Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Starožitnosti » Lidová truhla - gemerský súsek

Vykupminci.cz
Numisargo

Lidová truhla - gemerský súsek

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dědictvím jsem získal zajímavou dřevěnou truhlu. Jde o tzv. súsek z oblasti Gemeru - Malohontu, lokalita Kyjatice nebo Babinec. Rozměry jsou 100 x 83 x 55 cm.
Konzultoval jsem se slovenskými odborníky, prý by cena mohla bát kolem 500 E.
Myslíte, že je to reálné? A hlavně: měl by o to někdo zájem?
Děkuji

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
[quote=Profa]
Dědictvím jsem získal zajímavou dřevěnou truhlu. Jde o tzv. súsek z oblasti Gemeru - Malohontu, lokalita Kyjatice nebo Babinec. Rozměry jsou 100 x 83 x 55 cm.
Konzultoval jsem se slovenskými odborníky, prý by cena mohla bát kolem 500 E.
Myslíte, že je to reálné? A hlavně: měl by o to někdo zájem?
Děkuji

Obrázky:



Zdravím,nie som odborník na starožitné drevené stolárske výrobky,ale odpoveď na Vašu "hlavnú" otázku - 100% na Slovensku bude isto záujem o kúpu tejto krásnej truhlice.[/quote=Profa]
Registrovaný uživatel
............možna i nejaké muzeum v SVK to koupí............
Registrovaný uživatel
Obráťte sa na Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote:
http://www.gmmuzeum.sk/
Registrovaný uživatel
S tímto muzeem jsem truhlu konzultoval. Problém takových institucí jsou peníze. A darovat zatím nehodlám.
Existuje na Slovensku nějaký dobrý internetový bazar (kromě aukra)?
Díky
Registrovaný uživatel
jo bazoš.sk
Registrovaný uživatel
bobinek21 napsal
jo bazoš.sk
Podle mne a mohu se mýlit to bude doba v rozmezí kolem roku 1900 - 1910, ale stejně dostanu zase kartáč, tak jak se zápražovou lavicí na škubání spařené slepice, kdy já v tom vidím šunt a jiní artefakt za tisíce. Tahle truhla je dobrá a dala dost práce, ale myslím, že není moc stará jen těch cca 100 let. Cenu si netroufám odhadnout, ALE pokud bych měl zámek, tak se nehodí, pokud bych měl selskou chalupu, tak taky ne..... Nikam nepasuje.... MOŽNÁ, jako soliter do moderního bytu, jestli mi rozumíte .... moderně zařízený byt a v rohu tato věc, jako dominantní kus, tak pak by to vypadalo zajímavě ... ale jinak to nikam nedáte. Můj názor a třeba mne ukamenujte, že jsem blb a nerozumím starožitnostem.... Bez keců je to, ale lepší než ta srandovní selská lavka v jiném vlákně někde nahoře, nebo dole tady v oddělení, ta je příšerná a někteří v tom vidí unikát proboha :D
Registrovaný uživatel
Jurko,z tebe mluvi zkušenost..............tu lavku na slepice bych si nedal ani na hajzl, a majitel v tom vidí poklad-atsi vidí třeba hovno,nad takové je třeba povznést,a tato truhla je cca 100 let stará do výbavy "selské nevěsty" je o 1000% lepší tý lávky ale umíštění použe jak soliter-new byt,nebo muzeum,ale ty maj hovno nikoli prachy..............jedině tak na plat ředitele,různe vernisáže rádoby umělců a pijatiky či oslavy, ale předměty do sbírek tak zadarmo žebrají !!!!
Registrovaný uživatel
bobinek21 napsal
Jurko,z tebe mluvi zkušenost..............tu lavku na slepice bych si nedal ani na hajzl, a majitel v tom vidí poklad-atsi vidí třeba hovno,nad takové je třeba povznést,a tato truhla je cca 100 let stará do výbavy "selské nevěsty" je o 1000% lepší tý lávky ale umíštění použe jak soliter-new byt,nebo muzeum,ale ty maj hovno nikoli prachy..............jedině tak na plat ředitele,různe vernisáže rádoby umělců a pijatiky či oslavy, ale předměty do sbírek tak zadarmo žebrají !!!!
Je to tak s těmi muzejníky, jak říkáš, vím to a ty víš proč to vím. Ta truhla je dobrá a fakt dala práci a musí se ta pracnost ocenit. Ale kuva kam ji dát v bytě, chalupě, když je to takový atyp ... ???
« Poslední úpravu provedl(a) lachtan v 13. 8. 2017, 18:10. »
Registrovaný uživatel
Samozřejmě,vedle skleníku Biedrmayer či psacího stolu funkcionalistického by to vypadalo strašidelne...............jako že majitel nemá vkus!!!! To je čistě muzejní věc !!!
Registrovaný uživatel
bobinek21 napsal
Samozřejmě,vedle skleníku Biedrmayer či psacího stolu funkcionalistického by to vypadalo strašidelne...............jako že majitel nemá vkus!!!! To je čistě muzejní věc !!!
PŘESNĚ ŘEČENO,ale Stando stejně dostanem kartáč od zdejších rádoby znalců,TO SI PIŠ KÁMO. :P
Registrovaný uživatel
[quote=lachtan]

