Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Denárové období » Literatura k Denárovému období

Vykupminci.cz
Numisargo

Literatura k Denárovému období

Moderátoři: jv64, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
To bude ono. Protože jsem zjistil, že jsem si koupil v antiku knihu, kde někdo ten obrázek přelepil správnou fotkou 8)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
to byl nějaký šikula :D nechceš mi ten obrázek poslat ve větším rozlišení na mail, abych si ho tam také vlepil :D
Registrovaný uživatel
Jj pošlu..
Moderátor
Taky to mohla být vložená oprava. Dřív, když se na podobnou chybu přišlo, se to dělávalo.
Moderátor
upozornuji na tento prispevek - je to literarni zdroj za velmi milou cenu
Registrovaný uživatel
Již jsem vznesl na prodejce dotaz a knihu jsem si objednal, cena i s poštovným 100.- Kč v rámci České republiky.
Registrovaný uživatel
Knihu jsem si rovněž zakoupil a opět mohu jen doporučit.
Zároveň mám teď při ruce i Moravské denáry 11. a 12. století a je to nádherná kniha, klobouk dolů. Autorům patří velké poděkování. Mám jedinou pozitivní výtku, asi budu muset začít chodit do posilovny, protože držet ji delší dobu v rukou v MHD se fakt nedá :D
Registrovaný uživatel
:D musíš si k ní pořídit stojan ;)
Registrovaný uživatel
Jj, Stojan Jakotič :D
Moderátor
Dovolim si upozornit na clanek "Široké feniky z nálezu Ladná" spadajici do denaroveho obdobi, ktery je v novem cisle Folia Numismatica (26/2), ktere muzete objednavat zde.
Moderátor
Každému to nemusí podle názvu nálezu Ladná sepnout, ale jedná se o ty poměrně záhadné široké feniky podunajského typu, o kterých už tu byla několikrát řeč. V článku jsou vyobrazeny všechny zjištěné varianty, i díky příspěvkům do databáze od účastníků tohoto fóra.
Kdo nějaký exemplář vlastní, může si jej tedy určit, nebo se tiše radovat, že má ještě nějakou variantu navíc ... :D
Malá ukázka zpracování katalogu :

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) jv64 v 4. 6. 2013, 12:34. »
Registrovaný uživatel
Dobrý den,potřeboval bych poradit kde sehnat katalog denárů nebo knihu o nich.V knihkupectví u nás neni a ani asi nebude,knihovna bohužel taky nic.
Moderátor
Pokud staci jen jejich zakladni prideleni a cislovani dle Cacha, tak je to zde:

https://www.kosmas.cz/knihy/184781/ilustrovana-encyklopedie-ceske-moravske-a-slezske-numismatiky/

Na moravske denary lze doporucit toto:

http://zpravodaj.nume.cz/zpravodaj/post/show/176

Podrobneji, ale zbytecne drahy pro zakladni potrebu je Cach, pro ukazku zde:
http://archiv.aukro.cz/f-cach-nejstarsi-ceske-mince-i-dil-denary--i3626171386
je to jen prvni dil, na denary jsou treba prvni dva a pak to ma ctvry dodatek

Pouzit jde i toto:
http://antikvariat-andel.cz/kniha/smerda-jan-denary-ceske-a-moravske-katalog-minci-ceskeho-statu-od-x-do-pocatku-xiii-stoleti-1996
Registrovaný uživatel
Děkuju moc,stačí.
Registrovaný uživatel
Pekny den,

nevedel by prosim nekdo o nejake literature, kde by bylo mozne dohledat vyvoj ryzosti ceskych a moravskych denaru a brakteatu?
Moderátor
asi nepotesim, ale jakykoliv zdroj bych v soucasne dobe povazoval za neduveryhodny. z meho pohledu neexistuje nic, co by aktualne a komplexne zabiralo cele obdobi. duvody jsou pomerne jednoduche:

