Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Ludovít II. Jagelonský (1516-1526)

Vykupminci.cz
Numisargo

Ludovít II. Jagelonský (1516-1526)

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
tak pri hľadaní značky NA som narazil na túto peknú zažbu s obrátenou dvojkou v letopočte. Aukcia Rauch.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ak sa smiem spytat za kolko isla? A hlavne dopatral si sa k niecomu pri hladani N-A.
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Stredo napsal
Rad by som poprosil o radu skusenejsich a zaroven by som sa rad pochvalil nadhernymi mincami. Jedna sa o 3 denare Ludovita II. z roku 1526, co je rok Mohacskej bitky a jeho smrti. Mince s laliami su kosice, ktore sa nevidia casto ale na co sa chcem spytat je minca so znackou N-A cize Nagy Banya, Alexius Thurzo, Pohl 255-25. Videl ju uz niekto z vas? Ja prvy krat v zivote a nenasiel som ju ani v ziadnej ukoncenej aukcii takze ak by k nej a k jej vzacnosti vedel ktokolvek z Vas cokolvek pridat budem Vam vdacny za kazdu info

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem


Prepacte ze tak pretlacam tento svoj prispevok, ale je to jeden z mojich najzaujimavejsich denarov tak mi to neda :), zaujima ma co o nom viete vy. A aby ste nepovedali ze sa len pytal a nic vam neukazem tak sem pridavam aj dvoch ludovitov II z Visegradu AV aj menej caste LV.
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Vsetko je to rok 1526

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Stredo napsal
Prepacte ze tak pretlacam tento svoj prispevok, ale je to jeden z mojich najzaujimavejsich denarov tak mi to neda :), zaujima ma co o nom viete vy. A aby ste nepovedali ze sa len pytal a nic vam neukazem tak sem pridavam aj dvoch ludovitov II z Visegradu AV aj menej caste LV.


Stredo, čo viac by si sa o nej chcel dozvedieť, veď všetko podstatné si už zistil. Ak ťa zaujíma vzácnosť výskytu, tak áno, vyskytuje sa menej ako napr. C-ľalia, ale viacej ako napr. M-M.
Bohužiaľ stav je biedny, pretože hlavné prvky mincového obrazu na averze aj reverze sú veľmi slabé, hlavne madona.
Mne osobne prídu napríklad košické značky a varianty opisov zaujímavejšie.
Registrovaný uživatel
Tak zaujímalo ma či si ju už videl, ja nie. S M-M z mukačeva som sa už streto žial nekúpil lebo som bol ešte úplná lama, s týmto nie a nenašiel som ju v žiadnej ukončenej aukcii takže aj toto čo si mi napísal ohladne vyskytu bolo pre mna cenne. Dakujem ak by si nasiel akykolvek link na podobny denar budem ti vdacny.
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Vo veľkých aukciách sa nepredáva, lebo je to v podstate bežná minca, aj keď vzácnejšia (výskytom) značka.

Btw. pokiaľ viem, tak mincovňu Mukačevo zriadil až Rákoczi o 200 rokov neskôr a to tak, že sem presťahoval mincovňu z Veľkej Bane.
M-M je značka rumunskej Baia Sprie (Felsőbánya), latinsky Mons Medius.

Tu je môj denár (mal som ešte jeden)...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Dakujem za fotku aj upresnenie v januari roku 2011 som ju riesil na fore prispevky 483 a 484

https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/uhorske-mince-grosoveho-obdobia-5637x20

Aspon sme to tu uviedli na spravnu mieru :)
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Stredo, musím se Ti omluvit.
To tvrzení, že denár 1508-1510 s M-M je Mukačevo jsem sem napsal já.
Četl jsem to tehdy někde na netu v nějakém článku o historii Zakarpatí a nenapadlo mne to ověřovat i v numismatické literatuře. Promiň.
Ale určité pochybnosti, zda to Mukačevo není, asi občas zaznívají - viz např. zde (heslo Munkács).
V Mukačevu se ovšem razilo již před Rákoczim. Šlo o ražbu Gabora Bethlena v r. 1624 - uvádí to např. Huszár zde.
Jeden groš po smrti, ale z r. 1624 s M-M jsem sem již dával https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/sedmohradske-kniezata-transylvania-_post_-265167#post265167
Registrovaný uživatel
Ander nemas sa za co omluvat, aj vdaka podobnej diskusii aka sa tu obcas objavi viem o minciach to co viem.
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Ander napsal
zda to Mukačevo není, asi občas zaznívají - viz např. zde (heslo Munkács).


Hmm, to sa niekto má, že vie maďarsky. Tož ja, ako obvykle, len cez google...a ako obvykle som prd vydedukoval... :lol:

"Opakovane sme pracovali v Mint prestávkami a všetko je len dočasné, krátkodobé. II.Ulászló (1490-1516) je jeden denár (CNH.11.277.) MM mincovne je. Ak je to znamenie Mukačevo mäty odomknutá, prvý produkt tejto mincovne 1508 a 1510. Bethlen (1613-1629), princ Transylvánie v roku 1624 razené vo veľkom gara veľa značkou MM mäty. Korunovaný v 1698 klasy pšenice na jednej strane a "L" na jednej strane monogram MC medené peniaze bolo treba v Mukačeve. II. Počas vojny Rákóczi nezávislosti Kuruc Mukačevo evakuovali väčšinu veľkých ťažobných zariadení v bezchybnom dome v rokoch 1706 a 1707 MM lístok mäty striebra a medi tízpoltúrásokat poraziť Ft."
Registrovaný uživatel
z neznamych jazykov, je lepsie nechat google-prekladac nech to prelozi do anglictiny.
vysledok je omnoho zrozumitelnejsi.
_______________
Moderátor
V tématu u Matyáše Korvína jsem zmínil unikátní vratislavskou ražbu groše 1524 se jménem Ludvíka Jagellonského, na kterou upozornil polský numismatik Krzysztof Wnęk. Ten minci koupil v roce 2008 v Čechách.

