Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Ludovít II. Jagelonský (1516-1526)

Vykupminci.cz
Numisargo

Ludovít II. Jagelonský (1516-1526)

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Není zač, myslet si můžeš své.
Ostatně dula77 je také pro C...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Moderátor
Vidím, že v uhorskom mincovníctve sa vyznáš veľmi dobre, čo som rád, lebo ti veľmi fandím. Dula77 môže byť taktiež za C, na veci to nič nemení. Možno len to, že ty si si tým nie istý, tak hľadáš podporu inde. Ako obyčajne.
Registrovaný uživatel
vidím tam také zcela jasně G
Registrovaný uživatel
"C s vadou materiálu" je v tomto prípade nezmysel, teda "C" je prvý nezmysel a "vada materiálu" druhý... ale Dráček to určite myslel tak, že je to "G s vadou razidla" :mrgreen:
Registrovaný uživatel
...prikladám pre lovcov kuriozít jedného Korvína so značkou "X - 6 s vadou materiálu". Pre nás numizmatikov-smrteľníkov je to len obyčajné K - G ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Jaký byl poměr mezi těmito groši a malými denáry? Proč jich bylo v tak málo, to se platilo jen těmi malými denáry a oboly?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
No teda, takýto krásny grošík tu zostal bez komentára? :oops: Ak by bol na predaj alebo výmenu tak sa hlásim.
Je to prvý ročník razby tzv. Moneta Nova a od pohľadu vyzerá, že tie 4 loty (25 %) striebra by tam mohlo byť. V ďalších rokoch sa obsah striebra ešte znižoval a veľa týchto grošov sa nezachovala v dobrej kvalite (porézne, vykorodovaná meď).
Na tvoje otázky by lepšie vedel odpovedať Archy. Každopádne, v Uhorsku boli medzi prostým chudobným ľudom obľúbené práve malé nominály. Na bežné nákupy boli ideálne. Neviem, či si niekto trúfne dať kvalifikovaný odhad na pomer medzi grošmi a drobotinou, ja určite nie.
V Čechách bola podľa mňa situácia iná. Pražských grošov boli vyrazené rádovo milióny a v 14.storočí asi aj prevládali nad razbou drobných mincí. V 15.storočí sa droboť razila už v oveľa väčšom množstve. Ďalej by ale mal pokračovať niekto kompetentný.
Registrovaný uživatel
pomôže mi niekto s určením roku ako aj mincovne resp. mincovnej značky tohto denáru Ľudovíta II.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
rocnik je podle mne 1524 (tzv. goticka ctyrka, vypada jako maslicka)

urceni, dle Pohla se domnivam 258.

tento rocnik (1524) razen v rade mincoven, pismeno v pravo by mohlo byt: B, K, G, N, H, V, "z", S, W, R, P...

ale s ohledem na kombinace znacek vedle stitu pripada myslim v uvahu pouze 258-1 a 258-2. Protoze jsou puntiky docela velke, priklanim se k LB (Buda), coz je 258-1

zkusenejsi necht mne opravi
Registrovaný uživatel
k tej štôrke v ročníku 1524 sa aj ja prikláňam, ale mincovná značka mi pripadá na L-K viď. link:
http://nummulitis.hu/index.php?page=shop.browse&category_id=88&option=com_virtuemart&Itemid=2 položka 12, alebo http://www.numizmatikakv.sk/ag-denar-ludovit-ii-1524-l-k
ale ako písal oliver nech sa vyjadria skúsenejší
« Poslední úpravu provedl(a) masina v 3. 1. 2013, 6:01. »
Registrovaný uživatel
Dovoľte, aby som sa pochválil novým denárom Ľudovíta II. , tento typ mi chýbal, tak mám z neho veľkú radosť.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Uzivatel Petr156 tu vystavil skutocne nadherny gros tak pridam nieco aj ja. Ma trochu porezny povrch ale na niektorych castiach ma skutocne krasnu duhovu patinu. Zatial je to najdrahsia minca aku som si zadovazil ale vela moznosti kupit tento gros veru nebyva a vyzera trochu lepsie ako na fotke. Paci sa Vam ?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
No tak mne by sa takéto niečo naozaj páčilo :)
Moderátor
a me by se libil take a jak. ale ja uz mam ted utraceno za Bethlena a navic tento asi bude mnohem drazsi, ze? :(
Moderátor
Stredo, páči sa aj mne. Pekná minca a často sa nevidí, je vidieť že ideš v zbierkovej činnosti dosť hore. Gratulujem a držím palce.
Registrovaný uživatel
oliver napsal
a me by se libil take a jak. ale ja uz mam ted utraceno za Bethlena a navic tento asi bude mnohem drazsi, ze? :(


Co som odsledoval pohybuju sa v intervale cca 140 - 220€ samozrejme pekny stav to vsetko meni lebo ako pisal vyssie Sigur nerobili sa z moc kvalitneho striebra a vacsina ich vyzera hrozne a uz vobec nie strieborne.
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Ja už som ti ho chválil a myslím si, že si to trochu nešťastne nafotil/nasvietil (tým nechcem kritizovať, lebo sám nefotím práve ideálne), lebo sa zvýraznili práve tie porézne miesta. Na fotke od predajcu, čo si mi posielal, vyzeral krajšie. ;) A myslím si, že reálne tiež vyzerá lepšie. Mám recht? :)
Moderátor
Stredo, gratulujem ku grošíku, myslím že by potešil každého zberateľa.

Ak dovolíš, ja ešte doplním určenie, kremnická razba, Unger 668; Huszár 840;Rethy 229; Pohl 254-2
Registrovaný uživatel
krásná mince, také se pokouším mít od každého panovníka alespoň jeden groš /mám na mysli Uhersko/ Poslední přírůstek mám Rudolfa II. Pomýšlým na Ferdinanda I. Jde to ale velmi ztuha....
Registrovaný uživatel
Tak Sigur ako si pisal nasvietenie spravi vela, odfotil som ho este raz a toto uz ma k realite velmi blizko

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
No, to je ale fešák! Stredo, tento sa mi zdá krajší ako ten na fotke od predajcu ;)
Registrovaný uživatel
Mám tady jeden obol
Podle mne P854. Trefil jsem se ?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Neviem čo je to P pred tvojím číslom 854, podľa Huszára by to mal obol pod číslom 855
Registrovaný uživatel
Mám asi len rečnícku otázku ... Pohl pri troch denároch Ľudovíta II. s letopočtom 1526 (!) uvádza, že sú to posmrtné razby - 255-33, 34 a 38 (L-K, L-V, L-V/HK).

V texte som to asi prehliadol, ale skôr sa mi nezdalo, že by tu k tomu nejaké vysvetlenie bolo. Ppod. musel vychádzať z písomných prameňov, lebo pri pohľade na mincu sa to zistiť nedá.

Takže keby sa niekedy niečo našlo k tomu, prečo o troch denároch s letopočtom 1526 sa tvrdí, že sú to posmrtné razby, tak by ma to vcelku zaujímalo.
Moderátor
jeden z duvodu, proc se to nekdy da presne datovat je zmena mincmistra. nebude to i tento pripad, kdy se tebou zminovane znacky pripisuji treba nekomu jinemu nebo existuje (dochoval se) nejaky zapis z mincovny?

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 ... > »

Sběratel.com » Uherské mince » Ludovít II. Jagelonský (1516-1526)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1