrovaný uživatel
Díky za určení.
Moderátor
ja ešte dodám, Huszár č.657 a Unger 512. Unger z roku 1980 píše že je to denár, Huszár a Pohl ho označujú ako obol.
Registrovaný uživatel
Pomôže niekto s určením tohto obolu? ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
hezke, podle mne to byval denar Pohl. 187-5 :)
Registrovaný uživatel
Tak, tak, denárek to býval...škoda, obolus by to bol priam krásny :)
Registrovaný uživatel
Poprosím o radu je to falzum.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Toto nebude klasická Ladislavova razba, skôr razba s jeho menom, ale za mincovania jeho matky, kráľovnej Alžbety. Vyzerá to na typ Pohl 150 (asi 150-5), značka K R, Kremnica, Konrád Polner. Či sa jedná o falzum, o tomto sa viedli naozaj solídne dišputy na konfere v Hlohovci. Oliver mal k tomu naozaj trefné a podložené poznámky, ale môžem povedať jedno (veľmi to nepomôže), tá minca nie je a nebola strieborná. Oliver by povedal, že je to falzum, lebo sa jedná o klamanie prijímateľov mince (aj keď zo strany kráľa), ale ak sa pýtaš či je to falzum z falšovateľskej dielne, tak predpokladám že nie. Myslím si, že je to oficiálna razba, z oficiálnej mincovne mincovaná oficiálnymi razidlami. Moc som nepomohol, čo? :) Počkaj si na zborník, presne tieto razby budem publikovať a Oliver bude publikovať svoje závery, týkajúce sa označení falzá - oficiálne mince.
Moderátor
ja se priznam, ze jsem na tento prispevek naschval nereagoval. nakonec to myslim bylo lepe, protoze Archy to alespon presne urcil, zrovna v tomto obdobi se uprimne trochu ztracim a nemam to nakoukane.

jinak s temi razbami - chtel bych spis rozpoutat diskusi, aby byly stanoveny a vymezeny nejake presnejsi pojmy, protoze pojem falzum je proste pojem naprosto nedostatecny, velmi siroky. existuje samozrejme pojem falzum dobove, ale i to je malo (novodobe falzum je obvykle naprosto nezajimava zalezitost a u techto razeb nas ani netrapi). na konferenci jsem nastinil par moznosti, jak mohla falza vznikat. i presto, ze casto nelze jasne rozhodnout presne, jakeho puvodu muze falzum byt, nektere moznosti casto vyloucit lze.

do toho se nam navic plete dalsi vec, tzv. napodobeniny. to aby toho nebylo malo. a aby toho nebylo malo, nemam dojem, ze je tato terminologie pouzivana spravne a jednotne i mezi numismatickymi spickami (co pak ja nebozatko amater v tom mam pak mit jasno?)

souhlasim s Archym, ze tato mince vypada pomerne kultivovane, velmi pravdepodobne byla jejim producentem dobre vybavena dilna s kvalitnim technickym zazemim (nejaky majetnejsi slechtic, pripadne skutecne i oficialni mincovna - cimz netvrdim, ze nutne uherska). predlozena mince v dobe sveho uvedeni do obehu samozrejme nebyla medena, cas kreditni meny tehdy jeste nenastal. mince byla puvodne pokovena (postribrena nebo pocinovana), bohuzel z fotky se zda, ze zbytky pokoveni se asi nedochovaly. kdyz se to pokoveni neudelalo kvalitne, slezlo pomerne rychle, jeste v dobe, kdy byla mince normalne v obehu.
Registrovaný uživatel
Tiež som sa k tomu nechcel vyjadriť, lebo som tušil, že to skôr či neskôr urobia kompetentnejší a tak sa aj stalo...
...zdá sa mi, že táto "špinka" by mohla byť zbytok pokovenia.

to Archy: včera som bol neplánovane vo Fraštáku, ale bol si vypnutý... škoda, nabudúce.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
taky jsem ji zameril, ale po tom, co sem naposled pod mikroskopem neco takoveho identifikoval jako kozni lup a navic ne muj, tak jsem radeji mlcel :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

ale vazne, ano, mohlo by byt, ale chtelo by to lepsi fotku
Registrovaný uživatel
Vdaka všetkým za pomoc,minca je v zlom stave tak som skúsil ešte jedno foto.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
pod lupov je vidieť tocha postriebrenia ,Archy táto má leva napravo plus bodky u Pohla na lavo bez bodiek.
Moderátor
trochu vas opravim... pod lupov je vidieť tocha pokovenia
Registrovaný uživatel
To Sigur.Krásná mince.Gratuluji.Mám tu denár H 643 se zajímavým detailem křížících se ocasů lvíčka.Je to oficielní "ošizená ražba"?Dále mám zájem o ten sborník.Kde a jak ho mohu získat?Díky za reakce.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
muj bohuzel teprv prvni pohrobek, mel by to byt Unger 499, Pohl 166-2, Husz. 670

mincovna Schmöllnitz (?) SD, razeno v roce 1452 pod spravou Jana Jiskry z Brandysa

v realu budi trosku lepsi dojem (tmava patina). na fotce, aby bylo neco videt jsem jej zesvetlil. sice to neni extra vystavni kousek, ale mne potesil a cena myslim byla celkem prizniva

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pěkný první.Gratulace.
Moderátor
Pekný denár, gratulujem. Máš ho určený správne a Pohl ho má podľa mňa zaradený správne do mincovne Smolník.
Moderátor
diky :)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... > »

Sběratel.com » Uherské mince » Ladislav V. Pohrobok (1440/1453-1457)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1