Na aversu jsou kromě opisu písmena L-R po bocích Panny Marie značící Ludovicus Rex, na reversu pak písmena C-S, což jsou inicály kupce Konráda Sauermanna. Vzhledem k tomu, že Sauermann měl právo zmincovat částku, kterou mu král Ludvík a královna Marie dlužili pouze v podobě feniků (denárů) uherského typu, byla ražba groše v přímém rozporu s tímto privilegiem a jde nejspíše jen o zkušební ražbu.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Honzo, vďaka za info. Toto si mi tuším spomínal v lete na stretnutí, len som nechápal o akom Ľudovítovom groši si to rozprával. Tak, teraz som už v obraze... ;)
Registrovaný uživatel
Vedel by niekro pomôcť z určením mincovne u tohto denáriku 1526, som presvedčení že ide o I-V, ale čo keď je to L-V ? a ešte jedna otázka ak je to I-V mohlo by sa jednať o tú istú mincovnu ako v prípade denáru 1527-9 Zápolského ?
Velká vďaka všetkým tu prítomným.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
podľa mňa je to LV . pozri si obrázky na tejto strane hore, je tam podobný. Pozri si trebárs písmeno C je úplne zhodné.
Registrovaný uživatel
je tam viac zhodných znakov, ale aj isté odlišnosti, nie je tam HK, v opise je VNGARI
Registrovaný uživatel
LV - ad mincovňa pozri príspevok 103 - text pod obrázkami, a tiež 104 vyššie - druhá minca, resp. tretí obrázok (oba príspevky pridal stredo)
Registrovaný uživatel
Nový přírustek.Ještě trochu dočistit a bude myslím velmi pěkný.Tyto ražby nesbírám,ale předpokládám že to není bežná mince....Huszár 857.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pěkné.Zajímavý lvíček.
Registrovaný uživatel
to Pajas:
Nie je to úplne bežná minca, určite je vzácnejšia ako súvisiace denáre, ale skutočne vzácne sú tieto mince, ak sú pekne a kompletne vyrazené a v zachovalom stave.
Jedná sa o obolus "Moneta Nova", razený v rámci menovej reformy Ľudovíta II. (znížený obsah striebra z 50% na 25%) v rokoch 1521 až 1525. Ak dobre pozerám, tak je to budínska razba so značkou L-B.
Tento tvoj patrí určite k tým lepším kúskom, trochu je škoda tej excentrickej razby. Mne tento typ stále v zbierke chýba...dôvod je ako som písal, skutočne pekné kúsky sa ťažšie zháňajú.
Registrovaný uživatel
sigur:
Díky moc za informace.
Registrovaný uživatel
Stredo napsal
Vytahujem sem tento prispevok lebo som sa konecne dostal k USB mikroskopu coskoro pribudnu nove obrazky a nova otazka

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Ahojte asi pred rokom sme tu riesili dve mince Moneta Nova, jednu L-W cize Wratislav a potom mincovu znacku L-C pri ktorej sme sa zhodli ze sa asi bude jednat o kosicke L-G nakolko Pohl L-C nepozna a nechcelo sa nam verit ze tu mame nieco co Pohl nevidel.

Dnes som si konecne zadovazil USB mikroskop a chcel som sa na nu pozriet vo vacsich detailoch a mam pocit ze je to vazne nezname L-C nakolko zretelne vidim zakoncenie pri C ktore by pri G predsa nebolo. Navyse pozrite si prosim znacky pri stite, kde je nieco ako Lalia a dve kvetiny. Ta lalia ma utvrdzuje v tom ze sa podla mojho nazoru jedna o znacku kosickej mincovne.

Prosim nemate niekto v zbierke denar moneta nova so znackou L-G rad by som si ho pozrel. Pripadne znova sa Vas pytam ci si stale myslit ze sa jedna o nepodarene L-G?

Dakujem za vase reakcie

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Moderátor
zminenou diskusi si ja osobne nevybavuju a hledat se mi nechce, ale napadla tehdy nekoho alternativa, ze se jedna o produkt falzatorske dilny? Jsou nekde fotky cele mince?

K mikroskopu - to je foceno pres folii proc je ten obraz tak spatny? Je cista cocka, neni zapatlana? Takze - lepe ostrit, lepe nasvitit (dulezite) a ukladat v co nejlepsim rozliseni (tj. maximum). Take ukladat vysledky jako PNG nebo BMP, urcite ne jako JPG. V TIFF uklada jen ten, kdo rozumi nastaveni tohoto formatu. Tip - ostrit na skrabance.

Ja mam mizerny nekolik let stary USB nastavec - pouze 2Mpx, a pokud s nim fotim uhersky obol, vypada to takto (zde nezmensene sberatelem) - omluva za ty odlesky, to bych si s tim musel hrat dele nez 3 minuty.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... > »

Sběratel.com » Uherské mince » Ludovít II. Jagelonský (1516-1526)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1