Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Ludovít II. Jagelonský (1516-1526)

Vykupminci.cz
Numisargo

Ludovít II. Jagelonský (1516-1526)

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
tak jsem to zvětšil, bude to asi opravdu LV ... už začínám mít blbé oči na tyhle mrňky.... ale zase díky zvětšení jsem zjistil, že je tam hezká chyba v opise VNGAIE :-)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
zahada vyriesena, je to skutocne pekna minca, gratulujem
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
schvalne skuste najst rozdiel s tymto L-V

https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/ludovit-ii-jagelonsky-1516-1526-_post_-289087#post289087

(sigur neodpovedat ty to budes mat hned)
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Stredo napsal
(sigur neodpovedat ty to budes mat hned)


...mám to ;)
Registrovaný uživatel
jsou tam dva denáry LV ...... jeden má navíc dole značku MK .....
Registrovaný uživatel
jj presne to som myslel, pri tom druhom som aj zabudol ze IV vs LV sme tu uz riesili
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
ví se vlastně, proč se najednou v roce 1526 objevilo tolik různých značek na těchto denárech ??
Registrovaný uživatel
Áno, dá sa to pekne dedukovať.
Ľudovít potreboval totiž peniaze na boje proti Turkom. Nemal však už také zdroje ako jeho predchodcovia a teda sa znížil k tomu, že dal roku 1521 raziť veľké množstvo nekvalitných mincí Moneta Nova (pokles obsahu striebra z 8 na 4 loty). Takže sa začali raziť v X mincovniach po celej krajine, od Záhrebu dokonca až po Vratislav. Preto existuje kvantum značiek pri tomto type.
Samozrejme sa časom ukázalo, že toto nemôže dlho fungovať, čo vyústilo dokonca do baníckych povstaní (1525). Následne teda vydal nariadenie, aby sa navrátila razba kvalitnejších mincí staršieho typu (Moneta Antiqua). O rok na to padol chudák pri Moháči, čím sa razba jeho mincí v týchto mincovniach zastavila. Takže asi preto je toľko značiek pri minciach Ľudovíta Jagelovského s ročníkom 1526.
Registrovaný uživatel
děkuji za info :-)
Registrovaný uživatel
vrátil by som sa k príspevku č. #113 kde bol zmieňovaný jediný známy groš 1524, LR-CS (Konrád Sauermann)... tak objavil sa ďalší, v jednom lote, kde bol aj navyše chybne uvedený ročník a chýbala zmienka o unikátnosti, výhercovi blahoželám, dúfam, že sa minca dostala do Československa, ak nie, tak aspoň vieme o ďalšom kuse z vratislavskej produkcie.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Limit som neúspešne zvyšoval 3-krát...lot skončil na 1600 CHF + 18% aukčný poplatok + clo + DPH, takže celkovo cez 2 000 eur.
Registrovaný uživatel
Ešte som zabudol...zaujímavé je, že madona drží dieťa neštandardne na ľavej ruke
Registrovaný uživatel
Mam tu jeden trochu komplikovanjsi dotaz na fundovanejsich. (Archypov, Sigur :) )

Tato minca bola v aukcii urcena ako halier Ludovita II a ako miesto razby bolo uvedene Nemecko-Hesensko, viem vsak ze za Ludovita sa razilo aj v ceskej Wratislavi a osobne predpokladam ze sa jedna skor o obol tejto mincovne. Minca je jednostranna.

Co si myslite?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Priznám sa, že netuším. Za koľko sa vydražila?
Moderátor
je to svata Alzbeta, hessenska razba, viz str. 66.

http://digisrv-1.biblio.etc.tu-bs.de:8080/docportal/servlets/MCRFileNodeServlet/DocPortal_derivate_00028120/Kluessendorf_Heilige_Elisabeth.pdf.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
zajímavé - někdo zřejmě při určení mince mylně zkombinoval
hesenského lantkraběte Viléma II. (1493 - 1509)
a
lehniceko-břežského knížete Ludvíka II. jehož haléř (obrázek níže) má na jedné straně velmi podobný motiv

a dal dohromady správné místo ražby, ale špatného panovníka, který vládl jindy a jinde

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
dakujem za Vase urcenie, moje vedomosti sa tu nechytaju. Som sice trochu sklamany dufal som vo Wratislav, ale co uz. To je zivot
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Moderátor
No, kdyby se mu u Tebe nelíbílo, víš kam máš napsat, že? :lol:
Registrovaný uživatel
Prvý a vzácny denár Moneta Nova razený r. 1521 v Budíne.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Vzhľadom na 4-lotové striebro musím uznať, že je vo výnimočnej zachovalosti. V tejto kvalite sa takmer nevidí...hmm, super :)
Registrovaný uživatel
Nádhera.Gratuluji. :shock:
Registrovaný uživatel
gratulujem, nádherná
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Moderátor
Evidentně lov byl úspěšný. :lol:
gratuluju
Registrovaný uživatel
Ďakujem za gratulácie :-).
Registrovaný uživatel
Po krasnej Fukiwarovej minci pridám niečo bežnejšie. Jedná sa o obyčajný denár moneta nova, ktorý mi v tomto stave chýbal. Škoda letopočtu inak by bol presne podla mojho vkusu....

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 > »

Sběratel.com » Uherské mince » Ludovít II. Jagelonský (1516-1526)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1