Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Ladislav V. Pohrobok (1440/1453-1457)

Vykupminci.cz
Numisargo

Ladislav V. Pohrobok (1440/1453-1457)

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 5 6 7 8 9 10 11 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Krasny gratulujem ;-)
_______________
zlatak ešte ma len niekde čaká
Registrovaný uživatel
Ďakujem. Bohužiaľ sa mi nepodarilo dohľadať viac informácií ohľadne tejto epizódky mincovania v Uhorsku. Ak by niekto mal nejaké dokumenty budem vďačný. Kladiem si otázku prečo tu figuruje Financminister Rakúskeho vojvodstva na Uhorskej minci (aj keď Ladislav žil veľkú časť života vo Viedni) a odkiaľ prišiel takýto pokus o hodnotnejšiu mincu uprostred záplavy inflačných peňazí..
Registrovaný uživatel
aj keď s dierkou, ale som rád, že sa mi podarilo zohnať tento R5-kový denár, razený len v Kremnici

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Je to už tretí čo vidím v poslednom čase. Takže s tým R5 by som to prehodnotil. Núkali mi o dosť lepší ale za veľké peniaze :-).
Registrovaný uživatel
v podstate štvrtý.
Registrovaný uživatel
a to sa objavil aj obol k tomuto typu denáru, len žiaľ nie je ochota k publikovaniu.
Registrovaný uživatel
Zdravím, mohl bych znát váš názor na tuto mincičku? Dle mého se jedná o denár Ladislava Pohrobka, ale tenhle není stříbrný, ale z nějakého obecného kovu. Ty flíčky na něm, jsou zbytky stříbra, takže byl evidentně postříbřen. Je možné že se jedná o dobové falzum?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Je to denár razený Alžbetou v mene zosnulého Alberta (komorský grój Konrad Polner), čiže interregnum. Vpravo dole pri dvojkríži je patrné torzo Albertovho mena ...ERTI...
Registrovaný uživatel
pridám vám sem fotku k nedávnemu príspevku fukiwaru. Značka je vyrazená o niečo lepšie.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Krásna
Moderátor
Veľká parádička.
Registrovaný uživatel
Hmm, pekná medúza :D
Dávno som nič nepridal, takže tu je jeden celkom zaujímavý kremnický Pohrobok (H-645). Zaujímavý je tým, že ako jediný denari triales má opis z averzu pekne dokončený na reverze, teda Vn-GA-RIe rozdelené medzi troma štítmi.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Výnimočne krásny kúsok, gratulácie.
Registrovaný uživatel
No tak to je fakt krása sigur. Gratulujem :)
Registrovaný uživatel
Pridám ešte jednu mincu typu H-657. Toto by mala byť Smolnícka razba, aj keď S-C je obrátené C - S.
Aj to S ko je také všelijaké. Tieto mince boli asi razené iba v Kremnici, Levoči a Smolníku. Alebo sú známe aj nejaké iné?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
ale to vyreza ako dobove falzum. malo striebra a slendrianske detaily
Registrovaný uživatel
podla mna nie kazda minca z nekvalitneho striebra je falzum, to by v tej dobe obiehalo 90% falz, detaily su podla mna primerene zachovalosti mincoveho obrazu
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
u mna to vzbudil dojem najma krivy kriz v opise na reverze a divny font pisma
Registrovaný uživatel
V štyridsiatych rokoch 15. storočia bol v Uhorsku veľký bordel. Obiehalo všetko možné a razilo sa pre potreby vojska asi z toho čo bolo k dispozícii, čisto medené mince, strieborné aj všelijak pokovené. napr. oficiálne denáre Hunyadyho s levom sú veľmi často postriebrené (alebo vystriebrené?). Podľa mňa keď potreboval kapitán vyplatiť žold, dal spraviť plech z toho čo bolo a nabúchať peniaze (tak ako ECB :-))
Tieto tu mince razili Jiskrovi ľudiai a ich kvalita bola úmerná ich gramotnosti a podmienkam v ktorých fungovali. Takže asi nie valná. Pojem oficiálne razba a falzum sa tu dosť zlievajú.
To že sa okrem polooficiálnych razieb mincovalo aj "pokútne" je jasné. Na tejto minci sú opisy veľmi šlendriánske tak ako aj druhá časť mincovej značky. Ale do akej miery je to falzum si tvrdiť netrúfam.
Registrovaný uživatel
fukiwara napsal
Tieto mince boli asi razené iba v Kremnici, Levoči a Smolníku. Alebo sú známe aj nejaké iné?


Mám košický (C-G, Augustin Greniczer), ktorý má prehodené spodné časti štítu. A jeden kremnický.
Moderátor
Potřeboval bych poradit s tímhle kouskem. Původně jsem ho bral pro Oliho, ale pak jsem zjistil, že ho nemám. Až teď, když se ho snažím určit mám trošku problém.
Určil jsem si ho jako Hus 652, Košice Greniczer. Ten by ale na rubu měl mít opis ET.CETR. Tady je Et.CETRA. A tu jsem nenašel (ale možná jsem jen slepejš). Na dvojráz mi to nepřipadá. Takže kam s ní? Asi chyboražba co? Protože spíš bych čekal CETER, než CETRA. :lol:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Keďže je to len rozšírenie o jedno písmeno (ani CETR vlastne nie je gramaticky správne), tak by som to určil ako H-652 s variantom opisu.
Moderátor
Presne tak, je to opisový variant. Pohl 159-1. Minca inak vyzerá celkom fajn a vidím tam aj nejaký tajomný biely kov, rozumiem teda tvojmu pôvodnému zámeru pre Oliho. ;)
Moderátor
Ano, s tím jsem ho kupoval. Ale doma jsem zjistil že tenhle typ ještě nemám. Takže nakonec zůstane u mě. :oops:
Moderátor
je peknej, slzu jsem zatlacil :) , ale zas vim, ze u greggyho mu dobre bude, takze smutek zadnej. podle mne tohle bude situace, ktera je znama z nekterych rimskych razeb, tj. tenoucka vrstvicka stribra, ktera se bohuzel snadno oloupe. vyhledove si to pujcim a zjistime, co je za tim :)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 5 6 7 8 9 10 11 > »

Sběratel.com » Uherské mince » Ladislav V. Pohrobok (1440/1453-1457)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1