Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Ľudovít I. z Anjou - Ľudovít Veľký (1342-1382)

Vykupminci.cz
Numisargo

Ľudovít I. z Anjou - Ľudovít Veľký (1342-1382)

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 33 34 35 36 37 38 39 40 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Stredo napsal
...narychlo som mobilom nacvakal, svoju mikrozbierku ladislavov...


V pohode, aj tak je vidieť, že sú takmer všetky v pomerne pekných stavoch a máš tam aj lepšie kúsky, napríklad Stoličný Belehrad (A) ale Košice (CA).

Asi ešte pohľadám niečo pekné...
Registrovaný uživatel
Slabší stav, ale všetko podstatné je vidieť. Značka (heraldicky) Facebook (Francisco Bernardi) naľavo a dve ľalie napravo od sv. Ladislava...jediný kus, čo som doteraz zaregistroval.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
sigur napsal
Svätoladislavské denáre sa razili pomerne dlhú dobu v nezmenenej podobe, no a akoby od jedného okamihu sa zmenili 2 podstatné detaily mincového obrazu na averze aj reverze (poloha ruky s jablkom, tvar štítu) a v tejto podobe pokračovala razba ďalších niekoľko rokov.


Tak ma napadlo, že jediná výnimka z tohto pravidla je svätoladislavský denár Márie. Ale inak sa sv.Ladislav ďalej v uhorskom mincovníctve zobrazuje už len s rukou vedľa tela.
Registrovaný uživatel
Dlho tu nič nebolo,tak pridám aspoň tieto opisové varianty.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Nó, pekná kolekcia. Pridám jednu Ľudovítovu MNETU ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Sigur dík,ten tvoj je tiež super,len sa mi nedarí zozbierať tento typ na varianty.
Registrovaný uživatel
K týmto "saracénom" som práve náhodne našiel zmienku v listine zoborského konventu z 15. marca 1375, ktorá sa týkala zálohovania časti Zamaroviec za 18 hrivien strieborných denárov. Hotovosť bola vyplatená v denároch s vyobrazením panovníka Ľudovíta (denariorum usualium moderno tempore currencium presidente domino nostro nostro imaginem) alebo s vyobrazením magistra(!) Saracheni (seu superscriptionem magistri Saracheni habencium) - vyzerá to, že to Saracheni je tu vnímané ako meno osoby - úradníka.

MAREK, Miloš (ed.). Archivum familiae Motešický. 2010, č. 108, s. 124 (DL 62523)
Registrovaný uživatel
Comes toto DLko mi celkom pomohlo díky. Celkovo v listinách som moc nevidel presne zadefinované denáre s vyobrazením pána Saracéna. Pre zaujímavosť dávam to tu aj v originále. Vyobrazená časť je toto: seu superscriptionem magistri Saracheni ha -

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Dobry den, chcel by som vas poprosit o identifikaciu a priblizne ocenenie tychto dvoch kuskov. Ak sa nemylim v oboch pripadoch by sa malo jednat o Ludovita I.

Velmi pekne dakujem.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Áno, sú to mince Ľudovíta Veľkého. Prvá je denár H-525, rok 1343, zrejme bez značky, takže mincovňa otázna.
Druhý je denár H-526, zrejme značka m-T, mincovňa neznáma, rok 1344.
Sú to veľmi slabé stavy...môj odhad, prvý do 10 eur, druhý do 20 eur.
Registrovaný uživatel
Ahojte zaujima ma vas nazor na tuto mincovu znacku. Pohl pri ludovitovi pozna mincovu znacku "hviezda" pri saracenoch ju vsak nema, tam ma len klasicku kvetinku. Co si myslite, spojil Pohl tieto dve znacky do jednej, alebo je to skutocne jedna znacka.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Takú kvetinku, aká je v Pohlovi, som asi na saracénovi ešte nevidel. Ktovie, aký mal materiál, keď tvoril katalóg? Skôr tu zrejme ide o tvar lúčov. Tebe idú krásne do špicu, takže je evidentné, že sa jedná o hviezdu. Často sú však jednej šírky, takže môžu evokovať lupene kvetov. Takto by som to videl ja.
Registrovaný uživatel
Zrovna tento môj je ten prípad, kedy to vyzerá skôr na kvietok.
Na saracénoch sa objavuje podobné znamienko, ale jednak je v opise na reverze (tým pádom to značka zrejme nebude) a má 6 cípov/lupeňov. Dostal som ho od Archyho ako darček (Zdravím ťa, brácho ;) )

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Sigur na uhorske drobaky mas dobre oko, ked natrafis na dalsiu evidentnu hviezdu daj vediet. Saracenom sa celkom venujem, jednu dobu to boli moje srdcovky, kvetiniek som videl kopu ale toto som si vsimol prvy raz.
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Obolus h-546 bez značky, averz nahralo opačne, neviem prečo.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
To si práve priniesol z mincovne? :) Ak to nie je čistené chemicky, tak potom tomuto sa hovorí RAZOBNÝ LESK.
Registrovaný uživatel
trochu to skresľuje fotka, ale je pekný
Registrovaný uživatel
Je to paráda. Tento typ má pomerne dlhý opis a je vidieť, že rezač sa musel snažiť, aby to tam nasekal kompletne.
Registrovaný uživatel
Sigur k tvojej 2 laliovej minci. Jeden exemplar tu mal velmi davno archypov, ked prelistujes forum malo by tu byt. Tvoj je druhy kus co som v zivote videl a moj je treti....

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Sigur túto som myslel

https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/ludovit-i-z-anjou-ludovit-velky-1342-1382-_post_-252871#post252871
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Pekné.
A ten divoký dvojráz na averze je neskutočný :)
Moderátor
Pěkný. :P

Když už na to koukám, tak lilie nad FB je asi běžná, že? ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
je to pekna vec, nie je najbeznejsi, ale Pohl ho pozna
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
No v tejto situacii(pandemia) sa nic ine ani neda robit, len studovat doma... Chcem sa pani opytat, teda jedna sa u mojho denara o Kremnicku, ci Kosicku mincovnu? Bohuzial kupil som ho taky nalomeny, ale drzi pohromade. sorry za kvalitu fotiek

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Registrovaný uživatel
Mincovňa Buda je to jedna z mnohých variant ražby Francisca Bernardiho.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 33 34 35 36 37 38 39 40 > »

Sběratel.com » Uherské mince » Ľudovít I. z Anjou - Ľudovít Veľký (1342-1382)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1