Možná ses s odhadem vzniku trefil docela přesně. Prateta působila za 1. republiky v Turč. Sv. Martině a tehdy si pořídila celou selskou jizbu (už tehdy byla jistě starší, ona měla ráda lidovou tvorbu. Když musela v březnu 1939 odejít, vzala si s sebou z celé lidové výbavy jen tuto truhlu, sbírku keramiky a nějaké výšivky.
A souhlasím i s názorem, že je to sice velmi působivý solitér. Ale upřímně, v paneláku to hrozně překáží.[/quote=lachtan]
« Poslední úpravu provedl(a) Profa v 13. 8. 2017, 20:53. »
Registrovaný uživatel
tak ta je fakt pekna, taku som este nevidel.

je pravda ze taketo veci ma nezaujimaju,
ale nahodou som par truhel v ruke mal,
no vsetky boli zo SV Slovenska, okresy SL, BJ, SK, SP, SV.
boli to tie fadne rusynske malovane truhly s rastlinnymi motivmi.

tato je uplne iny level.

co sa tyka predaja, tak netlac na pilu.
je to sice pekna vec, ale na dobru cenu treba cekati.
_______________
Registrovaný uživatel
Tato je vzácnější. Ty ornamenty jsou pro ochranu proti zlým věcem. Aspon tu na valašsku to tak susky měli.
Registrovaný uživatel
Pekná vec, súhlasím z pripomienkou " netlač na pilu "...
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
..kartáč lachtan nedostane,pouze zde píši svoje názory,tato truhla je zajímavá,pěkný stav, halt velice nepraktická, do našeho regionu se moc nehodí a nic se na ní nedá postavit,takže ta minulá lavice to u mě vyhrála..
Registrovaný uživatel
Súsek sa používal na uskladnenie zrna , prípadne iných plodín tak pekne zdobenie si určite dal vyrobiť bohatší gazda.
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Moje skúsenosti po polročnom zháňaní truhlice z Liptova - súseky sa ťažko predávajú aj za 250 Eur. Mala som na ne niekoľko ponúk, priemer ceny cca 150. Problém je, že tieto truhlice sú nepraktické - keďže sa používali na obilie, sú moc vysoké a kratšie. Takže momentálne idú na odbyt skôr truhlice pre nevesty - nižšie, ale zato širšie a dlhšie. Dôležitá vec, ktorá zvyšuje cenu, je datovanie, prípadne iné údaje vyryté na truhle, často práve na spodnej strane veka.
Vaša truhla je krásny kus, drevo vyzerá vo veľmi dobrom stave. V tejto dobe by som nepredávala. Čas truhlíc ešte príde, už teraz sa tie svadobné veľmi dobre predávajú, pokiaľ sú v dobrom stave. Momentálne by ste ju na SVK predali pod cenu a múzea nemajú koľkokrát ani peniaze na reštaurovanie toho, čo už majú. Skúste sa aj zamerať na inzerciu v danom regióne, nejaký lokálpatriot sa možno chytí. Výborná je skupina na FB "Burza starých vecí", tam sa veľmi dobre predáva a vidí to kopec ľudí.
Ešte dodám - ja som tú moju z Liptova s datovaním rok 1878 v top stave kúpila za 120 Eur, jej cena je ale podstatne vyššia.
Moderátor
Hezká diskuze, dosti jsem se i poučil. Prosím a myslím to vážně, vidím, že všem je to jasné, mně NE. Vysvětlete mi prosím termín "SUSEK". Děkuji.
Registrovaný uživatel
Súsek je v podstate veľká drevená truhlica, ako tá na obrázku, v ktorej sa uskladňovala múka. Chudobnejší gazdovia a sedliaci ich mali zväčša nezdobené, bohatší zvykli mať také, ako tu v diskusii.
Registrovaný uživatel
Altmann napsal
Hezká diskuze, dosti jsem se i poučil. Prosím a myslím to vážně, vidím, že všem je to jasné, mně NE. Vysvětlete mi prosím termín "SUSEK". Děkuji.


Regionálne pomenovanie ( špecifikácia účelu drevenej truhlice).
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Moderátor
Děkuji, člověk se musí stále zdokonalovat. :twisted:
Registrovaný uživatel
Dargor6 napsal
Súsek je v podstate veľká drevená truhlica, ako tá na obrázku, v ktorej sa uskladňovala múka. Chudobnejší gazdovia a sedliaci ich mali zväčša nezdobené, bohatší zvykli mať také, ako tu v diskusii.


Nejen na mouku, ale i oblečení. Typ výzdoby souvisí s regionem. Právě pro Gemer by měla být typické vyobrazená řezba.

Děkuji všem za diskusi, názory i rady. Vystavil jsem na bazoši.sk.
Registrovaný uživatel
dobry den, ako to prosim dopadlo s tym susekom? predali ste ho?
Registrovaný uživatel
Neprodal. Ale také musím přiznat, že jsem se moc nesnažil. Vystavil jsem na Bazos.sk a jeden zájemce se ozval. Evidentně byl překvapen češtinou i cenou (asi inzerát nečetl) a problém byl i v dopravě. Pravda je, že ze SZ Čech do V. Tater je to dálka.
Súsek mám stále doma s případný zájemce má stále šanci.
margavel napsal
dobry den, ako to prosim dopadlo s tym susekom? predali ste ho?

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Starožitnosti » Lidová truhla - gemerský súsek

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1