1) analyzy celych kusu bez overeni korozniho poskozeni
2) analyzy zlomku minci znacne zkorodovanych
3) analyzy povrchove, mylne interpretovane jako celoobjemove analyzy
4) mikroanalyzy vzorku odebraneho z hrany mince

vysledky rady drivejsich analyz (a tyka se to i obdobi grosoveho) byly spise ve stylu "prani byva otcem myslenky" u jednech, stestim a nahodou u druhych. jakykoliv jiny pristup, systematictejsi a exaktnejsi, by musel velmi rychle ukazat, ze vse je mnohem slozitejsi. dulezite - ja nezpochybnuji ciselne vysledky provedenych analyz (pevne doufam, ze zde by nikdo z nasich numismatickych velikanu nelhal). co napadam a zpochybnuju je chybna komunikace mezi analytikem a numismatikem a dale tez zpusob interpretace ziskanych vysledku.

samozrejme - i spatne jdouci hodiny ukazuji obcas spravny cas...

ted se na mne sesype nejspis par zastancu prvorepublikove a povalecne az normalizacni numismaticke klasiky, ale jejich argumenty budou nastesti ciste emotivni.

pravda je takova, ze obecny trend je vicemene neoddiskutovatelny, tj. obecny prubezny pokles ryzosti a renovatie monetae nezpochybnuji ani nahodou. nicmene i pri svych omezenych zkusenostech s denarovym obdobim jsem videl uz dost na to, abych na jednoduchy vyvoj neveril. ostatne je pri tom treba sledovat vic linii (ceska knizata vs udely ci nepridelene razby), k tomu existuji epizody, ktere se daji jen tezko vysvetlit jako "nedopatreni" (platovani ci jine nekale techniky provadene na 99 % v ramci oficialni mincovni produkce). tudiz budou v tom hladkem vyvoji ostre odchylky i ruzne schody (a ruzne linie!!!), rovnomerne klesajici jednoducha krivka to nebude.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
oliver napsal
samozrejme - i spatne jdouci hodiny ukazuji obcas spravny cas...

ted se na mne sesype nejspis par zastancu prvorepublikove a povalecne az normalizacni numismaticke klasiky, ale jejich argumenty budou nastesti ciste emotivni.

pravda je takova, ze obecny trend je vicemene neoddiskutovatelny, tj. obecny prubezny pokles ryzosti a renovatie monetae nezpochybnuji ani nahodou. nicmene i pri svych omezenych zkusenostech s denarovym obdobim jsem videl uz dost na to, abych na jednoduchy vyvoj neveril. ostatne je pri tom treba sledovat vic linii (ceska knizata vs udely ci nepridelene razby), k tomu existuji epizody, ktere se daji jen tezko vysvetlit jako "nedopatreni" (platovani ci jine nekale techniky provadene na 99 % v ramci oficialni mincovni produkce). tudiz budou v tom hladkem vyvoji ostre odchylky i ruzne schody (a ruzne linie!!!), rovnomerne klesajici jednoducha krivka to nebude.


Podle mého názoru (v tomto oboru nejsem odborníkem) právě naopak jste naznačil mnoho pravd, které nelze zpochybnit a které lze převézt i do širších souviskostí.

Např. výklad našich dějin byl vždy v zajetí ideologických poptávek. S těmito postupy se již můžeme setkat v 19. století a nemálo z nás je zažilo v jiné podobě v našich školních letech. V numismatice se můžeme setkávat se stále se opakujícím zařazováním ročníků mincí, které pravděpodobně nikdo neviděl atd.
Dnes máme štěstí, že žijeme v době, která je ochotna připustit jisté změny ve výkladu našich dějin, kdy již přestává fungovat černobílé vidění světa. Na tomto základě by bylo chybou, pokud by se numismatika pouze klaněla pracím minulých let a nepokusila by se tyto práce prověřit z hlediska nových poznatků. V dnešní době totiž máme štěstí, že máme přístup k numismatickému materiálu, ke kterému naši otcové jistě přístup neměli.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Pěkný den, nezná prosím někdo nějaký článek či jinou publikaci, v níž by byla podrobněji probírána mincovní produkce denárů Soběslava I. a Soběslava II.?
Moderátor
Podívej na tento odkaz:

http://www.cnspg.cz/databaze/clanky.php?search=1&id=&nazev=&autor=&str_od=&str_do=&klicova_slova=sob%C4%9Bslav+I.&poznamka=&nazevknihy=&sort=nazev

Třeba tam něco najdeš.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2

Sběratel.com » Denárové období » Literatura k Denárovému období

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1